Przekwalifikowanie sportu dla wielu tenisistów (i kobiet), padel umożliwia wydłużenie czasu aktywności starzejących się sportowców. Dotyczy to padel amatorski, jak pokazał nasze badanie piramidy wieku w pierwszej 500 francuskiej klasyfikacji.
Ale jest to również prawdą na najwyższym poziomie, gdzie duża liczba dobrze zapakowanych trzydziestoparolatków, a nawet kilku czterdziestolatków, trzyma się wschodzących dwudziestolatków.

„Bardzo się kochaliśmy”

Wśród starych są tacy, którzy bawią się ze swoim starym przyjacielem na zawsze, tym, z którym ocierają się o ramiona od minimalnej kategorii. Zaleta: znamy się na pamięć, uzupełniamy się i nie będziemy się złościć po tym, jak się tak bardzo kochaliśmy (choć…).

Wada: kiedy ktoś męczy się w dusznej Tuluzie, nie jest wcale pewien, czy może odpocząć i pozwolić swojemu partnerowi biegać we wszystkich kierunkach. Pewność: widzieliśmy jednego, zresztą nie tak kruszącego się, nie zwichającego, gdy jego partner zawiódł i musiał uciekać, aby go ratować…

„Dożywotnia renta” padel

W rezultacie niektórzy wpadli na dobry pomysł, aby praktykować rodzaj „dożywotniej renty” (*) padel. Zasada jest prosta i można ją podsumować w tytule programu ORTF, którego osoby poniżej 50 roku życia nie mogą znać: „Głowa i nogi” (1957 – 1978, niech jego dusza spoczywa w pokoju). W naszym przypadku dodamy ramię!

Najwyraźniej z jednej strony staruszek, który wygląda jak mądry staruszek, z drugiej młody człowiek gotowy do pokonania dwukrotnie większej powierzchni i pokazania, jaki jest silny i jaki jest ciężki.

Po zasadzie przejdźmy do przykładów. W ostatniej męskiej tabeli wyróżniliśmy pięć par, których łączny wiek bohaterów sięga lub przekracza 60 lat. Na szczycie tej listy znajduje się dawny świat nr 1 Juan Martin Diaz (46 lat), związany z młodzieżą Ale Arroyo (20 lat), łącznie 66 lat (67 po dodaniu miesięcy). Ale dzisiaj mimo dobrego oporu nie wytrzymali dystansu 3e ustawić licowanie Agustin Tapia et Sanyo Gutiérrez (łącznie 60 lat).

Crus, który staje się lepszy

Za nimi znajdujemy, łącznie 64 lata, Miguel lamperti (43) i Jon Sanz (21). Ale wczoraj Ale Ruiz (28) i Momo Gonzalez (25) byli świeżsi po 3e zestaw…

Lamperti Sanz WPT Challenger Getafe 2022 półfinał
Miguel Lamperti i jego siwe włosy oraz młody Jon Sanz

Mając w sumie 63 lata, Maxi Sanchez (35 lat) i Lucho Capra (28 lat) to roczniki, które wciąż mogą się poprawić: co więcej, znajdziemy je jutro w ćwierćfinale.

Licząca również 63 lata para utworzona przez Fernando Belasteguin (43 lata, w tym 16 jako światowe nr 1) oraz Arturo Coello . , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, , (20 lat), również będzie w ćwierćfinale, z ambicją pójścia dalej.

Co więcej, gdy mówimy o „szefie” Beli, nie znajdujemy się już w majątku dożywotnim, ale stajemy przed „sponsorem”, który przed wydaniem szuka godnego następcy.

Pamiętaj, że wszystkie te pary są dalekie od dziewcząt Carolina Navarro (48 lat) i Eli Amatrian (38 lat) : Łącznie 86 lat!

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.