Le padel jest grą stanowiska. Chociaż mamy podobny baza spersonalizować position en obronaW śledzić tło, i w atakw filet to może ewoluować.

Przejdźmy do sieci. Każdy z nas ma pozycję odniesienia, z której czuje się komfortowo grając w woleja, ale także radząc sobie z wysokimi piłkami. Nie będziemy rozwijać i rozwodzić się nad tym punktem odniesienia, ale raczej sprawimy, że będzie on ewoluował w zależności od sytuacji.

„Co mam zrobić w mojej bazie?”

Jak napisano w tytule, jest to baza. Oznacza to, że „logicznie” możesz negocjować wszystkie piłki z tego obszaru. Kiedy już to wszystko przyswoisz, przejdź do następnego kroku, którym będzie ewolucja tej pozycji w zależności od jakości Twojej woleja lub wysokiej piłki.

„Dobra piłka, co mam zrobić?”

Co to jest dobra piłka? W rzeczywistości jest to sytuacja, w której przeciwnicy znajdują się w skomplikowanej i niewygodnej sytuacji. Mówimy o piłkach, które należy grać poniżej poziomu kolan, zwłaszcza po wyjściu przez okno lub rotacji. 

Dlatego radzę działać stopniowo. Po pierwsze, ze swojej bazy bądź w stanie zobaczyć, że ta piłka jest dobra. Następnie podążaj za piłką bliżej siatki. Wreszcie będziesz w stanie podążać za dobrą piłką od swojego partnera. Pomysł jest więc taki, aby przyjść i zaatakować, zbliżając się do siatki, aby zabrać czas przeciwnikom. Dobra opcja gry na zakończenie punktu.

„Zła piłka, co mam zrobić?”

Co to jest zła piłka? Są to po prostu kule, które pozwalają przeciwnikom na atak. Bardzo często są to zbyt wysokie zbiórki na okienkach końcowych, które dają możliwość gry do przodu, uderzenia przed linią końcową, a w najgorszym wypadku powyżej pasa. Złe piłki są na ogół znacznie częstsze niż dobre. Źle wyregulowana wolej lub bandeja kapryśne i to jest katastrofa.

Jeśli pozostaniesz w swojej bazie, to ty ryzykujesz, że zabraknie ci czasu na wznowienie ofensywy. Zostaniesz zaatakowany i na pewno zobaczysz autobus jadący z dużą prędkością w twoją stronę.

Pomysł jest taki, że gdy zauważysz złą piłkę, po prostu cofnij się o krok. Ta zmiana strefy pozwala ci mieć trochę więcej czasu na kontrolowanie i odczytywanie woleja, spowolnienie zapału przeciwnika, prostszą obronę, ponieważ jesteś bliżej tylnej szyby i możesz za pomocą jednej pozycji z woleja poruszać się naprzód, aby znaleźć swoją bazę.

Kluczem jest rozwój

W miarę postępów ważna jest umiejętność zmiany pozycji podstawowej po dobrym lub złym strzale. Tor jest duży, nie wahaj się wykorzystać go do ulepszenia swojej gry, jednak bądź ostrożny, masz podstawowe obszary, z tyłu toru i przy siatce, z których wszystko musi zostać zbudowane. Więc śmiało, zmień pozycję, ale tylko raz. Jeśli zbyt długo pozostaniesz w tych nowych obszarach, powiedz sobie, że Twoi przeciwnicy będą mieli szansę na zdobycie przewagi. Iść!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.