Po Hiszpanii Francja jest krajem europejskim, w którym padel-fotel jest najbardziej udany. Odpowiednio nr 1 i 5 w rankingu trójkolorowych graczy na wózkach inwalidzkich, Sébastien Husser-Walter i Tony Boval to dwaj architekci tego rozwoju i stali bywalcy turniejów: tych na wózkach inwalidzkich, a czasem tych dla pełnosprawnych graczy, gdzie imponują ich przeciwnicy. .

Dziś wilczur Seb (*) i Tony z północy (adopcyjny wilczur) żywią marzenie: zobaczyć padel na wózku inwalidzkim lądując w magicznej obudowie stadionu Roland-Garros, przy okazji kolejnego Greenweez Paris Premier Padel Major, następny wrzesień.

Olśniewający rozwój w ciągu jednego roku

Zapytaliśmy ich, co przemawia za tzw padel- fotel rozkłada koła na zboczach Porte d'Auteuil:

„Du padel- fotel w Rolandzie, to pójdzie w parze z olśniewającym rozwojem tej dyscypliny we Francji już za nieco ponad rok - uważa Sébastien. Zawodnicy są obecni, zmotywowani i mają ducha padel jest naprawdę zorientowany na integrację i dzielenie się. Widzimy to poprzez postawę pełnosprawnych zawodników, z których wielu jest chętnych do gry z nami. Widzimy również, że partnerzy są przychylnie nastawieni do padel- na wózku inwalidzkim, ale też kluby: wiele struktur, także prywatnych, dzwoni do mnie, bo chcą się rozwijać, organizować treningi i turnieje.

„Na przykład w tenisie dzieje się to znacznie rzadziej. Umysł padel promuje tę inkluzję znacznie łatwiej, jak widzimy. Sam miałem okazję kilkukrotnie brać w nich udział turnieje w kategoriach P100 i P250i zawsze byłem dobrze przyjmowany przez moich przeciwników… nawet tych, których pokonałem (śmiech).”

Sebastien Husser i Alexis Maigrat zajęli 6. miejsce w ostatnim P250

Wystawa podczas Human Padel Toulouse Open

"Powitanie padel- przewodniczenie Roland-Garros pozwoliłoby Francji po raz kolejny być pionierem w tej dziedzinie, tak jak to było w zeszłym roku, organizując pierwszą turniej międzynarodowy padel-fotel w Le Mans. Po raz pierwszy kraj zrzeszał tak wiele narodowości w tej dyscyplinie: nawet w Hiszpanii nigdy się to nie zdarzyło. A w czerwcu przyszłego roku w Tuluzie odbędzie się również wystawa pt padel-fotel w komplecie Człowiek Padel Otwarte, pierwszy we francuskiej imprezie World Padel Tour".

„Wprowadź padel-fotel w miejscu tak mitycznym jak Roland-Garros, to byłoby naprawdę marzenie. Byłoby to zgodne z rozwojem naszej dyscypliny. Mam coraz więcej telefonów od liderów klubów, którzy mówią mi: „Chcemy zrobić turniej”. Już w tym roku będziemy mieli od 15 do 20 turniejów padel- wózek inwalidzki we Francji, niektóre połączone z turniejami tenisowymi ale coraz bardziej 100% padel. Turnieje te są homologowane jako P100 i dają podstawę do przyznawania punktów zgodnie z tą samą skalą, co turnieje dla pełnosprawnych graczy.

Dorian-Navarro-i-Tony-Boval
Doriana Navarro i Tony'ego Bovala

Konkretnie, jak przebiegałyby zawody?

„Ostatnie dwa dni Roland-Garros, wyjaśniają Seb i Tony, zostały tylko cztery półfinały do ​​rozegrania w profesjonalnym turnieju w sobotę i dwa finały w niedzielę. Mecze ostatnich dwóch dni będą zajęte tylko w centrum, boiska pomocnicze będą zatem bezpłatne. Dlatego naprawdę możliwe jest zorganizowanie turnieju na wózkach w ciągu dwóch dni, z dniem kwalifikacyjnym na bocznych kortach dla ośmiu lub szesnastu drużyn oraz dniem poświęconym meczom klasyfikacyjnym i finałowi, który można by nawet rozegrać na środku. ”

Przyszłość padel-fotel we Francji

„Jeśli chodzi o samą praktykę, naszym życzeniem jest, aby w ciągu 5 lub 10 lat było coraz więcej praktykujących, którzy grają regularnie. Dziś we francuskim rankingu jesteśmy 70 zawodniczkami na wózkach. Ale często grają tenisiści padel podczas turnieju tenisa na wózkach. A wielu z nich nie gra padel poza tymi zawodami”.

