Malika Joundy’ego, 43 lata, były Marokańczyk numer 1 w tenisie stołowym w 2017 roku, z całą pewnością zamierza obronić się na Międzynarodowym Pucharze Klubowym. Padel w klubie Inacua, w którym odbywa się także turniej tenisowy ATP.

"Z pewnością regularnie rozmawiamy o tenisistach w padel, Mais le padel łączy znacznie dalej– wyjaśnia nam Malik.

Dziś, znajdujący się w pierwszej trzydziestce marokańskich rankingów, opowiada nam o swojej podróży.

„COVID sprawił, że stałem się padeljest”

„To dzięki pandemii Covid odkryłem padel. W 2020 roku jedynymi sportami dozwolonymi w Maroku były koszykówka i padel w Oazie. Kiedy zniesiono ograniczenia, nie przestałem grać padel. Wręcz przeciwnie, zwiększyłem częstotliwość pomimo bólu kolan. Dziś gram w drużynie CAFC (Cercle Amical Français de Casablanca).

Tenis stołowy pomógł mi zrozumieć trajektorie z rotacją. Daje mi to przewagę w niektórych technicznych uderzeniach, takich jak chiquita, w których używany jest nadgarstek. Jednak w przeciwieństwie do wielu mocno uderzających tenisistów preferuję kontrolę, loby, krótkie strzały i rotację. Poza tym, będąc leworęcznym, wiem, że jest to poszukiwany atut”.

Zespół Maroko padel Casablanka

Porównanie tenisa stołowego i tenisa stołowego Padel

„Tenis stołowy to sport indywidualny, choć padel jest zbiorowe. Pierwsza wydaje mi się bardziej techniczna, druga bardziej taktyczna, wymagająca współpracy pomiędzy partnerami. Gra podwójna w tenisie stołowym znacznie różni się od padel ; W tenisie stołowym gracze grają naprzemiennie, co ułatwia dokonywanie wyborów. Dodatkowo nie można wykluczyć zawodnika z tenisa stołowego, gdyż wszyscy uczestniczą w nim na równych prawach.

Godną uwagi cechą wspólną obu sportów deblowych jest zaleta, gdy drużyna składa się z leworęcznego i praworęcznego. W obu przypadkach uwalnia to forhend każdego gracza, zapewniając strategiczną przewagę. Co więcej, choć niedoceniany, efekt odgrywa kluczową rolę w padel, podobnie jak w tenisie stołowym, niezależnie od tego, czy są to uderzenia tnące, skutki uboczne czy miękkie piłki. Jednak serwis w tenisie stołowym ma większe znaczenie w porównaniu do padel".

Popularne wyrażenie powiązane z padel

„Jeden z aspektów padel To, co do mnie przemawia, to możliwość zabawy na świeżym powietrzu. W tenisie stołowym gra się głównie w pomieszczeniu, a szkoda, gdy lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu.

Boom zaobserwowano w okolicy padel w Europie i poza nią jest również odczuwalna w Maroku. Dowodem na to jest entuzjazm w CAFC, w którym znajduje się prawie 450 aktywnych graczy. Kiedy zaczynałem, padel był mało znany z bardzo małą ilością ziemi. Teraz wygląda na to, że wszyscy chcą zagrać w Maroko. Dowodem jego rozwoju jest popularne marokańskie wyrażenie „dsl mam basen”, które teraz stało się „dsl mam padel »."

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.