Eric Largeron, wiceprezes odpowiedzialny za zawody i padel, powrócił do nas z wieloma aktualnymi tematami podczas N1 Interclubs.
Le Padel i FFT: to już 10 lat
„Kiedy Ministerstwo Sportu zasugerowało Federacji włączenie padla do swojego regulaminu, zauważyliśmy, że istniała już organizacja zajmująca się padlem. Jednak wiele klubów oferowało również tenis. Pomyśleliśmy więc, że mądrze będzie prowadzić te dwa sporty wspólnie. Chcieliśmy unikaj błędów popełnianych przez piłkę nożną w futsalu. Naszym celem było kontrolować rozwój padla i nadzorować budowę żeby korty tenisowe nie były po prostu zastąpione kortami do padla, ale raczej abyśmy mogli ustanowić spójną sieć wspierającą tę ewolucję. Po dość skromnym początku, w ostatnich latach zaobserwowaliśmy wykładniczy wzrost.
Powstanie FFT wokół Padela
„Moim zdaniem reakcję na ewolucję padla we Francji należy analizować w kilku etapach. Początkowo, podczas tworzenia francuskich drużyn, czyli w okresie, w którym nie byłem obecny, federacja chciała zorganizować obwody i turnieje na dużą skalę, aby umożliwić graczom rywalizację między sobą. Stworzyło to dynamikę i wzbudziło zainteresowanie, dlatego wspieraliśmy tych sportowców, którzy chcieli wziąć udział w obwodzie World Padel Tour. Jako przykład wzięliśmy Hiszpanię.
Następnie, wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu, skupiliśmy się na rozgrywkach międzyklubowych, promując w ten sposób ducha zespołowego, a nie indywidualizm. W ciągu ostatnich dwóch lat podejście to spełniło oczekiwania. Myślę, że postęp padla we Francji wiele zawdzięcza naszym najlepszym graczom którzy byli w stanie podnieść poziom gry i umocnić bazę praktyków, która dziś kwitnie.”
Trzecia edycja Interclubs N3 od 1 do 2 lutego
„W ramach III edycji Nationale 1 interklub, który odbędzie się w pierwszy weekend lutego w Padel Horyzontpostanowiliśmy zmienić kalendarz. Padel na wysokim poziomie często pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ale jako federacja przestrzegamy kalendarza sportowego. Organizowanie mistrzostw Francji w połowie grudnia nie jest naszą zwyczajową praktyką. Borykamy się także z ograniczeniami regulacyjnymi i technicznymi, ponieważ nie zawsze dysponujemy odpowiednimi narzędziami informatycznymi. Dlatego musieliśmy postępować ręcznie, co okazało się skomplikowane.
Jednakże zaczynając od Nationale 1, będziemy stopniowo mogli integrować pozostałe mistrzostwa. Konkurencja jest ostra, niektóre kluby dążą do tytułu ze względów sportowych i komercyjnych, ponieważ tytuł mistrza Francji Interclub jest bardzo pożądany, co pokazał All In zdobywając dwa tytuły. Są tacy, którzy pragną pozostać w elicie, i tacy, którzy pragną do niej uzyskać dostęp. Na początku wytypowaliśmy na papierze 16 najlepszych drużyn, jednak gra o awanse i spadki sprawia, że rywalizacja na stokach jest bardzo zacięta, co nas bardzo satysfakcjonuje.”
Istnieją zasady, których nie egzekwuje się
„Ukończyliśmy prace nad przewodnikiem po zawodach, który będzie musiał zostać opublikowany wcześniej w przyszłości. Wprowadzamy poprawki, ponieważ po ustaleniu zasad sprawdzamy, jak zachowuje się teren. Niektóre są trudne do zastosowania, inne nawet w ogóle nie są szanowane. Mimo tego problemu z komputerem nie możemy koniecznie przeciwdziałać tym zjawiskom.
Dziś też nie jesteśmy w stanie wszystkiego monitorować. Czego żałuję, w dużej mierze działamy poprzez donos, ponieważ tylko w ten sposób ostatecznie poznajemy pewne rzeczy i jesteśmy zmuszeni się do tego dostosować. Szkoda, ale nie możemy zrobić nic więcej.
Pomoc publiczna i prywatna
„To, co zalecamy, to tak naprawdę jakość. Dla jakości instalacji wdrożyliśmy wymiary, a dla przyszłych torów również zaplanowaliśmy znacznie większą pomoc finansową tylko dla pierwszych, którzy dołączyli do klubów, nawet w klubach prywatnych.
Więc mamy pomnożył budżety na sprzęt przez dwa. Potem pracowaliśmy z ANS, w sprawie pomocy państwa, ale która jest trochę inna i ma inne cele. Dotyczy to tylko niektórych regionów, musisz wypełnić specyfikacje, nie jest to dla wszystkich. Warto wiedzieć, że duchem ANS jest na przykład budowanie cementowych stołów do ping-ponga w parkach rozrywki, aby umożliwić całemu społeczeństwu dostęp do sportu itp. To trochę tego ducha. Ale nie można chodzić po parku i mówić: „Hej, są okna, jest w porządku, będę mógł się bawić”. Padel to coś innego.
