Toni Nadal, wujek i trener Rafy Nadal, przedstawia swój punkt widzenia na metodę pozwalającą na uświadomienie sobie i wygraną. Niezależnie od tego, czy ktoś jest za, czy przeciw, jego wizja konkurencji zasługuje na wysłuchanie.

Toni Nadal nie ma już nikomu nic do udowodnienia. Obecnie jest częścią Akademii Rafa Nadal i zajmuje się szkoleniem najmłodszych w zawodach. Szczera metoda, która wymaga świadomości.

Frustracja

Według Toni jest to jedna z rzeczy, które szybko atakują dzisiejszych graczy. Czujemy się sfrustrowani, gdy tylko zadanie staje się trudne. Wynika to z faktu, że społeczeństwo przyzwyczaja nas do słuchania pięknych rzeczy: „jesteś dobry”. Co to znaczy Nigdy nie będziesz wystarczająco dobry. Musisz pracować i pracować ciężej. Dobry gracz, taki jak Rafa, może mieć chwile słabości i tutaj musisz zdać sobie sprawę, że nie jesteś dobry. W tych momentach nie ma sensu narzekać, wręcz przeciwnie, musisz milczeć, koncentrować się i walczyć w każdym punkcie, jakby to był ostatni.

Postęp

Toni wyjaśnia nam, że istnieje talent sportowca, ale na co musimy szczególnie zwrócić uwagę, to jego zdolność do rozwoju. Różnica między profesjonalistami we wszystkich dyscyplinach sportowych wynika z tej zdolności do pracy i robi różnicę nie na poziomie pośrednim, ale na wysokim poziomie. Toni porównuje Rafę i Richarda Gasqueta, gdy mieli 15 lat i byli na tym samym poziomie. Wkrótce potem znamy trajektorie 2 graczy. Może Rafa ma większą zdolność do postępu. Wszystko zależy od tego, co wszyscy naprawdę chcą robić.

Zaangażuj się bardziej, gdy to nie działa

Taka jest uwaga hiszpańskiego trenera. Zauważa, że ​​dzisiejsi młodzi ludzie są bardzo dobrzy, kiedy wszystko jest w porządku, a kiedy to nie idzie dobrze, nie próbują zmieniać rzeczy ani próbować różnych taktyk, aby wstrząsnąć przebiegiem meczu. Porównuje młodych graczy z Rogerem Federerem „zawsze” obecnym na torze. Roger gra bardzo dobrze w dni, kiedy wszystko jest w porządku, i nigdy nie gra źle, gdy jest zły dzień. Dostosowuje się, myśli, do przyjęcia najlepszej możliwej gry, która będzie przeszkadzać przeciwnikowi. Być może wszystko to zostało zdobyte z czasem, ale młodzi gracze powinni już o tym wiedzieć.

Mieć plan B

Masz swój własny styl gry, ale czasem grasz przeciwko ludziom lepiej od ciebie, tak to jest. Nie ma znaczenia, musisz mieć plan B. Spróbuj, jeśli twoja gra nie przeszkadza przeciwnikom, spróbuj różnych rzeczy; zwolnij piłkę, zagraj w więcej lobów ... postaraj się pokazać, że spróbujesz wszystkiego do końca, a kto wie, chwila słabości u twoich przeciwników pozwoli ci skorzystać. Więc będziesz lepszy.

Ewolucja gry

Zarówno w tenisie, jak iw padelgra ewoluuje i zmienia się. W tenisie jest bardziej tak, jakbym uderzył, tym lepiej pasuje, wychodzi źle! W padel, gramy też coraz szybciej. Dla Toni, chociaż gra ewoluuje, nigdy nie należy zapominać o jednej rzeczy: taktyce, aby nie wchodzić do gry bez zastanowienia.

Precyzja

Dla Toni niekoniecznie musisz być zbyt wcześnie, aby stać się dobrym, czy to w sporcie, czy w życiu codziennym. Niektóre zaczynają się bardzo wcześnie, a inne później. Jedyną różnicą jest to, że aby dostać się na ten sam poziom, trzeba będzie pracować znacznie więcej.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.