Kilka lat temu, wszyscy byli zachwyceni Hiszpanią i jej grą w defensywie. Czy tak jest nadal i co z krajami wschodzącymi?

Hiszpania oczywiście nadal pozostaje światowym liderem w padel z Argentyną. Przyjazd na treningi i grę do Hiszpanii jest zawsze pozytywny, ponieważ znacznie łatwiej jest znaleźć zawodników na wyższym poziomie. Wiąże się to jednak z pewnymi kosztami dla odwiedzających, którzy często nie uzyskują zwrotu z inwestycji. Więc oczywiście uczą się profesjonalizacji, uczą się „hiszpańskiej” gry, ale generalnie mają trudności z zabłysnięciem.

Kilka lat temu poruszyliśmy ten temat, wiedząc, czy jest to pozytywne dla padel obywatela kraju do porzucenia go i udania się na wygnanie do Hiszpanii, co wywołało reakcje. Dziś wydaje się, że mentalność się zmieniła i że „made in” ma miejsce na rzecz rozwoju każdej federacji.

Rozwijają się Francja, Belgia, Włochy, Portugalia, Szwecja, żeby mówić tylko o Europie, ale także Ameryka, Afryka i Oceania, żeby wymienić tylko kilka. Otóż ​​to. Dziękuję telewizji i prekursorom, którzy uczynili krok i poświęcenie, aby udać się do Mekki padel, wydaje się, że dzisiaj powstają własne podmioty. Kultura padel specyficzne dla każdego kraju, co powinno zaowocować przyszłymi pokoleniami.

Jeśli zdecydowałeś się zaplanować podróż padel w dziesięciu krajach szybko zauważycie różnicę w grze, więc w środku tego wszystkiego postawcie Hiszpana, może to on zdobędzie nagrodę, ale podstawowa praca federacji powoli przynosi efekty. Spójrzcie na młodych ludzi, pojawiają się kraje, których niekoniecznie się spodziewaliśmy.

W kwestii kultury nic nie możemy zrobić.

Czerpanie inspiracji z Hiszpanii tak, ale granie jak oni nie. Jeśli Hiszpanie nie zaadaptują się szybko, możliwe, że za kilka lat zostaną wyprzedzeni. Ale kiedy ? Jest pytanie. Może kiedy młodzi ludzie będą na 100% padel pokaże czubek nosa i że pula zawodników krajowych będzie wystarczająco duża? Zatem wylęgarnia, można powiedzieć, że rośnie wyraźnie, ale młodych nie możemy sprawić, żeby rosły szybciej. Możliwe, że w ciągu najbliższych 10 lat będziemy świadkami zmian w kierownictwie RP padel Świat.

Kultura każdego z nas będzie tym, co zrobi różnicę. Weźmy prosty przykład, aby zauważyć te różnice: Hiszpanie zupełnie inaczej zarządzają posiłkami niż kraje nordyckie, to samo dotyczy edukacji. Zatem stopniowo ta baza kulturowa, którą każdy naród rozwijał przez dziesięciolecia, a nawet stulecia, pojawi się i musi pojawić się w grze, i to dla dobra wszystkich.

Kultura sportowa

Chociaż większość krajów na całym świecie zaczęła padel przez niecałe 10 lat kultura sportowa pozostaje inna. Sporty narodowe są inne. Spójrz, w Hiszpanii, to jest piłka nożna ( padel zajmuje drugie miejsce), w Indiach jest to krykiet, na Dominikanie jest to baseball, w Stanach Zjednoczonych jest to koszykówka, w Nowej Zelandii rugby, w Egipcie squash, krótko mówiąc, wiele kultur, różne sporty, w tym padel może karmić. Porozmawiamy o technikach uczenia się, ale także o przekazie kultury. Być może technicznie będzie kilka różnic, ale pod względem taktycznym, w zarządzaniu meczami lub rozgrywkami, zobaczymy zmiany.

A czy mówimy o różnicach wewnątrz tego samego kraju?

Jesteśmy dobrze przygotowani, żeby to wiedzieć. Spójrzcie na różnice w postawach pomiędzy mieszkańcami północy Francji a mieszkańcami południa, regionu Lyonu i Kraju Basków. Są ogromne. Potrzebujemy czasu, aby się przystosować i rozumieć na torze, nawet jeśli mówimy tym samym językiem. To jest siła tego sportu; mieszanka kultur, osobistych historii, tożsamości, sportowej przeszłości. Praca klubów, stowarzyszeń i federacji polega na łączeniu tych trendów w celu stworzenia tożsamości, w której każdy będzie się rozpoznawał. Niełatwe.

Ten sport jest niesamowity i stanowi bramę do mieszania się kultur. Hiszpania jest bazą, podobnie jak inne kraje w innych dyscyplinach sportowych, na przykład Anglia w rugby. Dzięki znacznej dynamice wzrostu, padel może przynieść miłe niespodzianki w przyszłości. Ale to będzie przebiegać przez 2 główne osie: kulturę każdej osoby i możliwość zarobku na godziwym życiu poprzez poświęcenie się rywalizacji. Iść!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.