Le prawe trafienie en śledzić tło jest jednym z podstawowy których nie możemy zignorować. Czy A cięty forhend przyniósłby pozytywny do naszego gra ? Przyjrzyjmy się bliżej.

Na poziomie początkującym nie ma problemu. Niektórzy gracze grają forhendem płaskim, topspinowym lub ciętym. Z czasem i praktyką celem będzie znalezienie czystego zagrania, które nie zużywa energii i zmusza przeciwników do pracy przy siatce. Czy na początku warto mieć w swoim arsenale cięty forhend? Niekoniecznie. Z drugiej strony, kiedy osiągniesz wyższy poziom, zobaczysz, że dobre cięcie forhendem może stać się potężną bronią.

Uderzanie w wysokość

Jest to jeden z bardzo ważnych punktów, który należy zrozumieć. Gra ciętym forhendem nie jest grą ciętego bekhendu. Backhand potrafi ciąć nawet bardzo blisko ziemi, jest to naturalny ruch. Z forhendem jest inaczej. Trudno jest ciąć piłkę blisko ziemi. Można więc powiedzieć, że ten ruch można negocjować od poziomu pasa. Wtedy uderzenie w sposób ścięty, czyli przejście pod piłką, na wysokości powyżej poziomu naszego ramienia, jest bardzo trudne lub prawie niemożliwe. Będziemy raczej rozmawiać bandeja lub bajada. Cięcie forhendu będzie zatem przebiegać pomiędzy pasem a barkiem.

Jakie shoty zagrać na żywo?

Kontrolowanie żywych piłek w sposób tnący nie jest rzeczą łatwą, ale jest jeden przypadek, rodzaj piłki, który pozwoli Ci się sprawdzić: wysokie piłki przeciwników, które odbijają się i pozostają na środku pola, nie dotykając tylne okno. Tutaj masz mnóstwo czasu na dobre przygotowanie, dostosowanie ustawienia i wykonanie pięknego forhendu, mocnego, wolnego, w środku, na boki lub lob.

Inna wersja cięcia forhendu grana na żywo: podobnie jak w przypadku bekhendu, jesteś w swojej strefie komfortu i puszczasz, aby zaskoczyć ciętym forhendem bezpośrednio w stronę siatkarzy.

Wreszcie, jeśli jesteś entuzjastą, który śledzi wszystkie profesjonalne mecze w telewizji, stosowana jest technika polegająca, szczególnie po: bandeja przeciwnika, zagrać cięty forhend, który wpada tuż za siatką – a chiquita – lub ciasny lob. Obcięcie piłki komplikuje niską wolej, ale także bandeja lub obrona w przypadku, gdy lob odeśle przeciwników na tył toru. 

Z drugiej strony, jeśli ten forhend zostanie mocno uderzony, będzie to kara...

Jakie strzały zagrać wychodząc z okna?

Gra wycięta z okna pozwoli Ci wchłonąć piłkę w palcu. Wszystkie małe dziewczynki i loby rozgrywane w stylu skrótu będą dla ciebie świetną okazją do spróbowania ataku. Ale uważaj, musisz opanować ten strzał, pchać piłkę i nie uderzać bez powodu. Musisz zachowywać się, jakbyś miał na sobie rękawiczkę, gdy będziesz musiał negocjować piłki poniżej poziomu pasa.

Z drugiej strony, gdy tylko odbicie od szyby będzie nieco większe, nie wahaj się szukać prędkości lub kątów, ponieważ tego typu strzał oddany powyżej poziomu siatki lub pasa może zapewnić Ci punkt lub nawet połóż przeciwników na piętach, aby z Twojej strony miło wspiąć się do siatki.

Juan Tello Premier Padel 2022 bajada Mediolan

A obsługa?

Oczywiście o tym nie zapomnieliśmy. Cięcie serwisowe to dobry sposób na zapewnienie przeciwnikom niskiego odbicia, dobry sposób na wolniejszą grę, aby dać sobie czas na dotarcie do siatki, a przede wszystkim dobry sposób na wyrobienie nawyku grania ciętym forhendem, który można dostosować stopniowo, z czasem i doświadczeniem, bezpośrednio przez okno.

Nie spiesz się, chcąc pominąć kroki. Albo naturalnie masz cięcie forhendu, albo nie. Masz to, doskonale, rozwijaj to. Nie masz i chcesz poszerzyć zakres swoich ruchów? Zacznij od serwisów, następnie kieruj wysokimi piłkami od przeciwników, wylatuj przez okno, by w końcu zakończyć jak profesjonalista, opanowawszy bezpośrednie uderzenia w stopy lub pełne napięcia loby. Iść!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.