„Celem byłoby, aby w naszym rankingu było więcej graczy, ale także grali i trenowali po swojej stronie, wraz z utworzeniem struktur szkoleniowych. Przydałby się też nieco bardziej rozbudowany kalendarz zawodów, z konkretnymi wydarzeniami padel. Niektóre odbywają się już w ciągu dwóch dni, lepiej dla graczy, którzy przyjeżdżają z daleka, niż jeździć tam iz powrotem przez jeden dzień.

„Możemy również wyobrazić sobie równoległe wydarzenia z ważnym turniejem po jednej stronie – w którym mogą uczestniczyć gracze na wózkach inwalidzkich – a po drugiej turniejem na wózkach inwalidzkich”, wyobraża sobie Tony. Chodzi o to, aby wszyscy się zmieszali, abyśmy mogli zobaczyć grę pełnosprawnych, a oni nas, a tym samym poznać naszą dyscyplinę.

Mistrzostwa Świata w maju w Madrycie

„Ponieważ jesteśmy zawodnikami, chcielibyśmy również zobaczyć rozwój konkurencji i wysoki poziom dla graczy na wózkach inwalidzkich, nawet na torze międzynarodowym, dlaczego nie? A jeśli pewnego dnia padel- fotel jest zintegrowany z FFT – czego chcemy – zakłada to delegację ministerialną, która miałaby kilka implikacji: że federacja organizuje obwód, klasyfikację, selekcję narodową, staże, określony budżet itp. To pozwoliłoby nam uczestniczyć w międzynarodowych zawodach, takich jak mistrzostwa Europy czy świata, jeśli kiedyś zostaną zorganizowane.

„Już teraz francuska drużyna złożona z trzech par weźmie udział w połowie maja tego roku w pierwszych nieoficjalnych mistrzostwach świata w padel-fotel. Zawody te odbędą się na zaproszenie Hiszpanii i zgromadzą w Madrycie zawodników z siedmiu krajów: Hiszpanii, Argentyny, Francji, Kostaryki, Chile, Belgii i Holandii – te dwa ostatnie kraje tworzą jedną drużynę.”

„Chcielibyśmy, aby FFT dotowało nas na to wydarzenie, ale nie jest to możliwe, ponieważ nie było kwalifikacji do wyboru drużyn, żałuje Sébastien Husser. Nie jest to oficjalne wydarzenie, więc nie można go nazwać „mistrzostwem świata”. W tym celu musiałaby być również zorganizowana przez Międzynarodową Federację ds padel. Ale pewnego dnia nadejdzie, w każdym razie mamy nadzieję!

Spotkaj się w Casa padel koniec sierpnia

Kolejne ważne nadchodzące wydarzenie dla graczy padel-fotel, druga edycja międzynarodowego turnieju urodzonego w zeszłym roku w Le Mans.

Padel Fotel Le Mans międzynarodowy 2022
W sierpniu 2022 w Le Mans

„Odbędzie się w tym roku o godz Dom Padel, w rejonie Paryża. Celem jest podwojenie liczby przyjmowanych par z 12 do 24. Mamy nadzieję zgromadzić Hiszpanów, Holendrów, Belgów, Brytyjczyków, Włochów, Szwedów, ale także mieszkańców Ameryki Południowej. Turniej zaplanowano od 30 do 1 sierpniaer Wrzesień, tydzień przed Roland-Garros. W szczególności z tej okazji odbędzie się wystawa pt Melissa Martin i normalnie Cyril Hanouna, którzy zgodzili się nas sponsorować; zagrają z dwoma zawodnikami na wózkach inwalidzkich. Chcielibyśmy również, aby byli gracze na wózkach inwalidzkich, a nie tylko gracze. Jest ich mało, ale jest ich kilka. Szukamy również partnerów, którzy zwiążą koniec z końcem na ten turniej.”

(*) Sébastien Husser i Tony Boval są członkami alzackiego stowarzyszenia Union Handisport Wittelsheim.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.