Specjalista medycyny ogólnej w sporcie, Pierre-Olivier Ferrand, oświeca nas dzisiaj w zakresie specyficznych patologii padel, temat, który studiował w swojej pracy magisterskiej.

Traumatyczne patologie piłkarza padel można podzielić na podgrupy w zależności od umiejscowienia urazów: głowa i szyja, tułów, kończyny górne, kończyny dolne i wreszcie urazy o nieokreślonej lokalizacji.

Analiza danych ze szczegółowego kwestionariusza ujawnia liczne nieprecyzyjne urazy, takie jak rany, krwiaki, oparzenia skóry czy nawet tendinopatie. Jednak badanie pozwoliło na dokładniejszą i raczej nieoczekiwaną analizę obrażeń.

673 rany pod lupą

Badanie pozwoliło nam wyróżnić 55 różnych traumatycznych patologii dla łącznie 673 uwzględnionych urazów:

  • 9 patologii zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi
  • 5 patologii zlokalizowanych na tułowiu
  • 13 patologii zlokalizowanych w obrębie kończyn górnych
  • 23 patologie zlokalizowane w obrębie kończyn dolnych
  • 5 patologii o nieokreślonej lokalizacji

Poniższe tabele grupują zatem wszystkie urazowe patologie zidentyfikowane w kwestionariuszu, pogrupowane według dotkniętej części ciała. Tam, gdzie to możliwe, kodowanie ICD-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, 10e rewizja) została powiązana z patologią. Wreszcie, każdy uraz jest powiązany ze strukturą lub strukturami, które go spowodowały (Tabela 3, 4, 5, 6 i 7).


Pierre-Olivier Ferrand, lekarz pierwszego kontaktu przeszkolony w zakresie patologii sportowych i medycyny manualnej, szczegóły TRAUMATYCZNE PATOLOGIE ZAWODNIKA PADEL jako część jego pracy magisterskiej, którą można znaleźć w całości ICI.


1. Patologie kończyny dolnej

Nazwa urazuICD-10OknaKratkiSiatka i słupyBallesrakietaPowierzchnia terenuinny gracz
Zapalenie stawu biodrowego ✔︎      
Naderwane mięśnie przywodzicieli udaS76.2✔︎
Naciągnięte mięśnie uda S76.3✔︎
Skurcz mięśni udaM62.4✔︎
Skręcenie kolanaS83.4, S83.5✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎
Częściowe zerwanie więzadła krzyżowego tylnego S83.5✔︎
Uraz łąkotki kolanaS83.2     ✔︎ 
Tendinopatia rzepkiS86.2✔︎
Szyny piszczelowe✔︎
Stłuczenie kości piszczelowejS80.1✔︎
Urazowe zerwanie tricepsa suraeS86-1✔︎✔︎
Przykurcz mięśnia płaszczkowategoM62.4✔︎
Tendinopatia ścięgna AchillesaS86.0     ✔︎ 
Zerwanie ścięgna AchillesaS86.0✔︎
Skręcenie stawu skokowego z zerwaniem więzadełS93.2   ✔︎   
Skręcenie kostkiS93.4✔︎  ✔︎ ✔︎ 
Zespół tylnego połączenia       ✔︎ 
Pęknięcie rozcięgna podeszwowegoS96.8     ✔︎ 
Zapalenie powięzi podeszwowej S96.8     ✔︎ 
Skręcenie stawu w stopie S93.6     ✔︎✔︎
Zapalenie pochewki ścięgna zginacza stopyS96.0✔︎      
Złamanie palca stopyS92.5      ✔︎
Skręcenie i nadwyrężenie palca stopyS93.5✔︎      
Żywy obraz 3: Patologie kończyn dolnych

Kończyna dolna jest miejscem, w którym odnotowano największe zróżnicowanie urazów. Zajęte są wszystkie stawy, od stawu biodrowego do śródstopia, nawet jeśli staw biodrowo-udowy pozostaje bardzo słabo dotknięty patologiami z opisanym prostym stanem zapalnym. Z kolei mięśnie pod miednicą i triceps surae są dotknięte klasycznymi patologiami, takimi jak proste naderwania lub przykurcze mięśni.

Staw kolanowy prezentuje pojedyncze mechanizmy traumatologiczne. Oprócz uszkodzeń łąkotek związanych z powierzchnią pola występują skręcenia stawu kolanowego wszystkimi strukturami pola z wyjątkiem piłki i rakiety. padel. Stwierdzono również częściowe zerwanie więzadła krzyżowego tylnego kolana w wyniku urazu o siatkę i jej słupki.

Skręcenia po wstrząsach

Wreszcie stopa jest miejscem licznych i różnorodnych urazów. Rzeczywiście, badanie pozwala nam uwypuklić wiele patologii ścięgien i więzadeł. Można podkreślić istnienie tendinopatii ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego rozwijającego się aż do zerwania tych struktur. Skręcenia stawu skokowego, czasem z naderwaniem więzadeł, mogą być spowodowane przez okna, nawierzchnię boiska czy piłkę.

