Stać przy droite lub nietaktowny na torze. Jaki jest Twój ulubiona strona ? Jeśli jesteś leworęczny, pytanie nie powstaje. Ale poza tym, dlaczego się tak stawiamy?

Zacznijmy od prostych. Weźmy przykład dwóch praworęcznych na torze. Ogólnie rzecz biorąc, ten, który jest najbardziej agresywny, będzie stawał po lewej, pozostawiając po prawej stronie najbardziej cierpliwy, regularny, jednym słowem najbardziej taktyczny.

Jedną rzeczą, która zdarza się bardzo rzadko, jest wspólne znalezienie dwóch leworęcznych. W populacji oferującej więcej praworęcznych niż leworęcznych mamy kilka par składających się z dwóch leworęcznych. Zwłaszcza, że ​​leworęczni są często poszukiwani przez leworęcznych graczy. Ale może się zdarzyć, że znajdziesz parę składającą się z dwóch leworęcznych, a ich organizacja zostanie zorganizowana w taki sam sposób, jak w przypadku dwóch praworęcznych.

Co by się stało, gdybyśmy wszystko zmienili?

Fernando Belasteguin i inni puryści są przyzwyczajeni do mówienia, że ​​najlepsza możliwa organizacja w świecie padel jest granie prawą ręką z lewą ręką. Oczywiście oznacza to, że praworęczny będzie grał po lewej stronie, a leworęczny po prawej. Obaj gracze mają woleja forhendowego i smecz w środku, co wydaje się być najlepszym sposobem na zdobycie punktów.

Claudia Jensen leworęczna przebojowa WPT Vigo Open 2022

Ale wyobraźmy sobie przez chwilę, że chcieliśmy stworzyć niezwykły zespół i spróbowaliśmy nowego tactique gry, umieszczając leworęcznego po lewej stronie, a praworęcznego po prawej stronie. Zobaczmy, co by się stało z tyłu toru, a potem przy siatce.

Na dole toru

W obronie, czy ta nowa lokalizacja nam przeszkadza? W rzeczywistości nie bardzo, ponieważ wszyscy wiemy, jak grać na forhendach, backhandach, lobach, wyjściach z okien i innych. Leworęczny będzie musiał na forhendzie negocjować piłki blisko bocznego okna, tak samo praworęczny po prawej stronie, a środek ustąpi miejsca backhandom, co z pewnością będzie mniejszym problemem niż podczas gry w przeciwnej pozycji, w rogach.
W rzeczywistości, przy odrobinie wiedzy po fakcie, organizacji i praktyce, granie jak ta praworęczna i leworęczna byłaby nawet myląca dla przeciwników i dobra dla twojej obrony.

Netto

Tutaj sprawy stają się trudne. Jeśli analizujesz lub oglądasz większość meczów padel, w telewizji lub w twoim klubie zobaczysz, że większość wolejów rozgrywana jest ze środka. W naszym przypadku obaj gracze będą musieli grać z woleja bekhendem. Powiesz mi nic poważnego, ale z agresywnego punktu widzenia, elastyczności nadgarstka i nacisku na przeciwników, forhend jest bezpieczniejszy, bardziej precyzyjny. Punkty będą zatem dłuższe, ponieważ będziesz musiał poświęcić więcej czasu na zorganizowanie ataku.

Ogólnie wysokie piłki. Znasz pozycję praworęczną po prawej stronie. Kiedy musisz grać w wysokie piłki, po przekątnej masz nieco za sobą, w przeciwieństwie do lewej, gdzie tor jest bardziej z przodu, a zatem łatwiejszy do gry. Ustawiając południową łapę po lewej stronie, zobaczysz, że wszystkie wysokie piłki grasz „dość” defensywnie. Nie oznacza to, że przegrasz bramkę, ale znowu będziesz musiał dłużej pracować nad tym, aby ją wygrać.

Wreszcie nadchodzą rozbicia. Są takie, które musiałeś uderzyć blisko siatki (praworęczna w lewo lub leworęczna w prawo), na które będziesz musiał wymienić bandejas i są takie uderzenia ze środka pola, które będą wymagały dobrej komunikacji, aby uniknąć starcia między partnerami. Dla ciosów sprowadzonych z powrotem do twojego obozu nie ma problemu, ale dla ciosów o 3 będziesz musiał zmienić kierunek. Chociaż możliwe jest, aby osoba praworęczna wyjęła piłkę po lewej stronie toru, bardziej naturalne będzie wyjęcie piłki po prawej stronie. To samo dotyczy leworęcznych, którzy łatwiej wyjmą piłkę z lewej strony toru. Tak więc logika smeczów będzie odwrócona, co może przeszkadzać przeciwnikom, ale będzie wymagało techniki i dużej precyzji/skuteczności, w przeciwnym razie zostaniesz skontrowany lub spasowany, ponieważ stracisz pozycję.

Praworęczny w prawo, leworęczny w lewo? tak i nie

Choć z tyłu toru taka organizacja nie zaburza znacząco przebiegu gry, to właśnie w siatce zauważymy największą różnicę. Ponieważ będziesz mniej agresywny, będziesz musiał zagrać więcej punktów rozszerzeń. Możemy zarezerwować tę taktykę gry dla taktycznych maratończyków, którzy mają dobrą rękę do umieszczania piłki we wszystkich rogach 20×10 i nie tylko.
Może te pozycje nie pasują do padel dzisiejszego dnia, który zachęca do szybkości i mocy. Ale hej, to testując, wiemy, czy warto, czy nie. Chodźmy!!!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.