Wywiad przeprowadzony 5 maja 2016 roku w Real Polo Club de Barcelona podczas World Padel Tour po zwycięstwie w pierwszej rundzie w 16/XNUMX finału i przed meczem z Marrero / Salazarem.

Paula i Bea to nieopublikowana para tegorocznego 2016 na profesjonalnym torze.

Bea jest młodym kadetem 14 z Malagi, a Paula w wieku 42 jest wielkim mistrzem padla z tytułami mistrzów świata 8 (3 w otwartym turnieju i 5 z wyborem Argentyny). Na boisku Bea gra po lewej stronie Pauli.

PM: Czy możesz się przedstawić?
Bea: Mam 14 lat iw zeszłym roku zostaliśmy Mistrzami Świata Juniorów Padela z drużyną hiszpańską i wygrałem trzy Mistrzostwa Hiszpanii (Nota redaktora: Bea jest obecnie nr 1 w rankingu kadetów w Hiszpanii).

PM: Kiedy zacząłeś grać w padla?
Bea: Zacząłem grać na 8 latach, ponieważ mój tata grał w padla i towarzyszyłem mu, żeby grał, i pewnego dnia zacząłem grać. Zacząłem trenować w klubie przed moim domem, a trener poprosił mnie o zwolnienie mnie i tak zacząłem (Uwaga redaktora: Bea nigdy nie grała w tenisa.)

PM: Myślałeś, że grasz już na profesjonalnym torze w tym roku?
Bea: Pomysł polegał na rozpoczęciu gry w tym roku na profesjonalnym torze i musiałem grać z innym graczem, ale z różnych powodów nie można tego zrobić.

PM: Paula, kiedy zacząłeś grać na profesjonalnym torze w Argentynie i Hiszpanii?

Paula: W Argentynie zacząłem grać w 1993 i na torze hiszpańskim, kiedy przybyłem do Hiszpanii, tj. W 2002.

PM: Masz długą i imponującą karierę z wieloma tytułami. Jaki jest najlepszy moment kariery?
Paula: Każda z tych chwil ma swoją pozytywną stronę. Oczywiście, kiedy zostałem N ° 1 w Argentynie z Marianą Perez i lata 5 z Karoliną Navarro, gdzie byliśmy N ° 1 lub 2 na całym świecie. W 2004, kiedy zdobyłem tytuł mistrza świata z selekcją argentyńską i świat otwarty (w parach) z Iciar Montes, także w 2006, kiedy wygrałem mistrzostwa świata z Argentyną i świat otwarty z Karoliną Navarro. Wszystkie te momenty były najważniejszymi momentami mojej kariery.

PM: Czy kiedy widzisz Beę startującą w zawodowym torze, przypomina ci to twój debiut?

Paula: Nie, ponieważ mając 14 lat nie wiedziałem, jak używać rakiety do padla (śmiech!), W ogóle nie wiedziałem, co to jest. Padel ponieważ zacząłem w wieku 16 lat. A dla mnie padel był tylko hobby.
Tak, ponieważ przypomina mi trochę mój wiek, ale kiedy zacząłem konkurować z tą iluzją, pragnieniem uczenia się, pragnieniem pójścia dalej i wyżej, ucz się od najlepszych, aby dostać się tam, gdzie byłem, i to zawsze było moim celem. I Bea daje mi to złudzenie, pragnienie uczenia się, w czym rozpoznaję siebie.

PM: Bea, jaki jest twój ulubiony gracz na trasie?
Bea:
Zawsze kochałem Carolina Navarro, która jest z Malagi, tak jak ja, a także Marta Marrero, która jest również świetnym graczem.

PM: Jaka jest twoja częstotliwość treningów? bo zawsze chodzisz do szkoły ...
Bea: Trenuję po południu, bo rano jestem w szkole. Trenuję w poniedziałek i środę podczas 1h30 (trening fizyczny i na boisku), a czas 1 w czwartek, ale tylko na boisku do padla.

