Głęboko głuchy Kevin Farhang jest pasjonatem badmintona i padla, przekazuje nam swoje wrażenia z tych dwóch sportów.

Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad Kevin Farhang w Tennis Padel Club Soleil. To głęboko głuchy43-latek jest absolutnym fanem badmintona, który niedawno odkrył padla. Opowiada nam o specyfice tych dwóch sportów dla osób niesłyszących, takich jak on, i opowiada swoją historię.

Entuzjasta multisportów!

Jestem głęboko głuchy i od dzieciństwa zawsze uprawiam sport. Powiedziałbym nawet, że urodziłem się dla sportu! Piłka nożna, futsal, snowboard, koszykówka, pływanie, tenis, badminton, bieganie, jazda na rowerze, siatkówka, tenis stołowy, Water-Bike Challenge for the Princess of Charlene of Monaco Foundation… Wszystkie te sporty uprawiałam dla przyjemności lub rywalizacja z osobami niesłyszącymi i słyszącymi.

Szczególna atrakcja dla badmintona

Od 2017 roku moim głównym sportem jest badminton, który uprawiam w Club Monaco Badminton. Dzięki Sylvie Bertand, która jest prezesem klubu i prezesem Monako Badminton Federation, mogłem reprezentować Monako na zawodach Deaf Badminton organizowanych przez Francuską Federację Handisport (FFH). Rzeczywiście, zrozumiała, jak ważny jest dla mnie udział w konkretnych zawodach dostosowanych do mojego upośledzenia i za to zrzeszała klub w FFH, tworząc sekcję sportu dla niepełnosprawnych i bardzo jej za to dziękuję.

Zawody dla głuchoniemych, ale nie tylko

Od 2017 roku Monako zawsze było reprezentowane na zawodach dla osób niesłyszących w badmintona, w szczególności na Mistrzostwach Francji i Pucharze Francji (w grze pojedynczej, deblu mężczyzn, deblu mieszanym) z dobrymi miejscami jako finaliści, zawsze na podium z medalami. złoto, srebro i brąz, a przede wszystkim wspaniałe wspomnienia.

Francuska Federacja Badmintona, która przejęła w tym roku organizację zawodów dla osób niesłyszących w badmintonie i dlatego nie jest już konieczne przynależność do FFH, ale bardzo chciałem podziękować Sylvie Bertand za umożliwienie tego projektu dzięki utworzenie sekcji Handisport, pierwszej w Monako.

Ostatnio brałem również udział w zawodach ze słyszącymi ludźmi: jestem częścią drużyny Interclub Monaco Badminton w grach pojedynczych i odbyłem 3 turnieje A'Roca w kategorii seniorów w domu, gdzie byłem finalistą gra podwójna, raz półfinalista w grze pojedynczej i raz finalista w grze pojedynczej. W ogóle nic nie słyszę, muszę stale kompensować wizualnie, ponieważ nie słyszę zbliżającej się kierownicy ani hałasu, który wydaje, aby wiedzieć, jaki efekt jest używany (obrót, podnoszenie lub cięcie) lub czy uderzenie jest mocne lub miękki.

Padel na początku uwięzienia

Padla odkryłem dzięki sklepowi, który sprzedaje sprzęt do padla na promenadzie Honoré II w Monako i który został otwarty około 1 rok temu.

Ale zacząłem grać w padla dopiero od zakończenia porodu, ponieważ mój klub badmintona jeszcze się nie otworzył i Chcę codziennie uprawiać sport. Tak więc odkryłem od początku lipca w Tennis Padel Soleil, gdzie będę trenować bardzo regularnie i brać lekcje, aby rozwijać się i osiągnąć dobry poziom. Padel wydaje się zabawny, ponieważ jest trochę nieskończony, piłka odbija się od szkła i gra dalej, a nie jak tenis czy badminton. Musisz opanować określoną technikę, aby móc wystawiać przeciwników na trudności.

Padel, sport słuchowy

Nie czuję żadnego dźwięku ani wibracji na dywanie / piasku. Więc to jest jak badminton, trudno jest stwierdzić, czy przeciwnik uderza płasko, czy z rotacją, więc Muszę systematycznie patrzeć na pozycję rakiety przeciwnika, ale nie jest to łatwe. W rogach trudno jest stwierdzić, czy piłka najpierw uderzy w ziemię, czy w szybę / kratkę, czy też w jedno i drugie jednocześnie. To dla mnie skomplikowane, kto nie słyszy tego hałasu, żeby wiedzieć, czy to wina, czy nie, a czasami się mylę! Padel to sport stworzony dla osób słyszących, jest bardziej słuchowy niż wizualny.

