Porozmawiajmy dzisiaj o rozgrzewka padel. Po spędzeniu tygodnia z najlepszymi graczami na świecie w Marbella, wydało nam się interesujące poruszenie tego tematu.

Paquito Navarro, Juan Martin Díaz, Coki Nieto, Marta Ortega czy Ari Sánchez, żeby wymienić tylko kilku. Wszyscy ci zawodnicy uraczyli nas podczas tego tygodnia Mistrzostw Europy w Marbelli.

Poza tym, że są bardzo dobrzy na torze, są również bardzo „profesjonalni” w fazie rozgrzewki.

A dla nas Marta Ortega jest z pewnością najbardziej rygorystyczną zawodniczką w przygotowaniu swojego ciała.

Przede wszystkim ważne jest poznanie swojego ciała, wykonując identyczne ruchy przed meczami. Uderzenia piłek, zmiany kierunku, wznowienie wsparcia, wszystko to z małą prędkością, a nauczysz się ustawiać się w każdej sytuacji. Ten proces jest powolny, ale pozwoli Ci być skutecznym przy każdym wykonanym ruchu.

Wzrost temperatury

To jest cel rozgrzewki. Zapewnij swojemu ciału odpowiednią temperaturę do gry lub treningu.

Zrób to po trochu. Stawy dolnej części ciała sięgają następnie do szyi. Ta rutyna pozwoli ci wykryć napięcie, przykurcz, który możesz zniknąć lub osłabić, aby uniknąć możliwego urazu.

Następnie zacznij biegać i wykonywać szersze ruchy nóg, z zachowaniem równowagi z przodu iz boku oraz ramion z barkami.

Wielu graczy używa gumek. To skuteczny materiał, który na niewielkiej przestrzeni pozwala przygotować ciało do wysiłku.

Sytuacja meczowa

To ostatni krok twojej rozgrzewki przed przyjęciem pala.

Wyrusz na wycieczki, które będziesz musiał odbyć bez materiału. Uderzenia przód-tył, ruchy boczne, rotacje, woleje, bandejas… Wszystko to na początku z normalną prędkością, a potem z dużą prędkością. Te ruchy pozwolą ci również lepiej zarządzać swoją techniką, a zwłaszcza nauczyć się pozycjonowania ciała.

Na koniec weź pal i wykonaj te same ruchy. To będzie ostatni punkt przed uderzeniem piłki.

Rozgrzewka z piłką

Z partnerem lub sparingpartnerem rozgrzej się, wykonując łuski. Forhend kontra forhend, bekhend, bekhend, wyjście przez okno, woleje, bandejas… wszystkie te ciosy, które właśnie rozgrzałeś „puste” i które zamierzasz osiągnąć podczas meczu. Zacznij powoli, a następnie przyspiesz nogi, aby zakończyć z pełną prędkością.

Na torze

To wszystko, jesteś gorący! Twoje ciało jest gotowe na wysiłek. Te 5 minut poznawania przeciwników nie jest ani sprawdzianem siły, który pokaże kto będzie najsilniejszy, ani momentem, na którym będziesz mógł liczyć na perfekcyjną rozgrzewkę.

Po prostu orientujesz się na torze, przeciwnikach, piłkach i warunkach pogodowych.

Wnioski

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego typu rozgrzewka nie jest łatwa i czasami po prostu nie chcemy… Ale czy uważasz, że profesjonaliści tacy jak Marta Ortega robią tego typu rozgrzewkę za każdym razem, a to kilka razy dzień, jeśli to konieczne.

Dobra rozgrzewka w połączeniu ze schludnym stylem życia, czy nie byłoby to kluczem do sukcesu?

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.