Le padel to zdecydowanie sport, który niemal każdy może wspólnie uprawiać, bez względu na wiek, płeć, cechy fizyczne czy niepełnosprawność. Dowód został pomyślnie przeprowadzony w najbliższy piątek, 8 marca o godz 4Padel świętego Ludwika, w Alzacji, które było gospodarzem oryginalnej inicjatywy: zgromadzenia graczy o nietypowych profilach podczas uroczystego i integracyjnego wieczoru.

Na wózku inwalidzkim lub w odległości większej niż 2 metry

„Chcieliśmy pokazać, że osoby na wózkach inwalidzkich mogą harmonijnie współistnieć na torze ze wszystkimi sprawnymi zawodnikami” – wyjaśnia Jérôme Arnoux, instruktor-stażysta w szkole 4Padel. Zapraszaliśmy zatem osoby o wzroście powyżej 2 metrów, inne bardzo „silne”, te poniżej 10 roku życia lub powyżej 80 roku życia. Nie zapominając o paniach, które dotychczas stanowią jedynie 15% praktykujących padel we Francji, mimo że ten sport ma wszystko, aby im się spodobać. »

Najpierw Francuz?

„O ile nam wiadomo, po raz pierwszy we Francji odnaleziono taki odlew na torach padel », cieszy się Philippe Tschiember, dyrektor kompleksu sportowego Saint-Louis. 4Padel dlatego też zagrał w tę grę, udostępniając bezpłatnie swoje obiekty na wieczór poświęcony zabawie i dobremu humorowi.

Wokół Sébastiena Hussera-Walthera i Tony’ego Bovala, dwóch graczy będących członkami zespół francuski padel-fotel (*), odbyły się szalone mecze pomiędzy dwudziestką uczestników podzielonych na cztery drużyny. Kolejny obszar poświęcony był grom zręcznościowym, siłowym i precyzyjnym.

Uderzenie przy 116 km/h… w wieku 72 lat

Radar wypożyczony ze sklepu Tenisista z Saint-Louis umożliwił na przykład pomiar czasu najszybszych i najwolniejszych uderzeń: pamiętamy, że najszybszy był 72-letni zawodnik Bernard Mlaskot, który leciał z prędkością 116 km/h. Wystarczająco, by wzbudzić zazdrość Romaina Fostiera, zwanego w Hiszpanii „la bestia” („bestia”) ze względu na swoją moc, który jednak w piątek nie przekroczył 113 km/h!

Natomiast najstarszy poseł, Sébastien Flores, lat 80, osiągnął niezwykłą prędkość 102 km/h. Z kolei „aksamitna ręka” wieczoru należy do Antoine’a Rolando: ten 16-letni chłopiec, urodzony z jedną ręką, okazał się najdelikatniejszy, uderzając z prędkością 15 km/h!

„Nie czuję już swoich ramion”

W ramach innego działania wszyscy uczestnicy mogli wypróbować jeden z dwóch sportowych wózków inwalidzkich wypożyczonych przez firmę Wielka Liga Est : w ten sposób mogli doświadczyć trudności związanych z jazdą na boisku ze sztuczną trawą i związanych z tym znacznych nakładów fizycznych. „Nie czuję już ramion” – wykrzyknął Romain „la bestia” zaledwie po trzech minutach ćwiczeń.

Na szczęście po wysiłku komfort zapewnił przyjacielski drink oferowany przez Komitet Tenisowy Haut-Rhin. Jej przewodniczący Jean-Gabriel Walliser również przyszedł, aby w przyjazny sposób powitać graczy, w tym przewodniczącego zupełnie nowej Komisji padel z Haut-Rhin, Patrice Belloy.

(*) Francuska drużyna padel est brązowy medalista mistrzostw świata padel-fotel zorganizowany w 2023 roku w Madrycie.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.