Le Foot5lub częściej nazywany Piątką i padel nie mają z tym absolutnie nic wspólnego. Z dwie różne federacje, z innym sprzętem, dziwnie jest dokonywać porównań, prawda?

Właściwie nie tak bardzo... Te dwa sporty dotarły do ​​Francji późno, w przeciwieństwie do swoich starszych braci: piłki nożnej i tenisa. Bardzo często są nawet zmuszeni mieszkać razem w tych samych strukturach. Znajdujemy franczyzę UrbanSoccer i UrbanPadel, lub następnie PIĘĆ i 4Padel.

Piątka przybyła z Wielkiej Brytanii i zadomowiła się we Francji pod koniec lat 90. i na początku 2000 roku. padel, sport pojawia się w latach 80 ale odnotowała prawdziwy wzrost w latach 2010., a zwłaszcza w okresie Covid-XNUMX.

Od pewnego czasu zauważamy, że w klubach, krainę Pięciu można poświęcić na rzecz dwóch krain padel. Czy to oznacza, że padel jest ważniejszy we Francji niż Piątka? Przyjrzyjmy się bliżej elementom odpowiedzi, które zapewniamy Francuska Federacja Piłki Nożnej i Francuska Federacja Tenisowa :

Liczba działek we Francji

Według najnowszych danych, byłoby 2 utworów padel We Francji. Foot5 ma 1 pięciu boisk w całej Francji. Krótko mówiąc, jest to spójne pod względem zajmowania przestrzeni.

1 kraina pięciu odpowiada, z dokładnością do kilku centymetrów, 2 kranom padel. Wymiary boiska Football 5 wynoszą około 30-35 m na 18-20 m. Dla utworu padel, jesteśmy na 20 m na 10 m.

Jeśli we Francji jest o połowę mniej wyciągów Five, to zajmują one taką samą powierzchnię jak stoki Five. padel.

Liczba klubów

Jeśli chodzi o kluby, również tutaj liczba kompleksów dedykowanych Piątce jest znacznie niższa niż liczba klubów padel. 255 infrastruktur dla Foot5, prawie 800 miejsc ćwiczeń padel.

Czasami te dwie dyscypliny współistnieją w tym samym kompleksie. Myślimy o UrbanSoccer i UrbanPadellub do PIĘĆ i 4Padel.

Wreszcie, gdzie padel jest zwycięzcą w porównaniu do swojego współlokatora, to w klubach starszego brata. Coraz więcej klubów tenisowych włącza w swoje struktury korty tenisowe. padel, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu.

Z drugiej strony dla Five niewiele klubów piłkarskich stworzyło, aby sprostać wymaganiom Five, boiska specyficzne dla tej praktyki. To proste: z 1 boisk o powierzchni 000 stóp 5% należy do niezależnych firm, a 60% do sieci.

Stopa5 x PADEL

Liczba praktykujących

Oto pierwsze dane wskazujące na odwrócenie trendu. Na padel, w całej Francji jest mniej więcej 500 000 osób zajmujących się tą dziedziną, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i zawodowych. W przypadku Five jest nie mniej niż 2 do 3 milionów praktykujących.

Tutaj znowu zróbmy małe proporcje. Au padel, potrzebujemy 4 graczy. Przy pięciu, dziesięciu graczach lub 10 razy więcej. Krótko mówiąc, jeśli porównamy liczbę graczy potrzebną do zorganizowania gry, graczy będzie o połowę mniej. padel niż praktykujący Piątkę.

Co więcej, jeśli znów porozmawiamy o piłce nożnej i tenisie, we Francji jest dziś więcej zawodników grających w piłkę nożną niż żółtych piłek.

Liczba licencjobiorców

Tutaj wszystko się ostatecznie równoważy. W przypadku Foot5 jest około 36 000 licencjobiorców. w padel, 30 757 licencjobiorców, tylko do wykonywania zawodu padel. Jeśli dodamy do tej liczby licencjobiorców obsługujących wiele rakiet, liczba ta wzrośnie do 123 010.

Na podstawie tej liczby należy pamiętać nie o tym, że w jednym sporcie jest prawie tyle samo licencjobiorców, co w drugim. Interesujące jest zrozumienie, w jakim celu uprawia się ten lub inny sport.

Oczywiście, padel, jest nie tylko uzależniającym sportem, ale także sportem, w którym rywalizacja jest prawdziwą siłą napędową. We Francji nie ma weekendu bez turnieju – nawet w Boże Narodzenie!

Natomiast Five to bardziej sport rekreacyjny, relaksujący niż sport wyczynowy.

Co więcej, wolimy korzystać z miesięcznego dokumentu FFT, w którym odnotowuje się udział licencjobiorcy w co najmniej jednym turnieju padel oficjalnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy mamy już prawie 60.000 tys.

Krótko mówiąc, czy te dwie dyscypliny stanowią konkurencję? Może troszkę. Ale czy są stworzone do współistnienia? Całkowicie!

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.