Czy zawodnik oburęczny, czyli osoba, która jest jednocześnie leworęczna i praworęczna, może grać obiema rękami na padel ? Od razu skłonni bylibyśmy odpowiedzieć, że każdy robi to, na co ma ochotę i że jest to zaleta, z której głupotą byłoby nie skorzystać.

Tym bardziej, że w innych dyscyplinach sportu, takich jak piłka nożna, koszykówka czy piłka ręczna, może to być niezaprzeczalna zaleta; być w stanie strzelać z dowolnej strony, czy to ze stóp, czy z rąk. Ousmane Dembélé, Pavel Nedved czy Wesley Snijder to przykłady mistrzów piłki nożnej z tą specyfiką.

Jednak w przypadku sportów rakietowych jest to znacznie mniej powszechne. Problemem dla oburęcznego gracza w sporcie takim jak tenis jest czas potrzebny na zmianę ręki przy prawidłowym uchwycie. Na poziomie zawodowym bardzo niewielu sportowców rozwinęło się na najwyższym poziomie, korzystając z tej funkcji na boisku.

Na przykład tenis jest jedyną czynnością, którą Rafael Nadal uprawia lewą ręką, on, który pierwotnie był praworęczny. Ma więc zdolności oburęczne, ale nie używa ich do gry obiema rękami. Z drugiej strony w innych sportach, takich jak pelota baskijska, gracze są przyzwyczajeni do zmiany rąk i wolą to od bekhendu.

Punkt rozliczenia, który sprawia, że ​​wszyscy się zgadzają

I tak odnośnie do padel ? Od razu widzimy korzyści, jakie może to mieć, zwłaszcza w przypadku lobów, które oburęczny gracz może zawsze grać w rozbiciu, niezależnie od strony i pozycji na ziemi. Ditto za usługę, za bajadas, itp.

Ostatecznie odpowiedzią są przepisy. Oto regulamin FFT, w rozdziale o rakiecie:

Ponieważ noszenie paska jest obowiązkowe w zawodach, trudno sobie wyobrazić, jak możliwa byłaby zmiana rąk podczas punktu. Korzystając z okazji, przypominamy, że dla własnego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa partnera i przeciwników, zakładanie paska jest niezbędne, nawet podczas treningu!

Wreszcie, oburęczni gracze wciąż mogą zabłysnąć w jednym aspekcie: nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienili ręce przed rozpoczęciem nowego punktu poprzez założenie paska po drugiej stronie. Mogą zatem zdecydować się na rozegranie takiego punktu z taką ręką i takiego punktu z drugą. Musisz tylko podjąć decyzję przed usługą!

Marcin Szmuda

Zawodowy tenisista, Martin odkrył padel w 2015 roku w Alzacji i wystąpił w kilku turniejach w Paryżu. Dziś dziennikarz, zajmuje się wiadomościami padel kontynuując swój wzrost w świecie małej żółtej kulki!