Na koniec 2022 roku i część przyszłego roku będziemy musieli liczyć się bez jednego z najlepszych francuskich graczy: Doriana de Meyera. Uderz w biodro, Wielki gracz Padel Mérignac postanawia zawiesić sezon, aby rozwiązać problem zdrowotny.

Mówi nam.

„Ten sam uraz, co Andy Murray”

Padel Magazine (PM) – Masz kontuzję, która zmusza Cię do opuszczenia boiska. Powiedz nam.

Dorian de Meyer (DDM) – Pięć miesięcy temu, kiedy graliśmy nasz pierwszy turniej na arenie międzynarodowej z Thomasem Vanbauce na FIP Star w Trani, poczułem silny ból w zagięciu pachwiny po prawej stronie. 

Kiedy wróciłem do Francji, zdiagnozowano u mnie ciasnotę biodrową, poważną patologię kości z powodu wady wrodzonej, która powoduje bardzo wczesne zużycie chrząstki (tak jest w moim przypadku). Jest to choroba, która dotyka wielu czołowych sportowców. Wśród najbardziej znanych, Andy Murray, który po wielu próbach chirurgii zachowawczej doczekał się protezy biodra (nadal jest 43. graczem na świecie).

Pięć miesięcy później zdecydowałem się na operację, aby spróbować rozwiązać problem. Fakt, że nie zostałem przyjęty na staż do reprezentacji Francji tylko przyspieszył moją decyzję.

Dorian deMeyer

„Okłamałem swój zespół”

PM – Jaki wpływ miał ten ból na twoje mecze? Kto wiedział?

MDD – Ponieważ nigdy wcześniej nie zrobiłam sobie krzywdy, z trudem pogodziłam się z tym, że na początku mogłam być dotknięta taką patologią i dlatego odmówiłam zmierzenia się z nią. 

Razem z moim trenerem Jean-Thomasem Peyrou zdecydowaliśmy się zaprzestać treningu fizycznego, ponieważ sądziliśmy, że może to być przyczyną bólu.

Grałem dalej, a ponieważ bóle nie mijały, okłamałem swoją drużynę. Powiedziałem, że nie odczuwam już bólu odkąd przestałem fizycznie i że mogę grać.

W rzeczywistości bóle były zawsze obecne, nigdy nie ustały. Czasami miałem mniej bólu (bez racjonalnego wyjaśnienia), a czasami wracały bardzo mocno. To było bardzo cykliczne.

Zacisnąłem zęby w wielu meczach, odkąd… Nie do pomyślenia jest usprawiedliwianie naszych ostatnich porażek tymi bólami, ale z pewnością odegrało to pewną rolę. Zdałem sobie sprawę, że nawet jeśli moje ruchy nie zostały naruszone, ból dotarł do mojego umysłu i świadomości. Ostatnio Thomas nie rozpoznał mnie w moich wartościach sportowych, takich jak duch walki na boisku, miałem tendencję do „odpuszczania”, gdy mecze stawały się trudne i wcześniej byłoby to nie do pomyślenia.

Dorian deMeyer

„Mogę mieć swoje miejsce”

PM – Mówisz nam w zapowiedzi, że nie zostałeś zabrany na przedłużony staż Team France, w przeciwieństwie do twojego partnera. Jak przyjąłeś wiadomości?

MDD – To skomplikowane, mogę powiedzieć, że nie czuję się mniej silny (ani silniejszy) niż niektórzy gracze, którzy zostali zabrani. Myślę, że mógłbym też mieć swoje miejsce. Ale nasze ostatnie wyniki nie są na naszym poziomie i dlatego decyzja jest zrozumiała, a sama w sobie nawet uzasadniona.

Nieuchronnie widzę niesprawiedliwość w tym, że Thomas tam jest, a nie ja, ponieważ zaczęliśmy padel razem ewoluowaliśmy od „niesklasyfikowanego” do 10. miejsca we Francji razem przez pięć lat i wszystkie nasze najlepsze wyniki, jakie osiągnęliśmy jako zespół.

Ale akceptuję decyzję, pchnąłem biodro myśląc, że zostałem złapany w obozie, w końcu postanawiam przerwać sezon teraz i uzyskać pomoc doraźną.

Celem jest jak najszybszy powrót, rozwinięcie mojej gry, zwiększenie agresywności, aby móc integrować grupę w dłuższej perspektywie. 

Dużo rozmawialiśmy z Thomasem i JT i dla mojego własnego dobra i aby zoptymalizować mój powrót tak szybko, jak to możliwe, postanowiliśmy nie grać w Mistrzostwa Francji ani w ostatnim P2000. 

Meyera Vanbauce’a

PM – W końcu może to szansa na odzyskanie zdrowia, a nawet powrót potencjalnie silniejszy?

MDD – Dokładnie tak widzę rzeczy. Można powiedzieć, że wszystko się ułożyło dla mnie na operację: nie wywiezienie na obóz i to, że jesteśmy pod koniec sezonu.

Nie wiem, czy będę silniejszy, ale pewne jest, że zrobię wszystko, aby jak najszybciej wrócić i starać się być lepszym.

Cofając się o moją grę, o moje cechy, o moje wady, to jest to, co będzie dyktować moje codzienne życie przez następne 6 do 8 miesięcy. 

Naprawdę chcę oddać ten „stop” w służbie mojego zespołu. W szczególności zintensyfikuję pracę z naszym trenerem mentalnym, naprawdę tego potrzebuję.

Peyrou Meyera Vanbauce’a

PM – to koniec Francuskie “Tello / Chingotto” ?

MDD – Ani przez sekundę nie wątpię, że Thomasowi uda się zagrać beze mnie.

Thomas to genialny zawodnik, z dość wyjątkowymi umiejętnościami i bez niego nigdy nie osiągnąłbym tego poziomu. Więc (bardzo) łatwo znajdzie kogoś, kto mnie zastąpi podczas rekonwalescencji, nie martwię się.

Długo jednak rozmawialiśmy i nie ma mowy o rozstaniu. 

Po raz pierwszy zaczęliśmy ten projekt z myślą o ludzkiej przygodzie i to nas wprawia w wibracje. Liczy na to, że zintensyfikuję swoją rehabilitację jak zawodowy sportowiec i zamierzam mu udowodnić, że chcę wracać.

Planuję również zintegrować CERS (Europejskie Centrum Rehabilitacji Sportowej) w Cape Breton, aby otaczać się profesjonalistami specjalizującymi się w sportowcach na wysokim poziomie, a tym samym móc korzystać z najlepszych możliwych ram, aby powrócić do 100% i jak najszybciej możliwy.

Jeśli mój powrót do zdrowia pójdzie źle lub jeśli rok lub dwa lata po moim powrocie nie będzie wyników, rozważymy podjęcie dobrych decyzji, ale w tej chwili nie ma wątpliwości, to wciąż dopiero początek francuskiego Tello/Chingotto (śmiech).

[Pomyślnie operowany w piątek Dorian rozpoczyna teraz rekonwalescencję.]

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.