Na krótko przed półfinałem Luigi Carraro, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Padel, pojawił się przed dziennikarzamiw Doha, aby odpowiedzieć na ich pytania. Oczywiście wraz ze zbliżającym się sezonem wyjątkowy ze wszystkich punktów widzenia poruszono wiele kwestii, a przewodniczący FIP poświęcił czas, aby odpowiedzieć na jak najwięcej pytań.

Kilka punktów do zapamiętaniadzień po tej konferencji prasowej. Pomiędzy arbitrażem – często wyróżnianym –, aferę LeBrona, kalendarz na rok 2024, pojawienie się UPT, a nawet zniknięcie złoty punkt… Spojrzenie wstecz na słowa Prezydenta Luigiego Carraro.

Kalendarz i Hiszpania

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło kalendarza i kilku turniejów w Hiszpanii, historycznej kolebce padel. Odpowiedź Luigiego Carraro jest spójna, gdy spojrzymy na kierunek, w jakim zmierza padel : sport musi się umiędzynarodowić. Dlatego przechodzi to etapami w krajach, w których sport ten nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony… mówimy o Arabii Saudyjskiej, Niemczech i wielu innych.

Chciał też podkreślić, że chce kalendarz kompletny, z 25 turniejami, ponieważ ostatnie dwa lata były skomplikowane dla graczy, którzy lawirowali pomiędzy Premier Padel i World Padel Tour.

Kończąc ten temat przypomniał, że Hiszpania będzie w tym roku gospodarzem nie mniej niż 4 stopnie FIP Platinum (najwyższy etap Cupra FIP).

Luigiego Carraro: „Postanowiliśmy ograniczyć liczbę turniejów składających się na kalendarz. Zrobiliśmy to, ponieważ szacunek i uwaga okazywana sportowcom pozostaje istotnym elementem. Gracze mają za sobą dwa bardzo długie sezony 2022 i 2023 i w porozumieniu z nimi zgodziliśmy się na ograniczenie liczby turniejów. Zdecydowaliśmy się ograniczyć liczbę turniejów dla wszystkich krajów właśnie ze względu na troskę o graczy."

Błędy sędziowania

Pojawił się Luigi Carraro bardzo opiekuńczy o sędziach. Rzeczywiście, prezes FIP chciał przypomnieć, że federacja, podobnie jak wszystkie osoby, które ją tworzą i wnoszą do niej wkład, jest wciąż w pełnym rozwoju.

Odnośnie sędziów pragnie zaznaczyć, że na każdym turnieju organizacja stara się angażować zawodników lokalnych lub z okolicy. Oczywiście nigdy nie jest idealnie, jak w wielu sportach, ale to nie znaczy, że jest źle. Wręcz przeciwnie, chce, aby każdy uczył się na swoich błędach, aby federacja rosła… ale także sędziowie.

Oto fragment, o którym mowa: "Sędziowie? Kiedy jedziemy do krajów, zawsze staramy się wykorzystywać te z krajów sąsiadujących lub lokalnych, ponieważ jest to ważne i lubimy rozwijać ten aspekt, pracując nad ogólnym wzrostem i rozwojem zespołu sędziowskiego. Z pewnością zdarzały się błędy, ale ważne jest, aby je zaakceptować i wykorzystać jako okazję do poprawy sytuacji.".

Sprawa Juana LeBrona

Nikt nie jest ignorantem w sprawie kontrowersji, jakie pojawiły się w Katarze Majorze, tak wiele atramentu zostało rozlanych. Gest Lebrona jest możliwy dyskwalifikacja. Wreszcie, El Lobo otrzymał tylko jeden ostrzeżenie choć całkowicie wypadł ze swojego meczu… Oczywiście czekamy, czy Juan Lebron otrzyma sankcję dyscyplinarną – Franco Stupaczuk głosuje za – ale pojawił się Luigi Carraro bardzo wyważone na ten temat.

Prezes FIP nie chciał przytłoczyć Juana Lebrona, a raczej… znaleźć dla niego wymówki. Luigi Carraro chętnie zauważył, że pod presją stawki majora napięcie może mieszać się z chęcią zwycięstwa. Zwrócił także uwagę, że Lebron przeprosił na Instagramie, co według niego jest „mocnym gestem”. Wystąpienie prezydenta może w pewnym sensie unieważnić sankcję ze strony Lebrona… Ciąg dalszy nastąpi.