Padel czy badminton?

Moim ulubionym sportem jest badminton już od 3 lat. Od zawsze kochałem tenis, mimo że minęło już ponad 22 lata, odkąd w nim grałem. Chciałbym powtórzyć problem polega na tym, że nie mam głuchego partnera na moim poziomie w Monako w Alpes-Maritimes

Padel to dla mnie hobby i wykorzystuję ten okres do intensywnej gry w padla. Ale wolę badmintona w grze pojedynczej, ponieważ nie jestem fanem gry podwójnej, która w padlu jest obowiązkowa.

Ale padel to bardziej dostępny sport. W badmintonie lotka może podczas uderzenia przekraczać 400 km / h! VS'to wymagający sport z dużym wydatkiem energetycznym, mecz badmintona jest około 5 razy intensywniejszy niż mecz tenisowy!

Chęć uprawiania zawodów w padla

Moim celem jest gra z głuchoniemymi w padla, tak jak to robiłem w badmintona na zawody i do innych sportów, ponieważ podczas tych wydarzeń mamy własną komunikację rękami w języku migowym, Czuję się bardziej komfortowo między głuchoniemymi, to dwa różne światy.

Aby stworzyć mistrzostwa głuchoniemych padla, osoba niesłysząca musi być w stanie porozmawiać o projekcie z prezesem FFT lub FFH, a tym samym stworzyć zawody głuchoniemych padla, które już istnieją w innych sportach (badminton, futsal, piłka nożna, pétanque… .etc). Dlatego FFT i FFH muszą współpracować, aby to wprowadzić.

Padel to bardzo nowy sport dla głuchoniemych we Francji, ale mam nadzieję, że te specyficzne zawody ujrzą światło dzienne w 2022 roku. A jeśli to zadziała, mogą być jeszcze Igrzyska Głuchych (Igrzyska Olimpijskie dla Głuchych), `` Europa, puchary świata itp ...

Mam 43 lata, dlaczego któregoś dnia nie zostałem trenerem dla innych niesłyszących, aby nauczyć ich tego, czego sam się nauczyłem ?!

Trening z Zeusem

Moim nauczycielem padla jest elitarny trener Zeus Serrano Sanchez. Jest hiszpańskim trenerem, który dorastał i grał z najlepszymi profesjonalistami na świecie, takimi jak Paquito Navarro. Z Zeusem nie rozmawiamy dużo, on pokazuje mi technikę w bardzo prosty sposób rękami i doskonale się rozumiemy. Bardzo szybko się z nim rozwijam, jest niesamowitym nauczycielem, który uczy swoich sekretów dotyczących pozycji / taktyki / technik, dzięki czemu mogę z nim zrozumieć wszystko naraz.

Gram z nim w moim klubie Tennis Padel Soleil od lipca 2020 roku. Widzę wiele ulepszeń w mojej grze ze wszystkim, czego nauczył mnie Zeus i mówi, że ewoluuję w trybie turbo, ponieważ dał mi tylko 10 lekcji indywidualnych lub grupowych przez 1 miesiąc.

Kevin Farhang i nauczyciel zeus tenisa padel słońce półkryty kort

Federico Chingotto pod wrażeniem

Przed przyjściem do tego klubu grałem w padla z niesłyszącymi graczami swoimi technikami tenisa, chociaż w rzeczywistości jest to zupełnie inne. Nawet gwiazda pro Tour, Federico Chingotto, był zaskoczony, widząc, jak gram w ten sposób po zaledwie 10 lekcjach. Powiedział mi, że dobrze grałem przeciwko niemu: zrobiliśmy razem trochę po przekątnej podczas lekcji, którą dał mi na początku sierpnia. Czy to Zeus musi być dobrym trenerem!

Moim celem nie jest gra na wysokim poziomie, ale umiejętność gry na dobrym poziomie przed przyszłymi zawodami głuchoniemych padla i nawet jeśli mam 43 lata, nadal uczestniczę w zawodach w kategorii seniorów w badmintonie i piłce nożnej a nie jako weteran, mam dobrą wytrzymałość!

Szukać partnera!

Dzwonię, szukam partnera padel, który jest głuchy, niedosłyszący lub nawet bardzo słabo słyszący (minimalna utrata 55 decybeli na audiogramie ucha lepszego), aby móc uczestniczyć ze mną w zawodach dla osób niesłyszących. Jestem głęboko głuchy, znam język migowy i potrafię też czytać z ust!

Xan jest fanem padla. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku graczy Padel, znajduje nietypowe posty lub zajmuje się bieżącymi tematami. Daje także kilka wskazówek, jak rozwinąć sylwetkę padla. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku!