Młody i utalentowany Andoni Bardasco, były czołowy świat 20, spogląda wstecz na swoje nieszczęścia i przekazuje nam swoją opinię na temat świata Padel i oczywiście o swoich ambicjach, gdy jest już operacyjny.

Jean-Marc Heard: Sezon 2016 już się rozpoczął, wróciłeś z drobnego przypomnienia o swoich sportowych celach 2016?

świat padel tour andoni bardascoAndoni Bardasco - atakuję 2016 bez prawdziwego celu, ponieważ kontuzja nadgarstka pogrąża mnie w nieznanym. Kontuzje boczne i wyzdrowienie, wszystko poszło lepiej niż się spodziewano, jednak myślę, że nie udało mi się utrzymać swojego chronionego rankingu (co pozwala nie przejść przez kwalifikacje wstępne podczas pierwszych turniejów 6). Kiedy wracam, 3 od moich partnerów zostaje ranny i muszę zmierzyć się z Masters F. Belasteguin w Walencji i JM Diazem w Barcelonie.

Dla odzyskania było to bardzo trudne, wyniki nie poszły za mną, a ja znalazłem się w rankingu poza najlepszym 100, musiałem zagrać w kwalifikacjach wstępnych.

Wszystko nie jest negatywne, ponieważ spotkałem partnera (Diogo Rocha), który zmusił mnie do walki z każdym treningiem i wygrania wszystkich spotkań prowadzących do finałowego stołu WPT.

Czy po powrocie z kontuzji sprawy są z konieczności bardziej skomplikowane niż zwykle? Czy ma to wpływ na programy szkoleniowe?

W moim przypadku miało to ogromny wpływ. Jestem przyzwyczajony do bardzo dobrego poziomu fizycznego i wznowienia treningu, miałem ramię dziecka z 10 lat! Zmusiło mnie to do spokojnego wznowienia części technicznej i do pracy na siłowni, aby odzyskać moją siłę fizyczną bez zmiany saix części ciała (łokieć, ramię, plecy).

Andoni Bardasco Partner World Tour po Padlu
Wyobrażamy sobie, że jeśli wyniki nie będą następować, zmiany partnerów są prawie natychmiastowe ... od 2015 obwód pro jest w pełnym rozkwicie!

To zależy od przypadków i graczy ... Myślę, że para jest drużyną, a jeśli wyniki nie zostaną osiągnięte, jedynym rozwiązaniem w celu usunięcia wad jest praca.

Wielu zawodników padla boi się grać w kwalifikacjach, zmieniać partnerów, gdy tylko stracą kilka punktów, aby utrzymać stół finałowy. Zależy to również od momentu kariery gracza i jego osobistego celu: gracz o wielkich ambicjach będzie bardziej zainteresowany jakością partnera niż jego kapitałem; a z drugiej strony ... gracz, który stara się nie przewrócić w rankingu, wykona obliczenia, aby nie stracić miejsc i wybierze odpowiedniego partnera.

Czy zauważasz ewolucję, zmiany w obwodzie WPT?

Obwód WPT stał się coraz bardziej profesjonalny i jest to doskonała wiadomość.

Po stronie mediów wzrost obwodu nie pozostaje niezauważony i powiedziałbym, że padel zajmuje coraz ważniejsze miejsce.

bardasco andoni padel... jako obserwator i zawodnik niedzieli obserwuję, że poprzednie poziomy i pretendenci i pretendenci są bardzo wysokie ... z bardzo spornymi meczami i intensywnością prawie wyższą niż w tabeli ...

Tak, nawet jeśli mówimy o „nie najwyższych” parach toru, jest pewne, że wielu graczy przyzwyczajonych do stołu finałowego nie zdałoby systematycznie przejść kwalifikacji.

Byłem w stanie to sprawdzić, ponieważ po raz trzeci zaczynam sezon poza topowym 100 (pierwszy był w 2009, kiedy miałem 16 lat): wszystko jest łatwiejsze, gdy jesteśmy przy stole ostateczna. Mecze kwalifikacyjne i eliminacyjne są zawsze bardzo ścisłe, musisz grać w 2 dziennie i tak dalej.

Pochodzisz z Kraju Basków, opowiedz nam o kontrastach zaobserwowanych między francuskim padlem a padlem, prawdziwy sport dla wszystkich w Hiszpanii.

