Znasz Elenę Levenez? Ten 19-letni zawodnik w zaledwie dziesięć miesięcy zdołał awansować do czołowej pięćdziesiątki Francji i zająć 50. miejsce w mistrzostwach Francji w padel 2022.

Licencjobiorca z Niech Padel, w Liga Centre-Val de Loire, opowiada nam o swojej przygodzie.

Zaprzestanie uprawiania sportu na sześć lat

"Moja przygoda padel zaczął dziesięć miesięcy temu. Ale miałem już doświadczenie w rakietach, odkąd zacząłem grać w tenisa w wieku 6 lat. Zostałem nawet zauważony przez moją ligę Centre-Val de Loire.

Rywalizacja, byłem do tego przyzwyczajony odkąd byłem mały. Podróżowałem po europejskim torze do lat 12 i wspiąłem się na 2/6, gdy miałem 12 lat.

Ale kontuzja pleców zmusiła mnie do zaprzestania gry w tenisa i sportu na sześć lat.

Bez bólu fizycznego padel

„Jesienią 2021 roku moi wujkowie każą mi się z nimi bawić padel w Ogrodzie Rennes.

Niesamowite: mogę uprawiać sport rakietowy bez bólu pleców!

Uważam tę grę od razu za bardzo zabawną i przyjazną, a przede wszystkim nie odczuwam żadnego fizycznego bólu podczas ćwiczeń padel.

Proponuję więc mamie na początku stycznia wspólne granie w Let Padel Saint-Pryvé-Saint-Mesmin. Pod koniec stycznia zaczynamy nasz pierwszy P1.”

Pewne uzdolnienia – Operacja Mistrzostwa Francji

„Zawsze byłem dobrym siatkarzem w tenisie. Myślę, że mam też interesującą rękę do padel. Ze względu na mój styl ataku szybko przesunięto mnie na lewą stronę.

Szybko połączyłem kilka turniejów, kilka kursów. A mój pierwszy ranking otrzymałem w marcu 2022 r. (500. miejsce).

Skoro lubię rywalizację, a w lidze nie ma aż tak wielu zawodników, dlaczego nie wziąć udziału w mistrzostwach Francji 2022? Do listopada miałem trochę czasu na treningi.

Moja mama postanawia założyć drużynę kobiet w Let Padel w marcu 2022 r. do udziału w regionalnych fazach drużynowych w kwietniu 2022 r. z kilkoma wysoko notowanymi tenisistami.

Na początku kwietnia byliśmy drużynowymi mistrzami regionu i zakwalifikowaliśmy się do mistrzostw Francji 2. Konferencji Zachodniej, które odbyły się w Béziers w połowie października. Tam zostaliśmy wicemistrzami Francji, przegrywając w finale z TC Agen padel".

Elena Levenez

22. miejsce we Francji

„Decyduję się więc jako zespół i indywidualnie połączyć siły z Emilie Thauvin (74. miejsce w listopadzie i ex -4/6 w tenisie) i na początku lipca 2022 r. zostajemy mistrzami regionu w parach w Dolinie Loary Padel z Blois. To kwalifikuje nas do mistrzostw Francji w parach, które odbyły się w dniach 21-23 października w Tuluzie Padel Klub. Nasz pierwszy udział zakończyliśmy o godz 22 miejsce".

Nadzieja na integrację francuskiej drużyny

„W ciągu tych kilku miesięcy brałam udział w kilku kobiecych turniejach: P500 de Rennes, P500 des Pyramides, P1000 de Besançon i wiele P250 z zawodnikami płci męskiej. To wzmocniło mój pomysł szybkiego wspinania się w rankingach, a przede wszystkim gruntownego treningu na początku roku szkolnego 2022, aby szybko dotrzeć do pierwszej dwudziestki i dlaczego nie pewnego dnia dołączyć do pięknej francuskiej drużyny, którą wspierałem podczas Mistrzostw Świata w Dubaju.

 Od początku września jestem szkolony przez mojego trenera Quentina de la Selle, który odpowiada za Let Padel (w Saint-Pryvé-Saint-Mesmin, niedaleko Orleanu) i Régis Dargery, nauczyciel fizyki. Robię mecze treningowe z zawodnikami z mojego klubu, właśnie osiągnąłem swój najlepszy ranking od dziesięciu miesięcy treningów 8 listopada 2022 roku, zajmując 50. miejsce. Na rok 2023 uzyskałem również kontrakt ambasadorski przy ul Head".

Szukam partnera do tej przygody

„W tej chwili nie mam stałego partnera na duże turnieje kobiet: szukam dobrej prawicowej zawodniczki na dłuższą metę, która zrobi cztery P2023 i kilka P2000 i P1000 kobiet w 500 roku. Na początku grudnia mam nadzieję wejść do tabeli ostatniego P2000 sezonu w Colomiers z moją partnerką Céline Authenac.

Obecnie jestem w BTS GPME i chciałbym przygotować się na studia magisterskie z HR. Ale spędzenie roku w Barcelonie na Erasmusie, jak Manu Vives czy Dylan Guichard, też by mnie ucieszyło. Jadę tam już w kwietniu 2023 na tydzień treningów z Paulą Eyheraguibel, która była wielką mistrzynią padel Argentyna."

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.