Podczas ogólnopolskiego seminarium im Wstańorganizowane przez Paris Volley, pływaka i mistrza olimpijskiego Yannick Agnel wyszedł na scenę na wyjątkowy wywiad. To nie jest padel, ale zobaczysz, że tak inspirujące.

Rzeczywiście, aby odnieść sukces, musisz walczyć, a czasem nawet poświęcić część swojego życia, aby zobaczyć koniec. Wielu francuskich graczy padla wyjechało do Hiszpanii, aby spełnić swoje marzenie. Marzenie, ale też dużo pracy, a czasem nawet prawdziwy zakład. Byli jednymi z pierwszych obcokrajowców (po Argentyńczykach), którzy wyruszyli na World Padel Tour. A żeby być konkurencyjnym, nie ma wyboru, trzeba ciężko pracować. Dobra robota dla nich.

dziękuję 4EverSport, Livemotion et Spalony za jakość treści i obrazów.

Budowa ciała pływaków

„Istnieją różne rozmiary w zależności od uderzeń. Pływacy w stylu klasycznym są mniejsi. Podobnie jak na przykład Usain Bolt, który mierzy prawie 1 mln 95, pływacy rosną z pokolenia na pokolenie. Im większe ramię, tym więcej wody nosisz i tym szybciej jedziesz. „

„Przytyłem 10 kilogramów, odkąd przeszedłem na emeryturę. W pływaniu ważne jest stosunek mocy do masy. Musisz być jak rowerzysta: tak lekki, jak to tylko możliwe, i wytwarzać w wodzie jak najwięcej watów. Przez 2m02 ważyłem 86 kilogramów ”.

„Cieszę się, że widzę pełnowymiarowych siatkarzy. Mieliśmy pokolenie pływaków, gdzie wszyscy byliśmy na około 2 metrach ”.

Pokora mistrza

Le podwójny złoty medalista olimpijski został zapytany o reakcję publiczności na jego występy. Odpowiedź jest niesamowita:

„Jest coś szalonego. Nie czuję, że to ja na zdjęciach. Dorastałem z ideą Igrzysk Olimpijskich jako czegoś niedostępnego ”.

„To najlepszy prezent, jaki możemy podarować sportowcowi inspirować młodsze pokolenia. Nie wiem, czy zdaję sobie sprawę z wpływu, jaki mogliśmy mieć ”.

Szkolenie to inwestycja, a nie poświęcenie

„Dla mnie przez 10 lat poranna łaska wstawała po 6 rano. Nie uważałem tego za ofiarę, jest to ponadto bardzo francuski sposób patrzenia na to. Postrzegałem to jako inwestycję. Wstawanie i przechodzenie przez to. Nie było to łatwe każdego dnia, ale uważałam, że przeżywanie tych chwil to przywilej. Bardzo niewielu na świecie tego doświadczyło ”.

„To było 7 dni w tygodniu z 7-6 godzinami treningu dziennie. Ale kiedy zaczynasz przeżywać takie chwile (wielkie zwycięstwa), jesteś gotowy zrobić wszystko, aby żyć innym. Wspinaczka na górę jest dość skomplikowana, ale to wyjątkowe chwile. "

Dyspozycje taktyczne i mentalne na wyścig

„Wolałem zachować energię podczas etapów kwalifikacyjnych i pozostawić„ najlepsze linie ”przeciwnikom”.

„Kiedy dziennikarz zadaje słynne pytanie 'co myślałeś podczas wyścigu?' a sportowiec zawsze znajduje się, nie wiedząc, co odpowiedzieć. Nie chodzi o to, że o niczym nie myślimy, to dlatego, że jesteśmy w stan prawie medytacyjny. Jesteśmy tak skupieni na naszej męce, a doświadczyliśmy tego już tak bardzo podczas treningu, że tym razem po prostu dobrze się bawimy i dodajemy tę dodatkową duszę. 

„Kiedy jesteś w pokoju telefonicznym, tysiące ludzi tupie nogami i sprawia wrażenie gladiatora. To jedna z niewielu rzeczy, za którymi naprawdę tęsknię."

amerykańska kultura

„Kultura na skraju basenu. Kiedy po raz pierwszy trenowałem z człowiekiem, który trenował Michaela Phelpsa, przeszedłem z zimnego środowiska do miejsca, w którym dudniła muzyka, a faceci krzyczeli na ciebie „no, daj spokój, możesz zrób to ”, gdy jesteś w basenie”.

