W porozumieniu z władzami publicznymi i międzynarodowymi organizacjami tenisowymi, Francuska Federacja Tenisowa postanowiła przełożyć turniej Roland-Garros 2021 o jeden tydzień, który odbędzie się teraz od 24 maja do 13 czerwca.  

W swoim ostatnim przemówieniu 31 marca Prezydent RP zapowiedział, że od maja przewiduje się stopniowy powrót do normalności dla imprez kulturalnych i sportowych, pod warunkiem poprawy stanu zdrowia. Na tej podstawie FFT ściśle współpracowała z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Młodzieży i Sportu oraz odpowiednimi służbami państwowymi nad różnymi dostępnymi scenariuszami organizacji Rolanda -Garros, biorąc pod uwagę międzynarodowy kalendarz sportowy.

W tym kontekście przełożenie turnieju o tydzień okazało się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Tym samym kwalifikacje odbędą się od poniedziałku 24 maja do piątku 28 maja, a po nich nastąpi losowanie końcowe, od niedzieli 30 maja do niedzieli 13 czerwca.

Jeśli FFT jest zachwycony, że władze publiczne utrzymały ważne wydarzenia sportowe pomimo ograniczeń zdrowotnych, to jej celem, w tej edycji Roland-Garros w 2021 r., Jest maksymalizacja szans na rozegranie turnieju przed jak największą liczbą widzów, zarówno dla zawodników, jak i dla całej społeczności pasjonatów, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo zdrowotne każdego. W świetle tego podwójnego celu każdy tydzień może okazać się nieoceniony.

„Bardzo się cieszę, że konsultacje z władzami publicznymi, różnymi międzynarodowymi organizacjami tenisowymi, naszymi partnerami i nadawcami oraz prace w toku z WTA i ATP umożliwiły przesunięcie edycji turnieju 2021 o tydzień. Roland- Turniej Garrosa i dziękuję im za to. To odroczenie da trochę więcej czasu na poprawę sytuacji sanitarnej i powinno nam zoptymalizować nasze szanse na powitanie kibiców na Roland Garros, na tym przekształconym stadionie, który zajmuje obecnie ponad 12 ha. Czy dla kibiców, zawodników, ale także dla atmosfery, obecność publiczności jest kluczowa dla turnieju, pierwszego międzynarodowego wydarzenia sportowego wiosny ”, oświadcza Gilles Moretton, prezes FFT.

Przemawiając w imieniu czterech turniejów Wielkiego Szlema, Dyrektor Generalny Zarządu Wielkiego Szlema Ugo Valensi powiedział: „ Ten okres pozostaje niezwykle trudny dla ludzi na całym świecie. Chociaż optymizm jest dobry na przyszłość, pandemia jest nadal częścią naszego życia. Turnieje Wielkiego Szlema reprezentujące flagowe wydarzenia naszego sportu, zrobimy wszystko, aby można je było zorganizować w jak najlepszych warunkach. Po konsultacjach Rada Wielkiego Szlema w pełni popiera FFT w decyzji o odroczeniu Roland-Garros o tydzień, aby zwiększyć swoje szanse na zorganizowanie turnieju w dobrych warunkach ”.

Ponadto FFT będzie nadal współpracować ze służbami państwowymi w celu opracowania najbardziej odpowiednich warunków organizacyjnych w zakresie zdrowia. Protokoły zdrowotne, które zostaną w ten sposób zdefiniowane, będą przedmiotem późniejszej komunikacji.

 O Roland-Garros

Dla miłośników sportu, jak i dla ogółu społeczeństwa, Roland-Garros jest wydarzeniem, którego nie można przegapić. W 2020 roku Roland-Garros był transmitowany na 222 terytoriach na całej planecie, nadając turniejowi wymiar światowego wydarzenia sportowego o najwyższej wadze. Organizowany przez Francuską Federację Tenisową Roland-Garros to jedyny turniej wielkoszlemowy rozgrywany na glinie, jednej z najstarszych i najszlachetniejszych nawierzchni w historii tenisa.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.