Była tenisistka Carla Touly (nr 52 Francja), lat 26, została skażona przez padel. Dziś mieszka w Barcelonie, której gospodarzem jest jej przyjaciółka Alix Collombon, by chłonąć kulturę padelHiszpański istic. Tenis już za nią, pisze się nowa karta z padel.

Tenis, formacyjna przygoda

Zawsze będę trzymać się z dala od mojej przygody z tenisem 20 lat szczęścia. Oczywiście były wzloty (wiele) i upadki (kilka), ale gdybym miał to zrobić jeszcze raz, nie wahałbym się ani sekundy. Tenis był dla mnie najlepszą szkołą życia i poza samym sportem i zwycięstwami/porażkami przyniósł mi złotych ludzi. Miałem też okazję pojechać do Stanów Zjednoczonych. Połączenie tenisa ze studiami, wszystko w języku angielskim, było prawdziwym codziennym wyzwaniem, ale ludzka przygoda była po prostu niesamowita. Zawarłem przyjaźnie na całe życie, dużo się nauczyłem i dorastałem. 

Covid był porażką

Wracając ze Stanów Zjednoczonych chciałem jeszcze raz spróbować tenisa ziemnego, ale niestety po dwóch miesiącach przygotowań, Covid pojawił się, gdy miałem rozpocząć swój pierwszy mecz w Meksyku. Podczas pierwszego porodu nadal trenowałam fizycznie, ale miałam też czas, żeby dużo pomyśleć o swojej przyszłości. Zdałem sobie sprawę, że chcę odkrywać różne rzeczy ze świata sportu, który już bardzo dobrze znałem. Po kilku miesiącach refleksji, kliknąłem i zdecydowałem się porzucić tenis, aby wejść w świat biznesu, w którym miałem wszystko do odkrycia.

Przez dwa lata pracowałam na kilku stanowiskach, głównie w dziale marketingu/komunikacji/tłumaczenia. Na początku uwielbiałam chodzić do biura, mieć grafik, mieć pensję… potem bardzo szybko stwierdziłam, że to życie jest zbyt stabilne. A przede wszystkim źle znosiłem siedzenie w zamknięciu przez cały dzień bez możliwości fizycznego wysiłku. Wtedy właśnie odkryłem tzw padel, i zacząłem grać w to z przyjaciółmi, aby wyładować się po pracy.

Le padel, mieszane pierwsze wspomnienie

Pierwsze kilka razy naprawdę nie łapałem, było to dla mnie frustrujące, a przede wszystkim nie rozumiałem, jak ktoś może odważyć się porównywać ten sport do tenisa.. Pamiętam, że wysłałem wiadomość do Alix Collombon (moja przyjaciółka tenisa z dzieciństwa) mówiąc jej, że nigdy nie zagram padel i że naśmiewała się ze mnie, mówiąc mi, że z czasem się uzależnię. W końcu się nie myliła! 

Barcelona, ​​spust

W czerwcu 2022 wziąłem tydzień wolnego na spotkanie z Alix w Barcelonie uczestniczyć w jego szkoleniu, ale także uczestniczyć w nim. Zrozumiałem, że absolutnie nie wiem, jak grać padel i to sprawiło, że chciałem się uczyć. Całe lato grałem z przyjaciółmi i Postanowiłem wrócić do Alix na dwa miesiące we wrześniu 2022, potem dwa, potem trzy… i nadal tam jestem.

Tutaj jest co najmniej 5 klubów/akademii z ponad 10 torami w każdym z nich w promieniu 10 minut od domu. Naprawdę łatwo jest znaleźć boisko, trenera lub trzech partnerów do zorganizowania meczu. W każdy weekend odbywają się również katalońskie turnieje z doskonałym poziomem gry. Wszystko jest naprawdę dostępne, aby dobrze trenować i robić postępy. I naprawdę mam szczęście, że mam Alix, która daje mi najlepsze adresy.

Nowa strona jest zapisana z padel

Carla Toully

Namówiono mnie, abym zrezygnowała w grudniu po trzech miesiącach, bo nie chciałam wracać na tor. Ponieważ nawet jeśli kochałam to życie z tenisem, to też wiem ile to kosztuje i jak trudne jest na co dzień. 