We Francji nie grasz w padla (śmiech) ... ale raczej mówisz o tenisie na małym boisku. Bez obaw, sytuacja padel w Hiszpanii była porównywalna kilka lat temu.

Naszym wielkim szczęściem było to, że mogliśmy liczyć na przybycie argentyńskich zawodników i trenerów: bariera językowa nie istniała, a rzeczy były załatwione dość łatwo.

Wyobrażam sobie, że krok po kroku we Francji praktykujący będą inspirowani graczami padla i że młodzi ludzie będą mogli uczyć się gry w padla w specjalności szkolnej.

We Francji sport wiosłowy w fazie eklozji, niedawno zintegrowany przez FFTennis, który liczy swoje liczby i niektóre osiągnięcia (H Euro FIP tytuł + kwalifikacje HF świata 2016) ... FFT wydaje się wreszcie promować konkurencję (turnieje obdarowane €, rewizja format gry) ... a także podejście rekreacyjne ...

Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest pozwolić wilkowi zająć się owcami ...

W Hiszpanii tak padel „ukradł” kilku amatorskich tenisistów, ale jest to także sport, który pozwolił ludziom, którzy nie chcieli się przeprowadzać, na rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej!

FFT niewątpliwie ma środki na opracowanie padla ... pozostaje odpowiedzieć na kluczowe pytania: jak FFT weźmie pod uwagę przyszłość padla? Jakie znaczenie mu to da? Itd.

Czego więc brakuje Francji do nadrobienia?

Nie sądzę, że jest to kwestia opóźnienia, Francja jako całość jest wciąż w fazie odkrywania, poziom będzie stopniowo wzrastał.

Pokolenie, które się obecnie uczy, przekaże swoje osiągnięcia młodym ludziom i naprawdę zagrają w padla.

Z mojego punktu widzenia bardzo trudno jest grać w tenisa w padla i nie mówić o czymś przeciwnym!

Konieczne jest, aby młodzi ludzie chcieli wejść do padla i wyznaczyć sobie cele. W moim przypadku, bardzo młoda, czerpię motywację z obecności WPT w Bilbao i widzę ewoluujących dobrych regionalnych graczy, identyfikuję się i to popycha mnie do postępu.

Czy formacja młodszych pokoleń nie jest istotną kwestią?

Oczywiście nadal konieczne jest posiadanie środków i wiedzy, aby móc trenować!
... przejście „szkolenie” w Hiszpanii jest obowiązkowe?

Niektórzy francuscy gracze, którzy przybyli do Hiszpanii.

Dwa rozwiązania: albo przybywają tu zawodnicy, albo kluby, w których technicy FFT przenoszą swoją wiedzę we Francji.
Jaka byłaby alternatywa (przechodzenie przez pole treningowe w Hiszpanii)?

Oto sposób, który zadziałał w Portugalii, gdzie federacja (FPP) zorganizowała grupę konkursową gromadzącą najlepszych graczy (w tym Diogo Rocha, mojego partnera): oprócz pomocy ekonomicznej, aby zapewnić ich obecność na torze WPT, szczyty Zawodnicy polegają na kapitanie Juanie Manuel Rodriguez (dawnym topie 30 WPT) jako kapitanie, który pełni również funkcję trenera lokalnych trenerów.

Czy wszyscy hiszpańscy / portugalscy / argentyńscy gracze padel są również konkurencyjni, nawet dla karambaru ?

Nie mogę mówić o innych, ponieważ nie znam wszystkich.

Dla mnie, jak tylko postawisz trochę coli, moja duma zmusza mnie do wygrania!

Padel Andoni BardascoWreszcie, na koniec, klub, w szczególności osoba, marka, której chcesz podziękować?

Moja rodzina jest dla mnie bardzo ważna i mam najlepszych przyjaciół, jakich możemy mieć ... to oni mnie wspierają i byli przy mnie w skomplikowanych chwilach. I oczywiście marki, które zachowały zaufanie po latach działalności galery 3 i nadgarstków 2: Star Life, Danagas i Infisport.

Od Madrid Challenger zacznę reprezentować nowego sponsora 1, Angola Invest.

Wywiad przeprowadził Jean Marc Herard / Padel Buzz

Kredyty fotograficzne: Paco Valdivia

Jean-Marc Herard

Jean-Marc Herard jest kronikarzem Padel Magazine międzynarodowo. Barcelona oferuje nam bardziej międzynarodową wizję padel w tym jego kronikę Padel Brzęczeć. JMH jest skanerem padel Świat.