Okna używane dzisiaj w padel mają zazwyczaj grubość od 10 do 12 mm. Imponujące okna, ciężkie i rzekomo wytrzymałe. Zdarza się jednak, że pękają, powodując w najlepszym przypadku jedynie kilka cięć graczy. Dlaczego więc okna pękają?

Przede wszystkim szok

Prawdą jest, że w zależności od otrzymanego wstrząsu szyba może pęknąć. W zależności od wagi gracza, sposobu upadku i prędkości uderzenia w szybę, może ona pęknąć. Pozwoliłem sobie jednak zadać pytanie jednemu z budowniczych terenu. Po co używać szkła „bezpiecznego” (rozbijającego się na tysiąc kawałków), skoro istnieje szkło „laminowane”, które pomimo stłuczenia pozostaje na swoim miejscu? To szkło laminowane stosowane jest w szczególności do szyb samochodowych. Jego koszt niekoniecznie jest wyższy niż bezpieczeństwo, ale bezpieczeństwo graczy nadal ma nieco większe znaczenie. Oczywiście ubezpieczyciele gruntów padel zrewidowaliby swoje ceny w dół w przypadku szkła laminowanego, ale hej, nie o to chodzi.

Odpowiedź producenta: „Być może dlatego, że nie spełniają norm konstrukcyjnych”.

utrzymanie

Regularna konserwacja okien zapobiegnie ich łatwemu stłuczeniu. Zaleca się sprawdzanie wszystkich śrub co najmniej co 3 miesiące, ponieważ odbijanie piłek i ogólnie gra powodują, że haczyki działają.

Następnie śruby muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, aby uniknąć korozji i zamknięte w plastikowej osłonie, aby ograniczyć wibracje.

Nakrętka na zewnętrznej stronie szyby będzie musiała mieć hamulec, czyli tę zwykle niebieską linię, którą widzisz od wewnątrz. Dzięki temu hamulcowi nakrętka będzie się luzować wolniej. Są plastikowe śruby, ale nie polecamy ich, bo z biegiem czasu się łamią.

Na koniec należy zachować szczególną ostrożność w przypadku strefy tarcia pomiędzy oknem a metalową częścią konstrukcji. Pomiędzy szkłem a metalem umieszczono paski neoprenu, które zapobiegną temu tarciu.

Tarcie, wibracje, brak podparcia i nieco silniejszy niż zwykle wstrząs to idealne czynniki powodujące stłuczenie okna.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.