Zatem nadal mieliśmy szczęście, że dysponowaliśmy funduszami umożliwiającymi budowę, ale teraz zamierzamy kontynuować rozwój federalny, zarówno prywatny, jak i gminny, i zapewnić wszystkim równomierny i harmonijny postęp.
Dziś powstała równowaga pomiędzy klubami miejskimi a klubami prywatnymi. Nie dajcie się zwieść, prywatne kluby, które wymagają wsparcia, założyły stowarzyszenia. Umożliwia także uregulowanie w szczególności podatku VAT, co jest całkowicie logiczne. A to stowarzyszenie pozwala im mieć klasyczną przynależność do klubu miejskiego i otrzymywać taką samą pomoc. Pomagamy finansowo w tym, co już istnieje. Tym istniejącym może być klub tenisowy, na przykład klub tenisowy, który chce dodać dwa tory: sprawdził się w tenisie, chce się rozwijać z padlem, pomożemy mu. Struktura prywatna, ale która utworzyła stowarzyszenie, ma już cztery dobrze działające tory, które często są pełne, tam też pomożemy przy dwóch dodatkowych torach, być może nawet w zakresie zasięgu, w zależności od tego, czego faktycznie wymaga struktura . Ale wszystkim osobom prywatnym, które próbują inwestować w strategicznych lokalizacjach, aby wdrożyć swój biznesplan i próbują zarabiać na padlu, początkowo pozwalamy im to zrobić.
Indeksowanie
„Powinieneś wiedzieć, że klub tenisowy, jaki znamy jako menedżerowie, działa w oparciu o roczny abonament. A w tej rocznej składce jest cena licencji: ktoś zostaje zwolniony, to koniec. W Padel jest inaczej. W przypadku niektórych z nich istnieją roczne składki, to prawda, ale musimy przyznać, że większość rzeczy to bilet. Czyli albo bilet jednorazowy, albo bilet 10-osobowy, o którym nie zawsze łatwo jest powiedzieć danej osobie: „Zdobądź licencję od Federacji, bo przyjechałeś 5, 6 razy itp.”.
Robimy to poprzez turnieje. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwoju. Nie chcemy tego za bardzo ruszać, zmieniamy pewne zasady, jeszcze do tego wrócę, ale to coś, co się sprawdza, co bardzo się ceni, gdy widzimy entuzjazm osób, które chcą zarobić 10 więcej punktów w meczu, ponieważ może to zapewnić im miejsce. Postaramy się tego nie dotykać. Ponieważ jednak strukturom trudno jest wydawać licencje zgodnie z tradycją i definicją FFT, cóż, odwróciliśmy problem, mówiąc: „Chcesz organizować wiele turniejów, jest to coś, co napędza twoje struktury, ale w zamian konieczne jest, aby w odniesieniu do wszystkich dokonanych przez Państwa rezerwacji osoby regularnie przyjeżdżające musiały należeć do Federacji.” Wielu gra w tę grę, wprowadziliśmy indeksowanie tylko dla kilku struktur, które zazwyczaj organizowały wiele turniejów, ale nikogo nie zwalniały. To właśnie o nich pomyśleliśmy.”
P500
„SW przypadku P500 nie jest to rezygnacja z nagrody pieniężnej, jest to nagroda pieniężna nieobowiązkowa. To wciąż coś innego, ponieważ struktury opowiadały się właśnie za małą nagrodą, zachęcam je, aby to kontynuowały, może nie w wysokości 500 euro, zdaję sobie z tego sprawę, ale proszę bardzo, nie możemy tego robić w tym sporcie chodzi przede wszystkim o walkę o punkty, ponieważ odbywa się tu również wydarzenie i dwójka najlepszych na końcu może zasługuje na nieco więcej niż 250, 500 czy 1000 punktów. A przypominam, że P500 w odróżnieniu od P250 i P100 będzie miał cięcie. Przynajmniej na poziomie Oksytanii, która jest głównym organizatorem P500 we Francji, Ustalę system tak, aby cięcie było przejrzyste, dobrze zdefiniowane i że nie ma wątpliwych zamienników. Jest to kwestia, na której bardzo nam zależy, ponieważ samo to, że złagodzimy zasady, nie oznacza, że jesteśmy gotowi zaakceptować wszystko”.
„Dzisiaj nasze P1000 nie są już takie same jak wcześniej. Mieliśmy wiele par podróżujących po całej Francji, aby zagrać na P1000. To koniec. Dziś mamy może trzy, cztery bardzo mocne pary, reszta to gracze lokalni. Dlatego stworzyliśmy P1500, nawet jeśli ranking nie jest koniecznie absolutnym wyznacznikiem poziomu gracza, to i tak trzeba się do niego zbliżyć, bo ranking pozostaje podstawą.
