Pascal Piriou, prezes Ligue de Bretagne opowiada o rozwoju padel w swoim regionie i spogląda wstecz na swoją historię z tym rozwijającym się sportem.

Moja historia z padel

Zaczęło się w 2016 roku. Byłem Prezesem Klubu Tenisowego Concarneau i zapoczątkowałem ideę puttingu padel w klubie. A rok później znaleźliśmy się z tymi dwoma utworami.

Czemu ?

Od dwudziestu lat jeżdżę kibicować Francji podczas zawodów Pucharu Davisa. I pewnego dnia z tej okazji we Włoszech spotkałem osobę z Francuskiej Federacji Tenisowej, która zgłosiła mi pomysł postawienia padel w Concarneau.

Na początku tak naprawdę nie rozumiałem, myślałem, że mówi do mnie o stand-up paddle! Błąd był wówczas częsty, ale w ostatnich latach sprawy potoczyły się dobrze !

Więc kiedy wróciłem z tej podróży, chciałem dołączyć do padel do naszego projektu.

Bastien Blanque i Pascal Piriou

Le padel na właściwym torze

Ewolucja padel w klubie Concarneau ilustruje dobre zdrowie i potencjał tego sportu. W latach 150-500 w klubie przeszliśmy od 2018 do 2021 absolwentów.

Wzrost ten można przypisać nowym obiektom tenisowym i klubowi, ale także padel.

Posiadamy 120 licencjobiorców 100% padel. I można ogólnie powiedzieć, że wbrew pozorom są to zawodnicy niekoniecznie wywodzący się z tenisa. Wielu byłych piłkarzy w wieku powyżej 35 lat.

Był to pierwszy klub związkowy, który posiadał dwa boiska piłkarskie. padel na dworze. Przez 6 miesięcy teren był prawie pusty. Trzeba powiedzieć, że nie widzieliśmy demonstracji. Ludzie przechodzili obok, ale nie mieli żadnego związku z tym sportem.

A potem nagle, poprzez działalność klubową i boom w padel we Francji widzieliśmy boiska zdobyte przez szturm!

Ogród w Rennes był również jednym z prekursorów tego sportu w regionie, obstawiając zakłady padel.

W Concarneau jesteśmy już przesyceni. I jest projekt trzech dziedzin padel wnętrz. Pewne jest, że jeśli uda nam się zbudować tory, ten sport będzie się rozwijał wykładniczo.

Wielu piłkarzy padel

Początkowo przyglądaliśmy się temu sportowi, ale pozostawał on na uboczu. Poszedłem do Ogrodu, grałem. Jestem skromną tenisistką, uplasowałam się na 15/5. Zdaliśmy sobie sprawę, że było to bardzo zabawne i szybkie.

Wśród licencjobiorców, jak powiedziałem, jest wielu piłkarzy powyżej 35 roku życia. Mówią sobie: „Nie chcę już być rażony rakami, nie chcę być sam na siłowni, idę na padel".

Gilles Moretton szybko zmotywował się do tego sportu: „My, federacja, jesteśmy po to, aby wspierać kluby. A jeśli żeby uratować niektóre kluby, to trzeba włożyć padel, umieścimy kilka. ”. Tymi słowami przyszedł wytłumaczyć krnąbrnemu, że nie trzeba z tym sportem walczyć, a przeciwnie, z nim pracować. Oba sporty można połączyć.

Bez kanibalizacji

Dziś wyraźnie widać, że panuje bardzo dobra atmosfera. Gracze padel zostań w klubie, napij się piwa.

Słyszałem też, że tenisiści przestają się bawić padel. Ale to nieprawda, tenisiści nadal grają w tenisa, nawet jeśli potrafią również grać w tenisa. padel. To jest moje przekonanie: to są sporty komplementarne.

Myślę, że nie ma kanibalizacji między tenisem a padel. Istnieje 4-letni plan rozwoju, ze szczególnym naciskiem na padel ponieważ jesteśmy spóźnieni szczególnie w porównaniu z ligami południowymi.

Wszystko zielone, ale uważaj na hałas

Musimy bardzo uważać na zanieczyszczenie hałasem. To chyba jedyny negatywny element tego sportu. Należy na to zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku konstrukcji zewnętrznych.

Gracz padel amator jest głośniejszy niż amatorski tenisista. Co jest miłe dla atmosfery, ale czasami mniej dla sąsiedztwa bardzo blisko klubu. Oczywiście nie wolno nam straszyć, ale zwracamy na to uwagę klubów.

Coraz więcej padel w Bretanii

W Bretanii we wrześniu 27 mieliśmy 2021 torów. Dziś mamy już dziesięć kolejnych. Planujemy też około 2022 dodatkowych torów na XNUMX rok.

Staramy się naciskać na kluby i gminy, aby budowały pod dachem, ponieważ w Bretanii nieuchronnie może być dużo deszczu.

Le padel i tenis mają ten sam silnik, ale padel jest jak booster do tenisa: jest bardzo dobry na towarzyskość.

Odnajdujemy atmosferę klubów tenisowych lat 80-tych, jest niezwykła. To jest magia.

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !