Kiedy Międzynarodowy Puchar Klubu padel 2023 (wygrał jego zespół), José Solano, założyciel Akademia Solano, opowiada nam o swojej podróży z synem, José Solano juniorem, który został mistrzem świata w r padel.

Wszystko zaczęło się 30 lat temu

„Zacząłem 30 lat temu od stworzenia akademii poświęconej wyłącznie tenisowi w Marbelli na wybrzeżu Costa del Sol. Wtedy to był tylko tenis. Z 600 studentami nasza instytucja szybko stała się punktem odniesienia w świecie tenisa. Przybyły wielkie nazwiska, takie jak Carlos Costa i Juan Carlos Ferrero kliniki z nami.

Byłem bardzo zaangażowany, do tego stopnia, że ​​nie wiedziałem, że mój syn gra padel. Czas mijał, a ja nie miałam pojęcia, jak bardzo kochał ten sport.

Chociaż nasza akademia miała ziemię padel, nie wykorzystaliśmy ich. Dostępnych było pięć utworów, ale nie byłem nimi zainteresowany, ponieważ akademia tenisa kwitła. Wielu naszych studentów wyjechało do Stanów Zjednoczonych na stypendia, aby kontynuować naukę.

„Wszystko się zmieniło, gdy mój syn miał 9 lat…”

„Pewnego dnia wszystko się zmieniło po rozmowie z synem.

Był piątek, a on miał wtedy 9 lat. Przyznał mi się niemal zawstydzony: „Jestem kiepski w padel. Pomimo lat praktyki, jestem w tym naprawdę kiepski. » Mój syn brał udział w turniejach, w swoim narożniku, ale nie odniósł żadnego zwycięstwa.

Zapytałem go: „Co w takim razie chcesz robić?” »

Odpowiedział mi: „Chcę zostać mistrzem świata padel. »

Pomimo swojej samooceny i niepowodzeń marzył o zostaniu mistrzem świata.

„Zatrzymałam wszystko zainspirowana pasją mojego syna”

„W następny poniedziałek podjąłem decyzję o zakończeniu akademii tenisowej, choć była ona bardzo znana. Zatrzymałem wszystko, aby stworzyć akademię szkoleniową padel, zainspirowany pasją mojego syna. Od tego dnia całkowicie poświęciłam się mojemu synowi i jego marzeniom.

Zaowocowało to jego tytułem mistrza świata juniorów, uzyskanym wraz z Javim Garrido w 2017 roku przeciwko Tapii/Chiostri.

Dziś Akademia Solano ma 72 łóżka dla młodych sportowców, którzy chcą poważnie trenować lub uczestniczyć w programie studiów sportowych w padel. Wielkie nazwiska odeszły i nadal przewijają się przez naszą akademię.

„Kluczem jest umiejętność walki na najwyższym poziomie”

„Mój syn nadal tutaj trenuje. Moim zdaniem większość młodych ludzi zna podstawy padel, ale to, co naprawdę robi różnicę, to wytrwałość, praca i waleczność w terenie. Obawiam się, że to pojęcie walki nie jest dostatecznie zaszczepione nowemu pokoleniu. W sporcie np padelgdzie rywalizacja jest silna, wiedza o tym, jak walczyć, może zrobić różnicę”.

CP: Maryna Kaliush – AECP

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.