A potem w grudniu naprawdę nie chciałem wyjeżdżać… Wiedziałem, że jeśli nie spróbuję, będę tego żałował dlatego dwa lata po tenisie zdecydowałem się wznowić na 100% w prawdziwym projekcie w 2023 roku z nowym trenerem Nico Gavino, przygotowaniem fizycznym i międzynarodowymi turniejami. 

Tenis i maraton jako podstawa nauki

Technicznie myślę, że wolej bardzo mi pomaga. Na poziomie fizycznym nie byłem zły w obronie, a nawet jeśli w padel z oknami jest zupełnie inaczej, myślę, że poruszam się dobrze, a moja przeszłość maratończyka tenisowego bardzo mi w tym pomaga. A przecież to jest zarządzanie meczami, emocje i porozumienie z partnerem, doświadczenie zdobyte w tenisie też mi się przyda. 

Decydujący rok 2023

Moje dwa oczekiwania w tym sezonie mają nadal tak samo dobrze bawić się na korcie w meczach et każdego dnia robić postępy w treningu. Jeśli chodzi o cele, zrobię wszystko, aby zajść jak najdalej w tabelach na torze międzynarodowym, zobaczymy, dokąd mnie to zaprowadzi. 

Jeśli chodzi o wyniki to cieszę się, że mam już na swoim koncie kilka motywujących pierwszych zwycięstw, ale na razie najważniejsze są moje codzienne postępy na treningach i Jestem bardzo zadowolona z codziennej pracy z Nico Gavino

Niezapomniane wspomnienie Bordeaux P2000 z Charlotte Soubrié

Carla Touly i Charlotte Soubrié

Ten turniej z Charlotte był świetny zarówno na korcie, jak i poza nim. Pierwszy raz zagraliśmy razem na dwa dni przed turniejem i od razu się udało. Mamy taką samą mentalność na korcie, a walka u jego boku to czyste szczęście i czysta przyjemność.. Im trudniej, tym bardziej się trzymamy i tym lepiej się bawimy, z nią jest tak dobrze.

Kiedy przyszło do zwycięstwa w ósmej rundzie z numerem 1, bardzo chciałem stanąć na wysokości zadania dla mojego partnera. Atmosfera była świetna, były wzloty i upadki po obu stronach, ale cała czwórka walczyła do końca i naprawdę doceniam fair play i miłe słowa Fiony i Laury na koniec meczu, mają klasę. Jestem z nas naprawdę dumny. Udało nam się "zająć" resztę turnieju i zająć 3. miejsce. Niestety, nie przeszedł do półfinału przeciwko Jess i Lucile ale to sprawiło, że chcieliśmy wrócić do pracy, żeby wrócić silniejsi.

Laura Buteau, Marianne Vandaele i Charlotte Soubrié: znakomici partnerzy

Laura postawił zakład, że zagra ze mną we wrześniu, nie mając najmniejszego pojęcia o moim poziomie. Zagrałem swoje pierwsze trzy turnieje padel z nią i wygraliśmy wszystkie nasze mecze ! Zdaję sobie sprawę, że niewielu graczy ma szansę wystartować z Francuzem nr 13 u boku, skorzystałem z okazji i poszło bardzo dobrze! Potem zrobiłem P2000 z Marianne Vandaele ponieważ jego partner był kontuzjowany i był to również niezapomniany weekend. A teraz zaczynam przygodę z Charlotte, Mam wielkie szczęście. Nie mogę się doczekać, kiedy będę u jej boku w tym roku i naprawdę chcę razem wygrywać mecze/turnieje, których ona nigdy wcześniej nie wygrała. To piekielny zakład, ponieważ jego osiągnięcia są imponujące, ale dam z siebie wszystko. 

Na arenie międzynarodowej z Portugalką Catariną Santos (na razie)

Zaprosiłem Catarinę do Barcelony zrobić trzy dni treningu, kiedy się nie znaliśmy i to bardzo dobrze pasowało! W ten weekend graliśmy w FIP Rise Isla de la Palma i będziemy kontynuować Beausoleil A1 w tym tygodniu, nie mogę się doczekać. Zagram też FIP i A1 z Charlotte, jak tylko będzie mogła się uwolnić. 

Wincenty Gallie

Fan piłki owalnej, okrągłej, ale i sportów rakietowych, ukąsił go padel w młodości w Galicji. Vince, równie dobrze czując się przed kamerą, jak i za mikrofonem, będzie mógł wnieść swoją wizję i doświadczenie jako fan małej żółtej piłki.