Jak myślisz, jaki jest związek między padel a wyrażenie „być królem ropy”, zrodzone w połowie XIX wieku w Pensylwanii? W tamtym czasie będąc a król ropy, to zostać milionerem z dnia na dzień dzięki niespodziewanej gratyfikacji ekonomicznej, takiej jak znalezienie czarnego złota na swojej posiadłości.
Początkowo Amerykanie, królowie ropy, znajdą się następnie w Persji (lub Iranie) na początku XX wieku, a następnie w Zatoce Perskiej pod koniec XX wieku. Rzeczywiście, sama Zatoka Perska posiada 60% światowych rezerw ropy naftowej.

Błękitne złoto XXI wieku

Związek z padel ? Cóż, to proste: tzw padel jest w pewnym sensie błękitnym złotem XXI wieku! Jest to sport, który odnotował najsilniejszy wzrost gospodarczy na świecie w ostatnich latach. A według większości analityków jesteśmy dopiero na początku.
Dopóki był to sport poufny, ograniczony do kilku krajów hiszpańskojęzycznych, padel nie zainteresował wielu osób. Jak opowiada w swojej autobiografii, największy gracz wszechczasów, Argentyńczyk Fernando Belasteguin, prawie odłożył swoje rakiety, zanim skończył 20 lat, ponieważ bycie profesjonalistą kosztowało go wtedy więcej niż przynosiło.
Ale w 2022 roku najlepsi gracze są na wagę złota, czy to za sprzedaż rakiet, czy akademie w ich imieniu, ale przede wszystkim za zagwarantowanie spektaklu, który może wygenerować miliony dolarów w postaci praw telewizyjnych. Jak napisaliśmy to niedawno, to zawodnicy stanowią prawdziwe bogactwo tego sportu, jego kurę znoszącą złote jajka.
Od blisko dziesięciu lat jest to tzw World Padel Tour który był odpowiedzialny za karmienie tej złotej kury w celu odzyskania jaj. Ale hiszpański obwód czasami zapomina o nakarmieniu swojego podwórka lub sprawiedliwym rozdzielaniu zboża. Obwód sponsorowany przez Estrella Damm mógł tam podpisać własne piwo.

Tajne warunki finansowe

W 2022 roku tor uruchomili Katarczycy z QSI Premier Padel i zabiegał o względy profesjonalnych graczy, zwisając atrakcyjne nagrody pieniężne oraz warunki materialne znacznie korzystniejsze niż oferowane przez WPT. Katar nie był na swojej pierwszej próbie: w 2010 roku wygrał Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 z milionami, zanim kupił Paris Saint-Germain w 2011 roku.
Nawiasem mówiąc, Katar zgarnął Międzynarodową Federację padel (FIP), który jest finansowo powiązany z torem Premier Padel, w warunkach utrzymywanych w tajemnicy. Czy taka jest rola federacji sportowej, czy drzwi otwarte dla wszelkich ekscesów?
Chociaż kwestionowana, FIP pozostaje silna i uprawniona do rządzenia padel świecie, tak jak to miało miejsce przez ponad 30 lat. Ale niedawna próba przejęcia przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) zarządzania padel świecie może być dopiero pierwszą bitwą w wojnie, która dopiero się rozpoczęła.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.