Młodzi ludzie w Paragwaju
„Młodzi ludzie byli zachwyceni idyllicznymi warunkami, w jakich się znajdowali: to koniec świata, to przygoda, to koszulka francuskiej drużyny, jest fantastyczna. Jednakże jako przedstawiciel federacji, Muszę przyznać, że nie możemy być zadowoleni z uzyskanych wynikówchoć zasłużone. Chłopcy dali z siebie wszystko. Prawdopodobnie wygraliśmy decydujący mecz, który pozwolił nam zająć piąte miejsce.
Byłem trochę bardziej rozczarowany dziewczynami, ale to także odzwierciedla sytuację we Francji. Szkoły Padel jeszcze się nie rozwijają. Aby więc wyszkolić elitę, nawet młodą, potrzeba najpierw solidnej bazy, a my jej jeszcze nie mamy. Tak więc szóste miejsce wśród dziewcząt trochę mnie rozczarowało, choć podkreślam brązowy medal Kimiego i Lou w U16, którzy również nie przegrali ani jednego meczu drużynowego. Spodziewam się zatem czegoś lepszego, ale to także nasza wina. Młodzi ludzie dali z siebie wszystko, nikt się nie poddał, kapitanowie wykonali swoją pracę, ale dla kraju takiego jak Francja, który organizuje Major w Roland-Garros, co było prawdziwym impulsem dla Padel French, nie możemy nie zadowolić się piątym i szóstym miejscem miejsce, nawet jeśli organizują się inne kraje itp.”.
FIP i Premier Padel
„Oczywiście, że będzie przed i po Rolandzie-Garrosie oraz Premier Padel P2 które odbędzie się w przyszłym roku w Bordeaux. Tracimy Tuluzę, ale wygrywamy Bordeaux. Premier Padel nie chciałem więcej turniejów we Francji i oczywiście pozwoliłem im nawiązać kontakty. Prawdą jest, że pojawienie się Rolanda Garrosa, w razie Premier Padel całkowicie potrząsnąłem kartami, i w tych kartach znajduję to mamy pewne atuty, którymi również będziemy musieli zagrać we właściwym czasie".
„Jeśli chodzi o FIP, mamy z nimi doskonałe relacje. Jednakże, Musimy przyznać, że na poziomie organizacyjnym i komunikacyjnym uważam, że z ich strony nadal pozostaje wiele do zrobienia."
Szkolenia i FIP
„Dam ci inny przykład: jestem nawet rozczarowany, że kiedy o szkole sędziów i sędziów, która została otwarta, aby odpowiednio kończyć studia, zapomnieliśmy ostrzec Francję, podczas gdy mamy w szczególności osobę, którą zna wielu fanów padla, która sędziuje główne finały… Szkoła zakończyła się w połowie października, dowiedzieliśmy się o tym później. FIP uznał swój błąd. Wydałem polecenie, aby w tym tygodniu zrobić przypomnienie, ponieważ rzeczywiście, przy wszystkich wysiłkach naszych przedstawicieli, nie możemy sobie pozwolić na takie pozostanie.
Traktuj tenisa i padla w ten sam sposób
„To właśnie sprawia, że jesteśmy dwulicowi w stosunku do tenisa, nawet jeśli padel w naturalny sposób pojawia się tylko w odniesieniu do przodkowego sportu, jakim jest tenis, wierzymy, że nasze francuskie zespoły muszą być traktowane w ten sam sposób. Zespół Pucharu Davisa nie zamierza płacić za lutowy wyjazd na Tajwan. Nasze młodzieżowe drużyny padla muszą być traktowane na takich samych warunkach, jak nasze drużyny tenisowe. Osobiście dopilnuję, aby tak było zawsze.”
"Zasoby tenisowe Roland-Garros, które są bardzo duże dzięki ciężkiej pracy naszych pracowników i niektórych wybranych urzędników Federacji, oznaczają, że mamy środki, aby móc sfinansować majora, abyśmy mogli sfinansować wszystko, co robimy na padlu. Być może w najbliższej przyszłości nie będzie już takiej potrzeby. Powinieneś wiedzieć, że zreorganizowaliśmy padel na poziomie Federacji, stał się on ponownie prawdziwy kierunek, wspierany przez Stephanie Cohen-Aloro, czyli stara pierwsza seria tenisa, ale podobnie jak Arnaud Di Pasquale również wpadła w padel. Niekoniecznie młoda, ale całkowicie się w to zaangażowała, a dzięki swoim zdolnościom organizacyjnym, zarządczym i rozwojowym wiemy, że wykona bardzo dobrą robotę w tym kierunku, więc pozostawię to jej wracając do tego konkretnego punktu, ona, która od początku miesiąca jest dyrektorem padla w Federacji (grudzień 2023 r.).”
Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.