Przeżyj jeszcze raz wszystkie kluczowe momenty historii kończącej się na Premier Padel jako dominujący obwód zawodowy po odkupienie World Padel Tour przez Qatar Sports Investments.

2013: początki World Padel Tour

Le padel professional znajduje się w rękach grupy Damm od 2013 roku. Sojusz, jaki zawarła z zawodnikami, poprzez dawne Stowarzyszenie Zawodowych Graczy padel (AJPP), pozwoliło mu uruchomić World Padel Tour i wymień stary Padel Profesjonalna wycieczka (PPT).

Od tego czasu, Zdarzenia wartości zadanej, firma z Damm, zarządzała zawodami i pozwoliła sportowi rozwijać się w zawrotnym tempie.

Wrzesień 2018: nowy kontrakt WPT z graczami

Po nieudanej próbie Fabrice Pastor aby zregenerować graczy nowym torem (International Padel Wieża), World Padel Tour przedłuża umowę z zawodnikami na okres pięciu lat, do 31 grudnia 2023 roku.

Nowy kontrakt chroni zawody przed możliwymi zagrożeniami zewnętrznymi i niemal nie pozwala zawodnikom na udział w innych rozgrywkach.

Luty 2021: FIP i WPT odnawiają porozumienie w sprawie ujednoliconego rankingu

La Międzynarodowa Federacja padel i World Padel Tour odnowić umowę który od 2019 roku ustala jednolity ranking. Zawody FIP Tour przyznają punkty ważne dla zawodów zawodowych.

Październik 2021: narodziny PPA

Po zniknięciu Stowarzyszenia Graczy Zawodowych im padel (AJPP) w 2014 roku gracze spędzili prawie osiem lat bez kolegialnego organu reprezentującego ich interesy.

Na początku października 2021 r profesjonalny Padel Stowarzyszenie (Stowarzyszenie zawodowe padel) lub PPA jest tworzone. Jest to kolektyw, któremu przewodniczy Alejandro Galan w pierwszej kolejności liczy na zarząd Pablo Lima jako wiceprezes, oprócz biura składającego się z Paquito Navarro, Maxi Sánchez, Fernando Belasteguin, Miguel Semmler i José Carlos Gaspar.

Zawarcie PPA wynika z ewentualnego odnowienia powiązania umownego z World Padel Tour. Celem jest podejście do negocjacji jako zbiorowe, a nie z indywidualnego punktu widzenia.

Listopad 2021: zarodek Premier Padel w Katarze

W tej chwili jeszcze tego nie wiemy, ale o Pucharze Świata padel w Doha zmieni wiele rzeczy.

Rzeczywiście, podczas zawodów prezes Qatar Sports Investment, Nassera Al Khelaifiego, zbliża się do niektórych profesjonalnych graczy i prezesa FIP, Luigiego Carraro. Spotkania te są pierwszym zalążkiem obwodu Premier Padel.

Dziesięć dni po Pucharze Świata, World Padel Tour organizuje prezentację swoich zamierzeń na przyszłość na posiedzeniu, w którym uczestniczy trzech członków Zarządu PPA.


Si kilka innych grup chcę się zająć padel profesjonalistami w 2024 r., w tym kierowanym przez argentyńskiego biznesmena Lisandro Borgesa, już czujemy, że prognozy faworyzują Katarczyków.

Grudzień 2021 r.: FIP zwraca się o interwencję do MKOl

Prezes FIP, Luigi Carraro, wyślij list do Międzynarodowy Komitet Olimpijski w którym potępia trudności, jakie stwarza World Padel Tour sur „nasza droga do rozwoju i globalnego wzrostu naszej cennej dyscypliny sportowej”. Włoch krytykuje sytuację wyłączności pomiędzy torem a zawodnikami. Zapewnia: „Doszliśmy do wniosku, że Międzynarodowa Federacja padel musi zająć się organizacją działalności międzynarodowej padel".

Dlatego Luigi zwraca się do MKOl o radę i wsparcie.

Tymczasem World Padel Tour oferuje graczom nowy scenariusz kontraktowy ze znacznym wzrostem nagród pieniężnych.

Styczeń 2022: rozpoczynają się wielkie ruchy

Dwa miesiące po spotkaniach w Katarze sojusz Al Khelaifi i FIP promowanie nowego kręgu zawodowego padel jest już więcej niż możliwością i zaczyna krążyć w mediach.

Le World Padel Tour przyspiesza, próbując nakłonić zawodników do podpisania nowych kontraktów, ale relacje pomiędzy zarządem PPA pogarszają się.

W liście podpisanym przez prezydenta Alejandro Galána zawodnicy mówią o konieczności, aby przyszły rozwój sportu następował „pod egidą i ochroną Międzynarodowej Federacji padel (FIP) (…) i pod egidą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl)”.

