System sędziowania wideo, znany jako VAR, na miejscu World Padel Tour od zeszłorocznego finału Master, stała się tematem debaty. Instalacja Foxtenna wzbudziła wiele opinii po kilku turniejach, w których niektóre wątpliwe decyzje zostały potępione przez graczy.

System technologiczny Foxtenn składa się z 20 szybkich kamer i 4 nano-precyzyjnych laserów w terenie. Wykonuje się 2.500 zdjęć na sekundę, aby móc zbadać z największą możliwą precyzją każde działanie, które ma miejsce na ziemi.

To narzędzie sprawdza się od ponad 15 lat w tenisie i jest obecnie używane w ponad 50 turniejach ATP i WTA. Jednak katalońska firma nigdy nie jest wolna od kontrowersji, jak wczoraj, kiedy Davidovich Fokina energicznie zakwestionował decyzję podjętą przez Foxtenn.

Takie wydarzenie nigdy wcześniej nie miało miejsca. padel, ale kilku graczy wyraziło już swój sprzeciw w trakcie meczu, kwestionując skuteczność systemu: między innymi Lucas Campagnolo, Franco Stupaczuk, Lucas Bergamini, Víctor Ruiz, Mike Yanguas i Gemma Triay.

Nawet Fernando Belasteguin, najbardziej utytułowany gracz wszechczasów, żartuje z postawy, jaką zamierza mieć wraz z Mikiem Yanguasem w sprawie nadchodzących kontrowersyjnych decyzji VAR:

VAR to postęp technologiczny, który wciąż jest dostosowywany do padel i który wciąż ma wiele do zrobienia, ponieważ jak dotąd nie został zatwierdzony przez dużą liczbę graczy. Krok naprzód, który będzie dążył do optymalizacji jego wydajności, aby rozwiać wątpliwości powstałe na początku sezonu, aby spełnić swoją rolę, jaką jest uczynienie sportu bardziej sprawiedliwym.

Marcin Szmuda

Zawodowy tenisista, Martin odkrył padel w 2015 roku w Alzacji i wystąpił w kilku turniejach w Paryżu. Dziś dziennikarz, zajmuje się wiadomościami padel kontynuując swój wzrost w świecie małej żółtej kulki!