„Tam, gdzie postrzegamy rzeczy inaczej w Stanach Zjednoczonych, na poziomie kontraktu. We Francji pływakom płaci klub. Tam przyjeżdżam, kontrakt zostaje odłożony i zaczynam go czytać: „Yannick jest winien Bobowi Bowmanowi 50 000 dolarów rocznie”. Więc pytam go, a on mi mówi: „Szkolenie to usługa, za którą płacisz”

„Więc ma 3 natychmiastowe efekty. Po pierwsze, biorąc pod uwagę koszt szkolenia, nigdy nie spóźniasz się na trening. Po drugie, on też nigdy nie spóźniał się na trening. Po trzecie, tworzy pewien dystans w związku, który oboje mieliśmy. Pozwoliło nam to nawiązać bardziej współpracę ”.

„We Francji często mamy trenerów, którzy śledzą nas, odkąd byliśmy młodzi, i jeśli zerwiesz ten związek, poczujesz się, jakbyś zakończył karierę. Efekt starej pary jest znacznie mniejszy ”. 

Jego sportowa emerytura

Le nîmois przeszedł na emeryturę w wieku 23 lat, po igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku.

„W sporcie wyczynowym są dwa rodzaje odosobnień. Mnie Byłem pewien, że chcę rzucić, to była decyzja. Pomyślałem sobie, że poza rolą sportowca mam więcej do zrobienia. My pływacy planujemy igrzyska olimpijskie, więc musieliśmy planować jeszcze 4 lata. Szczerze mówiąc, cieszę się, że tego nie zrobiłem, gdy widzę obecną sytuację. Myślę, że to musi być bardzo trudne dla sportowców, zwłaszcza dla tych, którzy muszą odłożyć emeryturę ”.

„Druga kategoria sportowców to ci, którzy są zmuszeni do zatrzymania się z różnych powodów, często kontuzji. Od lat mają ten cichy głos, który mówi im „gdybym się nie skrzywdził…”. A to jest naprawdę trudne. Teraz mieszkam w Paryżu, poszedłem na Uniwersytet Dauphine i czuję się dobrze ”.

E-sport

Yannick Agnel został dyrektorem sportowym klubu e-sportowego.

„Pomysł polegał na połączeniu najlepszych umiejętności sportowych z e-sportem i trenowaniu tych zawodników jako prawdziwych sportowców na najwyższym poziomie. Nie jestem ekspertem w świecie gier wideo, ale z drugiej strony kadrujemy wszystkie szczegóły, które wyróżniają przedstawienie : przygotowanie fizyczne, odżywianie, opieka medyczna, psychologiczna, rekonwalescencja… ”

"Emocje są dokładnie takie same, jak w sporcie. Myślę, że jest nawet dziesięciokrotnie zwiększony. Nie zarządzam występem, ponieważ to oni rywalizują, więc dużo bardziej się stresuję. Nigdy nie będę mógł trenować na wysokim poziomie, bo umrę na zawał serca. Wolę mieć tytuł magistra ”.

Zarządzanie karierą

„Porażki nigdy nie są oczywiste, ale właśnie tam uczysz się najwięcej. Odnośnie nocnego świata. Kiedy jesteś młody i masz ciała Afrodyty lub Adonisa, i jesteś pod presją i tylko kilka razy w roku imprezujesz, idziesz na całość. Dla mnie nigdy nie był to szczególnie mój wszechświat ”.

„Najtrudniej było znaleźć sens, kiedy przestałem karierę. Aby znaleźć to, co w głębi duszy chciałem dać ludziom. Jako sportowcy jesteśmy nośnikami emocji, dziś chcę być nośnikiem znaczenia. 

„Często rozmawiamy o zarządzaniu. W erze cyfrowej dobrze radzi sobie ze stopami. Co wysyłasz e-mailem, jeśli możesz Poświęcenie czasu na wizualne poinformowanie tej osoby i prawdziwa wymiana czegoś na poziomie emocjonalnym jest ważne, Zrób to. "

Yannick Agnel to znacznie więcej niż pływak, którym kiedyś był. Jego głębokie myśli są bardzo inspirujące i można je zastosować do świata padla i szerszego życia.

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.