Federica Simongini była jednym z sędziów grających podczas meczu FIP Platynowa Sardyniaw Cagliari, swoim rodzinnym mieście.

Federica jest już sędzią tenisowym od 2013 roku padel trzy lata temu opowiada nam o swoich przeżyciach.

Teoria i mnóstwo praktyki

„Na poziomie teoretycznym tzw padel wymaga szeroko zakrojonych badań, podobnie jak tenis. Był czas, kiedy drogi były rozdzielone. Dziś, wraz z rosnącą popularnością tego sportu, realizujemy szkolenia, których zakończeniem jest zdobycie uprawnień sędziego tenisa ziemnego padel".

Im więcej meczów sędziujemy, tym lepiej. Wymaga to dużej siły woli i ważne jest, aby zawsze być ciekawym, okazywać pasję, zadawać pytania i uczyć się od osób z większym doświadczeniem. Trzeba wtedy obejrzeć jak najwięcej meczów. Jest to istotny aspekt uczenia się, jak mieć oko na najbardziej skomplikowane sytuacje i je oceniać.

Ocena spornych piłek

„Sędzia znajduje się dość daleko od boiska i niektóre piłki mogą być trudne do oceny. Dlatego ważne jest, aby oglądać dużo meczów. W ten sposób nauczyłem się rozpoznawać, czy piłka jest dobra, czy zła i dlaczego. Trening pozwala szybko wychwycić zbiórki, sposób w jaki piłka odbija się od okien”.

„Musisz zachować szczególną uwagę, gdy zawodnicy opuszczają boisko po błędzie Par 3 i sprawdzać, czy nie dotykają słupka ani siatki”.

Znaczenie fair play

„Obie strony darzą dużym szacunkiem i widzę, że tak samo jest w relacjach między graczami. Ogólnie rzecz biorąc, jest dużo uczciwości i przejrzystości, nawet w przypadku spornych piłek.

Oczywiście są momenty dyskusji, decyzja może zmienić przebieg meczu, ale pozostaje to na boisku.

Zanurz się w tym sporcie

„Jak powiedziałem, potrzeba dużo pasji, zwłaszcza gdy wspinasz się po szczeblach drabiny. Trzeba podróżować, oglądać turnieje i zanurzać się w tym sporcie, który ma tę zaletę, że przyciąga nawet tych, którzy go nie uprawiają. Potem stopniowo zaczynamy sędziować na dużych scenach. Czasami sędziowałem turnieje międzynarodowe, ale nigdy na nich Foro italico. Mam nadzieję, że pewnego dnia tam będę”.

Amance’a Redondy’ego

Zostałem fanem padel, Zamierzam informować Państwa na bieżąco o wszystkich nowościach padel ! Do zobaczenia wkrótce na stokach!

Tagi