W kontekście patologii kończyny dolnej zauważamy, że są one spowodowane głównie przez powierzchnię podłoża. Jednak okna i drugi gracz są również dostarczycielami patologii. Siatka i słupki nie są bardzo traumatyczne dla tych części ciała, ale pozostają niebezpieczne, o czym świadczą skręcenia kolana i odnotowane częściowe zerwanie więzadła krzyżowego tylnego.

2. Patologie kończyny górnej

Nazwa urazuICD-10OknaKratkiSiatka i słupyBallesrakietaPowierzchnia terenuinny gracz
cyfrowa otwarta rana S61.1✔︎✔︎
Siniak palcaS60.0✔︎
Skręcenie i nadwyrężenie palcaS63.6✔︎✔︎✔︎
Złamanie palcaS62.6✔︎
Kontuzja nadgarstka S60.2✔︎✔︎
Skręcenie i nadwyrężenie nadgarstkaS63.5✔︎✔︎✔︎
tendinopatia nadgarstkaM77.8✔︎
Tendinopatia przedramieniaM77.8✔︎
zapalenie nadkłykciaM77.1✔︎✔︎✔︎
Zwichnięcie łokciaS53.1✔︎
złamanie łokciaS52  ✔︎    
Złamanie głowy kości promieniowejS52.1✔︎
Skręcenie barkowo-obojczykoweS43.5✔︎ 
Żywy obraz 4: Patologie kończyn górnych

Kończyna górna jest również miejscem wielu urazowych patologii.

Istnieje kilka klasycznych urazów, takich jak tendinopatia nadgarstka, łokcia lub przedramienia. Jednak nietypowych patologii w sportach rakietowych jest znacznie więcej. Struktury wyznaczające podłoże są zatem źródłem stłuczeń, skręceń palców i nadgarstków, które mogą prowadzić nawet do złamań.

Nawierzchnia boiska jest mniej zaangażowana niż w przypadku kończyny dolnej, zastąpiona przez konstrukcje, o które zawodnik może się oprzeć lub zderzyć się z górną częścią ciała. Okna są prawdopodobnie przyczyną zwichnięć barkowo-obojczykowych przez bezpośredni kontakt między ramieniem a oknem. Siatki są źródłem siniaków nadgarstka i palców, ale także ran na palcach. Siatka i słupki odpowiadają za zwichnięcia i złamania łokcia, głównie pośrednio, powodując upadek zawodnika padel. Wreszcie piłka nie jest źródłem patologii, ale rakieta jest przez ścięgna, ale także przez bezpośrednie urazy powodujące skręcenia i siniaki.

3. Patologie głowy i szyi

Nazwa urazuICD-10OknaKratkiSiatka i słupyBallesrakietaPowierzchnia terenuinny gracz
Uraz szyjki macicyS13.4✔︎✔︎✔︎
Uraz twarzoczaszkiS00✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎
Urazowe uszkodzenie oka i oczodołu S05✔︎✔︎✔︎
Krwotok siatkówkowyH35.6✔︎      
Powierzchowne urazowe uszkodzenie nosaS00.3✔︎
Krwiak szczęki✔︎
Złamanie zęba ✔︎      
Urazowe uszkodzenie wargi i jamy ustnejS00.5✔︎✔︎
Neuralgia szyjno-ramiennaM79.2✔︎      
Żywy obraz 5: Patologie głowy i szyi

Patologie głowy i szyi są mniej zróżnicowane niż patologie kończyn dolnych i górnych. Jednak niektóre pozostają wyjątkowe i, delikatnie mówiąc, niezwykłe dla sportu rakietowego.

Występują liczne urazy kręgosłupa szyjnego i czaszkowo-twarzowego. Choć nieprecyzyjne w mechanizmie uszkodzenia, podkreślają zagrożenia, jakie na tym poziomie stwarzają wszystkie struktury otaczające piłkarza. padel.

Uważaj na okna i rakiety śnieżne

Wśród elementów twarzy obserwowane urazy są bardziej precyzyjne. Występują urazowe uszkodzenia oka i oczodołu, aż do krwotoku siatkówkowego. Na dolnym poziomie twarzy okolica ust nie jest oszczędzona ze zmianami urazowymi warg i jamy ustnej, krwiakami szczęki, a nawet złamaniem zęba.

Zauważamy, że okna, rakiety i piłki są strukturami, które odgrywają najbardziej wyraźną rolę w pojawianiu się tych patologii.

4. Patologie tułowia

Nazwa urazuICD-10OknaKratkiSiatka i słupyBallesrakietaPowierzchnia terenuinny gracz
Skurcz mięśni plecówM62.4✔︎
Złamanie żebraS22.3✔︎      
Ból dolnej części plecówM54.5✔︎
Uraz jądraS37✔︎
Krwiak mięśnia pośladkowegoS70.1✔︎
Żywy obraz 6: Patologie tułowia

Tułów jest częścią ciała, w której zidentyfikowano najmniej traumatyczne patologie. Zidentyfikowano tylko pięć różnych patologii. Pojawiły się bóle krzyża i krwiaki pośladkowe w związku z powierzchnią boiska, przykurcze mięśni grzbietowych z okienkami.

