Le padel nadal pozostaje bardzo mało znanym sportem na kontynencie afrykańskim, a szczególnie w Senegal gdzie piłka nożna i zapasy są królem. Ale to może się wkrótce zmienić dzięki inicjatywom stowarzyszenia „tenis Padel bez limitów„, Który działa na rzecz rozwoju sportu wśród młodych ludzi.

Padel Magazine był w stanie rozmawiać Philippe Apack, który z entuzjazmem prowadzi ten projekt.

„Odkryłem padel w Senegalu ”

Padel Magazine : Czy możesz się przedstawić i opowiedzieć nam o swojej historii za pomocą padel ?

Philippe Apack : „Jestem francusko-senegalskim i podróżuję między tymi dwoma krajami od ponad 25 lat. Mieszkałem tam ponad piętnaście lat i doskonale znam lokalne zwyczaje i zwyczaje ”.

„Okazjonalny tenisista w bazie, Odkryłem padel w Senegalu, a dokładniej w klubie Saly (nadmorski kurort położony 70 km na południe od Dakaru), pierwszy w kraju, który otworzył swoje podwoje sześć lat temu. Natychmiast się zaczepiłem i nie jestem jedyny, czego dowodem są trzy inne kluby, które otworzyły się w wyniku i które się spotykają wielki sukces wśród ekspatriantów".

Philippe Apack tenis padel sans frontieres Senegal

„95% padel są emigrantami ”

Padel Magazine : Co skłoniło cię do założenia stowarzyszenia? Jakie są twoje ambicje ?

Philippe Apack : „Tej zimy, podczas kilkumiesięcznego pobytu w Aix en Provence, wstąpiłem do klubu miejskiego im padel z Aix University Club, gdzie poznałem dwóch nauczycieli tenisa, Mathiasa i Thibaulta, którzy są również twórcami stowarzyszenia Tenis bez Granic. W szczególności organizowali akcje charytatywne w Ameryce Południowej i Senegalu. Byliśmy na tej samej stronie i dzieliliśmy się wizja sportu, który byłby dostępny dla wszystkich i dla wszystkich".

„Na przykład w Senegalu 95% padel są emigrantami, miejscowa ludność nie ma środków finansowych, aby móc pozwolić sobie na abonamenty i sprzęt nadaje się do ćwiczeń. Wydaje się to strasznie niesprawiedliwe, dlatego dojrzałam projekt adaptowanej konstrukcji, w którą mógłbym się sam zainwestować i która zmieniłaby sytuację. Stamtąd zaczął powstawać tenis Padel bez limitów."

„Naszą ambicją jest oczywiście stworzenie akademii, która będzie służyć przede wszystkim afrykańskiej młodzieży, a jeśli nasz projekt przemówi do jak największej liczby osób, jest też trochę padel w Gabonie, Gwinei Równikowej, Maroku, Tunezji i Egipcie, gdzie tenis Padel bez granic mogłoby interweniować ”.

Popularyzuj praktykę Padel w Afryce

Padel Magazine : Jakie są Twoje cele na 2021 rok?

Philippe Apack : „Naszym celem jest popularyzować praktykę Padel w Afryce a dokładniej, początkowo w Senegalu, umożliwiając młodym aspirującym sportowcom, ale brak im środków, aby mieć dostęp do klubów (wszystkie prywatne) i różnego sprzętu ”.

„Nasz program jest prosty. Znajdź fundusze i darczyńców, którzy mogliby nas wesprzećoraz umożliwić jak największej liczbie dzieci z Senegalu bez środków do życia dostęp do lekcji, szkoleń z odpowiednim wyposażeniem: rakietami śnieżnymi, butami, ubraniami itp. ”

„Aby to zrobić, zwróciłem się do klubu N'gaparou i jego właściciela Pascala. Zachwycony pomysłem iw 100% po naszej stronie, jest pierwszy do pozwolili dwóm młodym miejscowym trenować za darmo jego dom. Teraz robią iskry na krajowych turniejach i są historią sukcesu dla młodych ludzi ”.

„The padel nadal pozostaje całkowicie anegdotycznym sportem w senegalskim krajobrazie sportowym. Inne kluby pójdą w ich ślady, jeśli zechcą.

„Nie zapomnimy o dziewczynach, które od najmłodszych lat zbyt często są ograniczone do obowiązków domowych i rodzinnych. To jest problem kulturowych i religijnych, a my postaramy się znaleźć rozwiązania, aby rodziny mogły to zrozumieć przydatność umożliwienia dziewczynom uprawiania sportu. To zajmie trochę czasu, ale nie brakuje nam cierpliwości i energii ”.

„Rok 2021 będzie pełen projektów i wspaniałych chwil dzielenia się. Zgodnie ze środkami, jakie będzie miało stowarzyszenie, mamy nadzieję, że co najmniej trzydziestu młodych ludzi będzie mogło rozpocząć naukę padel. Zawsze możemy złapać się na snach, prawda!? ”

teren padel Ngaparou senegal

Z padel mamy nadzieję, że damy im nadzieję na przyszłość

Padel Magazine : Ile jest w tej chwili klubów? padel w Senegalu? Jak to się przekłada na praktyków?

Philippe Apack : „Istnieją trzy prywatne kluby w rejonie Saly oraz jeden w Dakarze:

  • Padel N'gaparou
  • Padel Saly
  • Klub sportowy La Palmeraie (Od redakcji: Klubowy zwycięzca pierwszej edycji Puchar Interkontynentalny Padel w 2019)
  • Sport olimpijski (Dakar) ”

"Na chwilę liczba zawodników ze wszystkich klubów nie może przekraczać dwustu członków, ale ta liczba powinna eksplodować, gdy Senegalczycy będą mieli dostęp do kursów. Ich motywacja, połączona z niesamowitymi możliwościami fizycznymi, powinna w nadchodzących latach dawać dobre wyniki w międzynarodowych zawodach ”.

„Z drugiej strony nasze źrebaki będą miały obowiązek szanować. Dopóki trwa ich umowa z naszym stowarzyszeniem, muszą pozostać przy l'école i zrób wszystko, żeby mieć dobrą średnią i pomyśleć o pójściu na studia wyższe. Tutaj młodzi ludzie bardzo wcześnie przerywają naukę z powodu braku perspektyw lub środków. Dzięki padel mamy nadzieję, że da im nadzieję na przyszłość, sprawi, że będą uprawiać zdrową i zabawną aktywność, jednocześnie uświadamiając im znaczenie nauki. W tym względzie również tutaj postaramy się wesprzeć ich niezbędnymi środkami ”.

„Niech żyje padelNiech żyje Senegal, niech żyje tenis Padel bez limitów."

gracz padel senegal N'gaparou

Malick N'diaye padel felietonista

Jeśli tenis jest sportem, który doprowadza cię do szaleństwa, pomnóż to szaleństwo przez 2, a otrzymasz padel.

Emigrant z Malagi, pasjonat sportu i fotografii, Malick od razu zakochał się w padel. Jeśli nie możesz go znaleźć na krótkiej przerwie, jego „bandeja”, On prawdopodobnie będzie wędrował z GoPro w ręku.