Tak w świat padelistnieje możliwość wynagradzania partnera na turniej, a nawet na cały sezon!
Prawdą jest, że płacenie partnerom jest stosunkowo powszechną praktyką w świecie padel, nawet jeśli większość graczy nie ma odwagi mówić o tym otwarcie.
Jednak praktyka ta rozciąga się na wszystkie poziomy, od amatorów po profesjonalistów. Tak, dobrze czytacie: wśród profesjonalistów praktyka ta jest znana i powszechna.
Po co płacić partnerowi?
Powodów, które skłaniają graczy do wyboru tego rozwiązania jest wiele: dobra zabawa, zdobywanie punktów w rankingach, zwiększanie swojej widoczności, wygrywanie turniejów, zdobywanie pewności siebie, nauka u boku najlepszych, a czasem wszystko to na w tym samym czasie. Niezależnie od tego, czy chodzi o tor francuski, czy międzynarodowy, przykładów jest mnóstwo.
Jednym z pierwszych graczy, który otwarcie dyskutował na temat tej praktyki, jest obecny Prezydent 100%Padel, Jérémy Scatena, który w 67 roku zajmował 2022. miejsce na liście zawodników na świecie. Były historyczny członek reprezentacji Francji nie przebierał w słowach, wyjaśniając powody, dla których niektórzy gracze wybierają to rozwiązanie: „Żeby było jasne, gdy ktoś radzi sobie gorzej, niezależnie od partnera na wysokim poziomie, wynik jest taki sam, ponieważ przeciwnicy w naturalny sposób celują w słabszego gracza. Jednak gra u boku czołowego gracza może nie tylko pomóc w późniejszej poprawie, ale także zyskać czas, a co za tym idzie i pieniądze, na awans na arenie międzynarodowej. Korzystałem z tego typu pomocy w trakcie mojej kariery, zwłaszcza w przypadku Willy’ego Lahoza, jednej z legend naszego sportu.
Zapłacić w jaki sposób?
Płatności dokonywane są na kilka sposobów. Najczęściej spotykana wśród profesjonalistów metoda polega na płaceniu procentu wygranej nagrody pieniężnej najsilniejszemu graczowi. Innymi słowy, całość lub część pieniędzy wygranych w turniejach trafia do najlepszego gracza. Aby mieć pewność, że wybrany gracz nie będzie musiał płacić ani centa z własnej kieszeni, ten, kto płaci partnerowi, pokrywa wszystkie koszty związane z turniejem, takie jak zakwaterowanie, transport i wyżywienie.
Inna metoda płatności polega po prostu na wynagradzaniu usług partnera za jego udział w jednym lub większej liczbie turniejów. Kwoty różnią się znacznie w zależności od wyników pary, różnicy poziomów między dwoma graczami, a także jakości i prestiżu wybranego partnera. Również w tym przypadku zazwyczaj pokrywane są koszty związane z wydarzeniem.
Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.