Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Michelem Gaillaudem (Medxcare – michel.gaillaud@medxcare.fr), były główny lekarz Olympique Marsylia. Ten, który został wtajemniczony padel zwłaszcza przez byłego trenera francuskiej drużyny padel Patrick Fouquet wyjaśnia nam, kiedy i w jaki sposób wśród zawodników amatorów zdarzają się najczęstsze kontuzje.

Jego historia z padel

„Wśród moich pacjentów zawsze miałem zawodowych tenisistów, więc mam dobrą ogólną wiedzę na temat sportów rakietowych.

Odkryłem padel kiedy zacząłem leczyć Patricka Fouqueta, byłego zawodnika i trenera reprezentacji Francji padel. Przekazał mi swoją pasję do tej dyscypliny i naprawdę sprawił, że zapragnąłem spróbować. Podobnie jak wielu fanów, od razu się wciągnąłem i nigdy nie przestałem.

Dziś gram regularnie ze znajomymi i za każdym razem świetnie się bawimy. Dobrze się bawimy, w trakcie meczu i po nim, i też dobrze się bawimy (śmiech). To sport, który jest zabawny, przyjazny i przystępny, więc na pewno będziesz się dobrze bawić. W końcu nie tylko ja w rodzinie się uzależniłem: mój syn również interesuje się tym sportem!”

Sport, który ostatecznie stwarza niewielkie ryzyko na poziomie zawodowym

„Pomimo bardzo napiętego harmonogramu zawodowych graczy w zeszłym sezonie, ostatecznie zaobserwowaliśmy stosunkowo niewiele kontuzji. Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się wypadki i sytuacje, w których gracze doznają kontuzji, ale biorąc pod uwagę liczbę turniejów i ważnych meczów, możemy powiedzieć, że kontuzje zdarzają się znacznie rzadziej niż w sporcie takim jak tenis, gdzie serwis będzie generował nadmierne obciążenie na poziomie barków i bardzo często stanowią problem.”

Le padel, bardzo wciągający sport

„To, co zauważam u moich pacjentów, którzy pochodzą padel – a jest ich coraz więcej – jest to, że prawie wszyscy są uzależnieni od tej dyscypliny. Zwykle grają bardzo często, czasem częściej niż to konieczne. A kiedy patologia musi na jakiś czas odsunąć ich od właściwej ścieżki, zazwyczaj bardzo źle to przeżywają. Można to porównać do tego, co obserwujemy podczas biegania, które również uzależnia.

Problem, jak zrozumiałeś, polega na tym, że kiedy odkryjesz tę ciekawą aktywność i chcesz się nią bawić codziennie, nie mając do tego odpowiednio przygotowanego ciała, zwiększasz ryzyko kontuzji…”

Trzy najczęstsze kontuzje

Słynne zapalenie nadkłykcia…

kontuzja Juana Lebrona

„Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, najpierw porozmawiamy o „łokciu tenisisty”, urazie, który można również nazwać tendinopatią nadkłykciową i który występuje w łokciu.

Po pierwsze, musimy zrozumieć, że u człowieka wszystko zostało zorganizowane tak, aby mógł przyjmować (na przykład jeść), to właśnie umożliwia pronację. Ale grupa ścięgien kontroluje ruch – ścięgna prostowników nadgarstka – i to one cierpią. Mówimy o zmianach mikrourazowych powstałych na skutek nadmiernego użytkowania.

Ścięgna prostowników lub zginaczy nadgarstka przyczepiają się w większości do łokcia i to właśnie powtarzalne ruchy tego nadgarstka, tutaj z ciężarem, uszkadzają ścięgna na poziomie ich przyczepu do łokcia, czasami powodując pęknięcia ścięgien. Jest to słynne zapalenie nadkłykcia, którego tak obawiają się praktykujący. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że nie jest to choroba łokcia, lecz nadgarstka!

Możemy temu zapobiec, na przykład wybierając rakiety o niskim wyważeniu, być może dodając overgripy lub unikając zbyt mocnego ściskania rączki.

„Noga tenisowa”

„Następnie znajdujemy kolejną patologię, która jest również powszechna u piłkarzy. padel a u tenisistów – kontuzja powszechnie nazywana „nogą tenisową”. Jest to rozwarstwienie mięśnia brzuchatego łydki przyśrodkowej na jego otoczce, czyli rozcięgnach. Do urazu łydki dochodzi podczas nagłego przyspieszania u zawodnika, który nie jest dostatecznie rozgrzany, który nie zregenerował się dobrze po ostatnich sesjach treningowych lub jest odwodniony. To uszkodzenie mięśniowo-ścięgniste, które gdy się pojawi, daje wrażenie, jakby ktoś rzucił nam kamień w łydkę, musi być dobrze leczone, aby uniknąć nawrotów.

Kontuzja Benjamina Tisona

Zerwanie ścięgna Achillesa!

„Wreszcie w tej „Top 3” znajdujemy kolejny uraz, który ma podobieństwa z drugim: zerwanie ścięgna Achillesa. Tutaj znowu winne będzie słabe nawodnienie i nagromadzone zmęczenie. Jeśli ta patologia jest bardzo dokuczliwa – przy przymusowej operacji i długiej rehabilitacji – można jej również uniknąć, przestrzegając kilku podstawowych zasad. W rzeczywistości ścięgno Achillesa zanika po wielu mikrourazach. Gdy tylko pojawi się ból w tym obszarze, należy skonsultować się z lekarzem! Mówiąc bardziej ogólnie, musisz poświęcić czas na regenerację, rozciągnięcie się, nawodnienie i dobre odżywianie.

Już niedługo Obserwatorium Kontuzji padel ?

„Aby lepiej zrozumieć kontuzje związane z tym stosunkowo nowym sportem i w szczególności pomóc chronić przyszłe pokolenia zawodników, padel, Chciałbym wkrótce zorganizować Obserwatorium Urazów padel. W tej chwili nie mogę powiedzieć nic więcej poza tym, że powinno się to odbyć w Biarritz, w Pirenejach Atlantyckich!”

Ostatnie słowo?

„Nigdy nie lekceważ bólu ścięgna Achillesa!”

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !

Tagi