PM: Paula i Bea, jakie są twoje wrażenia po pierwszym WPT razem w zespole i osobiście?
Paula: Zaczęliśmy od WPT Valencia, gdzie wygraliśmy naszą pierwszą rundę, co nie było łatwe (Uwaga: w finałach 16e przeciwko Marcelie Ferrari i Anabel Medina) a także tutaj w Barcelonie (przeciwko Ana Fernandez de Osso i Rodriguez Camacho) i biorąc pod uwagę, że Béa mieszka w Maladze, a ja tutaj w Barcelonie, (to bardziej skomplikowane, aby dzielić się i trenować razem) oraz że jest to pierwszy WPT Béa, idzie bardzo dobrze. Bea szybko dostosowuje się do wszystkiego, co nie jest łatwe. Jeśli chodzi o mnie, robię wszystko, co robię, cieszę się, kiedy gram, co jest moim głównym celem na ten rok.

PM: A ty Bea?
Bea: Nie wiedziałem wiele, Paula, a Valencia była naszym pierwszym turniejem. Nasza pierwsza gra, to prawda, że ​​graliśmy bardzo dobrze. Zacząłem się trochę denerwować, ale stało się to później. I mecz 2eme (z Nelą Brito i Loreną Alonso) nie był zbyt często rozgrywany (uwaga: Paula i Bea mają ustaloną piłkę w dogrywce w zestawie 1er). I to prawda, że ​​odczucia są bardzo pozytywne.

PM: Ponieważ gracze z toru jeszcze cię nie znają, sądzę, że grają na tobie więcej niż na Pauli („z techniką lodówki”), żeby cię przetestować, prawda?
Paula: Szybko zorientują się, że się mylą (śmiech!). Nie, to normalne, myślą, że Bea nie ma dużego doświadczenia, że ​​w danym momencie Bea zawiedzie. Ale myślę, że grając dużo na Bei, sprawią, że będzie postępować jeszcze szybciej jako gracz, więc jestem bardzo szczęśliwy, że grają u mojego partnera i że się nie męczy! (Śmiech!). A także muszę nauczyć się grać bez otrzymywania piłek, czego nie wiem, jak to zrobić, ponieważ zawsze otrzymywałem dużo piłek (podczas mojej kariery). Ale dla Béa rozwój osobisty będzie wiedział, jak zarządzać grą, jak wytrzymać presję i robi to świetnie!

PM: Bea, co to znaczy zdobyć większość piłek i mieć na ciebie presję gry?
Bea: Wolę grać wszystkimi kulami niż jakikolwiek inny. To sprawia, że ​​wchodzę do gry i gram lepiej. I opieram się najlepiej, jak potrafię!

PM: Jaki jest twój cel w tym roku jako zespół?
Paula: Po pierwsze, baw się dobrze i ciesz się na korcie, co jest głównym celem. Baw się dobrze, ponieważ Bea rozpoczyna karierę, kiedy ją kończę, więc jesteśmy w różnych momentach naszej kariery. I właśnie to, czego potrzeba, przynosi mu drugiego gracza. Świeżość, iluzja, zazdrość, dynamizm, energia z jednej strony dla Bei i dla mnie, moje doświadczenie i przekazanie mu trochę przez te wszystkie lata rywalizacji. Nie stawiamy żadnego celu pod względem rezultatów, oprócz celu rozwoju jako zespołu, aby dobrze się bawić, a ja wydobyć to, co najlepsze z Bea i Bea z najlepszych.

PM: Paula, co myślisz o graczu z lat 14, który zaczyna na profesjonalnym torze?
Paula:
Na WPT możesz zacząć grać, jeśli masz 14 lat i określoną rangę juniorów. Nikt nie może tak zacząć na torze. Tak, zaskoczyło mnie, że Bea ze swoimi latami 14 byłaby już tak dojrzała i tak szybko dostosowała się do profesjonalnego toru, w którym są najlepsi gracze na świecie! To nie jest łatwe nie tylko fizycznie i technicznie, ale także psychicznie! Widzę, że nie jest łatwo grać przeciwko najlepszym, ale także grać ze mną. Staram się zarządzać jak najlepiej ... Pamiętam, kiedy zaczynałem u boku Adriany Costaglioli (uwaga: świetny mistrz argentyńskiego padla w latach 90), moje nogi drżały, by grać u jego boku ... Ale Bea jest bardzo dojrzała jak na swój wiek ważne i ona to demonstruje.

PM: Bea, czy Paulę można opisać w kilku słowach?
Paula: Muszę odejść? (Śmiech!)
Bea: Jest ładna, miła ... (śmiech!) ... To prawda, że ​​bardzo mi pomaga, daje uśmiech na boisku i na zewnątrz. Pomaga mi w trudnych czasach, zachęca mnie, gdy przegrywamy, kiedy wygrywamy ...