Stwierdzono złamania żeber ze szkłem oraz urazy jąder związane z kulą padel.

5. Patologie o nieokreślonej lokalizacji

Nazwa urazuICD-10OknaKratkiSiatka i słupyBallesrakietaPowierzchnia terenuinny gracz
rany✔︎✔︎✔︎✔︎
krwiaki✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎
powierzchowne oparzenia skóry✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎✔︎
Tendinopatia✔︎✔︎
Złamanie✔︎✔︎
Żywy obraz 7: Patologie o nieokreślonej lokalizacji

Kwestionariusz ujawnił patologie o nieprecyzyjnej lokalizacji i nieokreślonym nasileniu za pomocą tego kwestionariusza. Pojawiają się więc rany, krwiaki i powierzchowne oparzenia skóry, spowodowane przez większość struktur podłoża padel.

Tendinopatie byłyby spowodowane przez siatki i powierzchnię boiska, jednak mechanizm urazów wydaje się niespójny.

Wreszcie, niektóre złamania zostały spowodowane przez rakietę i graczy padel otaczający.

Chociaż te patologie są najczęściej łagodne, ich częstotliwość podkreśla bezpośrednie sąsiedztwo gracza padel z jego środowiskiem, a także liczbę urazów, jakich mogą doznać ci sportowcy.

6. Dystrybucja traumatycznych patologii

Odpowiedzi na zebrane kwestionariusze pozwoliły zidentyfikować 673 urazy. Liczba ta obejmuje wszystkie patologie wyrażone w kwestionariuszach, niektóre osoby wyraziły wiele patologii.

Poniższa tabela podsumowuje te dane i pozwala na analizę liczby urazów w odniesieniu do każdego elementu pola (Tabela 8)

W ten sposób powierzchnia ziemi padel to element, z którym najwięcej zawodników doznało traumatycznej patologii: 197 kontuzji czyli 29,27% patologii. Jest też najbardziej traumatogennym elementem środowiska u mężczyzn (30,4% urazów u mężczyzn), podczas gdy drugi zawodnik jest kategorią powodującą najmniej urazów (3,6%).

Po stronie kobiet analiza kwestionariusza nie wykazuje żadnych urazów siatką i słupkami, natomiast padel co spowodowało najwięcej incydentów (28,9%).

Przeprowadziliśmy analizę porównawczą między grupami kobiet i mężczyzn za pomocą badanie chi2.

Analiza ta podkreśla istotną statystycznie różnicę między liczbą mężczyzn i kobiet, którzy odnieśli urazy siatką i słupkami (p=0,0005). Wydaje się zatem, że ta część pola jest bardziej podatna na urazy u mężczyzn niż u kobiet.

Istnieje również różnica statystyczna (p=0,018) w kategorii rakieta, która wskazuje na częstsze występowanie urazów u kobiet niż u mężczyzn.

Analizy przeprowadzone z innymi strukturami nie wykazały żadnej istotnej różnicy. Wyniki te skierowałyby nas zatem w stronę równoważnej liczby kontuzjowanych sportowców wśród mężczyzn i kobiet.

Całkowite obrażeniaUrazy u kobietUrazy u mężczyzn 
Structure n (%) n (%)n (%)Wartość P
Okna86 (12,77)21 (12,14)65 (13)0,77
Kratki 63 (9,36)13 (7,51)50 (10)0,33
Siatka i słupy37 (5,5)0 (-)37 (7,4)
piłka114 (16,94)37 (21,39)77 (15,4)0,07
rakieta151 (22,44)50 (28,9)101 (20,2)0,018
Powierzchnia terenu 197 (29,27)45 (26,01)152 (30,4)0,29
inny gracz25 (3,71)7 (4,05)18 (3,6)0,79
Razem wszystkie struktury673173500   
Tabela 8: Liczba patologii urazowych według struktury

Choć są imponujące, dane te z pewnością nie oznaczają, że padel to sport, w którym cały czas doznajesz kontuzji. Wiele innych sportów jest źródłem traumy, czasem poważniejszej. Ważne jest, aby znać zagrożenia i mieć odpowiednie przygotowanie fizyczne, aby jak najlepiej im zapobiegać. A najważniejsze jest to, że równowaga między wieloma korzyściami płynącymi ze sportu i jego nielicznymi niedogodnościami przechyla się we właściwym kierunku.

Pierre-Oliviera Ferranda

Pasjonat tenisa od najmłodszych lat, Pierre-Olivier odkrył pasję do tenisa padel w 2018 r. lekarz pierwszego kontaktu z patologii sportu i medycyny manualnej, dla największej przyjemności żongluje między rakietami śnieżnymi a stetoskopem.