Luigiego Carraro: „Wiem, że kiedy grają, sportowcy chcą wygrywać. A także dlatego, że jest to Major, który zarabia 2.000 punktów. Jest więc dużo napięcia, adrenaliny, chęci zwycięstwa, elementów, które mogą ujawnić się podczas meczu. Co więcej, trener Yanguasa i Garrido [notatka redaktora Juani Mieres] był graczem jeszcze kilka miesięcy temu i myślę, że doświadczył tego wyzwania. Chcę raczej zwrócić uwagę, że publiczne przeprosiny Lebrona są najsilniejszym przesłaniem, jakie mogło płynąć z tego odcinka."

Mistrzostwa Świata 2024

Natomiast daty i miejsca Mistrzostw Europy i Mistrzostwa Świata Seniorów+ zostały ogłoszone, znamy jedynie datę, w której odbędą się mistrzostwa świata w 2024 roku: od 28 października do 2 listopada następny.

Dlatego nie ma jeszcze miejsca na wydarzenie. Choć słyszymy plotki o Katarze (jak w 2021 r.), to nic nie zostało jeszcze potwierdzone przez FIP, który powinien podać lokalizację w tym miesiącu.

Luigi Carraro: "Do końca marca ogłosimy lokalizację kolejnych Mistrzostw Świata FIP Padel. Jesteśmy zadowoleni z zainteresowania tak wielu krajów organizacją tego wydarzenia. Mogę zagwarantować, że będzie to fantastyczne wydarzenie, wyjątkowe jak każde inne w sezonie, w którym zorganizujemy Mistrzostwa Europy FIP w Cagliari na Sardynii, które będą miały taką samą organizację jak Mistrzostwa Świata."

Pojawienie się UPT

Zapytany o nowy obwód Ultimate Padel Tour, obecny w Hiszpanii Luigi Carraro dość wymijająco odpowiedział na to pytanie. Właściwie po prostu poinformował nie mieć kontaktu z obwodem oraz że pomiędzy nimi nie było żadnych dyskusji, jak mogło to mieć miejsce na początku poprzedniego sezonu Premier Padel i World Padel Tour.

Prezes FIP dodał jednak, że nie przeciwko pojawianiu się nowych turniejówpod warunkiem, że przestrzegają ustalonych praw…

"Liczymy [uwaga redaktora FIP] duża ilość zawodów, od Majors po FIP Promotion, w tym światowe i europejskie zawody drużynowe, od Juniorów po Seniorów: Powtarzam, że każdy, kto chce zorganizować turniej, może to zrobić. Ważną rzeczą jest porozumienie z federacją narodową i przestrzeganie przepisów FIP".

Zniknięcie złoty punkt

W związku ze zniknięciem złoty punkt, prezes FIP oszacował, że federacja podjęła słuszna decyzja ze sportowego punktu widzenia, chociaż może zrozumieć, że niektórzy Miłośnicy sportu są rozczarowani zniknięciem tej emblematycznej zasady padel.

Mimo to Luigi Carraro przypomniał sobie to dalej Tour Cupra FIP, zasada ta nadal obowiązywała. Sposób na zapewnienie, że ta zasada nie zniknie. Dodał nawet, że nie nie wykluczone, że pewnego dnia wróci…

Luigi Carraro: "Podjęliśmy decyzję o zastosowaniu systemu przewag w stosunku do graczy. Premier Padel to specjalny tor: niektórzy woleliby Golden Point, inni preferowaliby zalety, ale w tej chwili uważam, że jest to najlepszy system. Jeśli jednak w przyszłości zobaczymy, że musimy coś zmienić, przeanalizujemy najlepszą opcję dla sportu, fanów i kanałów telewizyjnych.

Nowe partnerstwo z Red Bull TV

Na koniec Luigi Carraro chciał powiedzieć kilka słów na temat niedawnej współpracy pomiędzy Premier Padel i Red Bull TV. Ma nadzieję, że współpraca przyniesie padel w nową erę… a przede wszystkim umiędzynarodowić sport!

Luigi Carraro: "Kiedy rozpoczęliśmy projekt Premier Padel, jednym z naszych celów było doprowadzenie padel na nowy poziom i nową erę. Myślę, że całe kierownictwo Premier Padel robi świetną robotę: Premier Padel jest emitowany w 187 krajach, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. […] Myślę, że wiadomość o Red Bullu jest najlepsza, jaką możemy sobie wyobrazić dla naszego sportu, nie tylko ze względu na potencjał tej wspaniałej marki, ale także ze względu na to, co robi ona w wielu dyscyplinach ze świetnymi wynikami".

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.