PM: To samo pytanie dla ciebie, Paula, o Bei? Co przynosi ci Bea?
Paula: Jest bardzo otwartą osobą, która chce się rozwijać, awansować, wnieść do drużyny, rozumie, że jest to sport dla dwojga, co jest ważne. Ważne jest, aby być w dobrej zgodzie ze sobą na boisku, dla mnie jest to ważne, ponieważ w ubiegłym roku miałem raczej negatywne doświadczenia, których bardzo źle doświadczyłem (Uwaga: z Gemmą Triay, jego poprzednim partnerem), Być na boisku i czuć, że jesteśmy zespołem i że chcemy iść w tym samym kierunku, że się śmiejemy, cierpimy razem, że wspieramy się nawzajem, jeśli potrzebujemy drugiego, jest to fundamentalne. Z latami 14 Bea już to wszystko zrozumiała i jest to bardzo ważne.

PM: Czy możesz potwierdzić nam, Paulo, że zawodowemu sportowcowi trudno jest podjąć decyzję o przerwaniu kariery?
Paula: To prawda, że ​​kilka razy chciałem przerwać karierę, ale nie pozwalają mi tego zrobić (śmiech!) ... Już w zeszłym roku chciałem przestać, ale wyniki były bardzo dobre (Uwaga: z Gemma Triay Paula uzyskała następujące wyniki w 2015: półfinały końcowe 2 w WPT, udział w finałowym mistrzu WPT poprzez ukończenie w najlepszych parach 6 obwodu i zwycięstwa 9 w obwodzie katalońskim). Ale z wewnętrznego / osobistego punktu widzenia 2015 był źle wydany i moja kariera nie zasługiwała na zakończenie tego smutku. Dzięki Carolina Navarro poznałem Béę, a najlepszą decyzją jest dalsze czerpanie radości z gry w padla i przyniesienie rzeczy Beie. Mam nadzieję, że pewnego dnia Bea będzie na szczycie, pamięta mnie i ten początek, który mieliśmy razem! (śmiech!) i cieszę się z jej rozwoju na kolejne lata.

PM: Bea, jak postrzegasz siebie w latach 5?
Bea: Za 5 będę miał lata 19 ... Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze z padem i że będę nadal grał w WPT ... a jeśli coś się stanie, chciałbym studiować / kontynuować karierę ..Jeśli nie ma go w padelu, skoncentruj się na czymś innym.

PM: A ty Paula, jak widzisz siebie w latach 5?
Paula: Widzę z roku na rok, za lat 5, nie mogę ci powiedzieć ... Uwielbiam wszystko, co jest związane z nauczaniem, aby przekazywać wszystko, co można przeżyć oprócz lat rywalizacji 20 i pomagać graczom na poziomie technicznym, taktyczne, ale także wiedzieć, jak zarządzać sytuacjami, ponieważ padel to coś więcej niż „zamach stanu”. Jest wiele rzeczy do zrobienia.

PM: Bea: czy zdajesz sobie sprawę, że grasz u boku Pauli EY, „legendy” padla? A może przylgniesz, by w to uwierzyć?
Bea: Szczypię się ... (śmiech!) To była niespodzianka, kiedy Paula powiedziała, że ​​chce się ze mną bawić. Staram się dać z siebie wszystko, aby Paula była szczęśliwa, że ​​mnie wybrała, i bawię się dobrze z nią ...

PM: ostatnie pytanie dla Pauli. Jakiej rady udzieliłbyś Bei, aby osiągnąć najlepszy poziom i mieć długą karierę taką jak Twoja?
Paula: Fraza, którą lubię i która pochodzi od Mariany Perez, przyjaciółki, partnera Padel i klubu trenerskiego Sarragosse. Mariana zawsze mi powtarzała: „Ostateczne zwycięstwo wydaje się łatwe, ale jest wynikiem małych zwycięstw, które pozostały niezauważone”. A te małe zwycięstwa to konsekwencja, codzienna praca, codzienna praca, która sprawia, że ​​przybywasz na turniej w najlepszych warunkach. Cokolwiek dzieje się w turnieju, kontynuuj pracę z pokorą. Przede wszystkim praca i pokora, aby osiągnąć najwyższy poziom i kontynuować rok po roku ...

Kristina CLEMENT - Padel Magazyn

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.