List Galána do zawodników zbiega się z pismem Carraro wysłanym do MKOl w grudniu.

Ze swojej strony tor w Damm zaprezentuje swój nowy kalendarz zawodów 21 stycznia. Liczba turniejów wzrasta do 24 (w porównaniu do 17 w 2021 r.) rozmieszczonych w 13 krajach. To jest odpowiedź WPT na krytykę dotyczącą nadmiernego polegania na Hiszpanii jako miejscu rozgrywania zawodów.

Przesunięcie rozpoczęcia sezonu na 22 lutego i liczne terminy sprawiają, że w tym roku kolejny obwód nie może liczyć na zawodników.

Luty 2022: nowy tor staje się rzeczywistością

1 lutego FIP Katar Inwestycje sportowe PPA oficjalnie ogłaszają utworzenie nowego kręgu zawodowego padel. Wolność i ochrona Międzynarodowej Federacji padel to dwa klucze do ogłoszenia.

Obydwa podmioty szybko pracują nad wizerunkiem toru, a przede wszystkim nad logistyką pierwszej imprezy, którą ogłaszają w Doha.

Le World Padel Tour ostrzega graczy w piśmie, że na tych, którzy nie będą przestrzegać podpisanych umów umownych, mogą zostać nałożone sankcje w wysokości do 500 000 euro, w tym brak możliwości uczestniczenia w innych konkursach w terminach turniejów WPT i w okresach Roleta zaciemniająca, przed i po tych wydarzeniach na obwodzie Damm.

Na odpowiedź FIP i Stowarzyszenia Graczy PPA, które zwraca się do Komisji Europejskiej, nie trzeba długo czekać. Obydwa podmioty oskarżają firmę Setpoint Events, organizatora wydarzenia World Padel Tour, aby zapobiec konkurencji i praktykować nadużycia pozycji.

PPA wysyła pismo do World Padel Tour w którym wyraża swoje niezadowolenie z decyzji o niezaliczeniu punktów cyklu FIP Tour do rankingu WPT oraz potępia przyznanie wild-card organizatorowi pierwszego turnieju w tym roku w Miami. Skarga kierowana jest do Naczelnej Rady Sportu.

W tym samym czasie gracze zorganizowali się w stowarzyszenie IPPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodniczek Kobiet padel), pod przewodnictwem Luca Sainz, Z Gemma Triay, Nuria Rodríguez, Marta Talaván, Delfi Brea, Patty Llaguno i Alejandra Salazar do zarządu.

Marzec 2022: narodziny marki Premier Padel

8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, World Padel Tour ogłasza, że ​​po raz pierwszy ujednolica ceny odzieży męskiej i damskiej. (Chęć ustalenia parytetu, która nie będzie trwała, ponieważ w listopadzie obwód tworzy a nową propozycję, w której mężczyźni ponownie zarabiają więcej niż kobiety).

W połowie miesiąca nazywania nowego obwodu FIP i QSI, Premier Padel, a także jego tożsamość graficzna zostają ujawnione. Ponadto ogłoszono, że w pierwszym turnieju, Qatar Major, zaplanowanym od 28 marca do 1 kwietnia, rozdane zostaną nagrody o łącznej wartości 525 000 euro, co stanowi rekord.

Na kilka dni przed rozpoczęciem pierwszego spotkania z Premier PadelThe World Padel Tour składa skargę do Cywilnego i Handlowego Sądu Arbitrażowego (CIMA), aby bronić swoich praw wynikających ze stosunku umownego z graczami. Postępowanie dzieli się na dwie części: z jednej strony obejmuje pierwszą 20-tkę w rankingu, a z drugiej strony osoby spoza 21. miejsca.

Ogólne roszczenia ekonomiczne wynoszą około 25 milionów euro.

Gracze za pośrednictwem PPA publicznie odpowiadają na to rozwiązanie komunikatem prasowym, w którym mówią o presji i podkreślają, że pozostaną zjednoczeni. Zawodnicy tacy jak Paquito Navarro, Sanyo Gutiérrez, Juan Tello czy Franco Stupaczuk również reagują komunikatami na swoich portalach społecznościowych, w których wzmacniają ideę jedności.

Uroczystość Majora Kataru odbywa się z udziałem zdecydowanej większości zawodników, którzy w związku z tym nie wywiązują się z umowy z Katarem World Padel Tour.

maj 2022: World Padel Tour podejmuje kroki prawne

Le World Padel Tour szuka sojuszników i apeluje do Hiszpańskiej Federacji padel z którym podpisał umowę o współpracy, która nadała kształt nowej kategorii turniejów, WPT Next, kategorii niższej.

PPA krytykuje federację za sojusz z firmą utrzymującą otwarte procedury wobec graczy.

Jednocześnie, oprócz procedur arbitrażowych, ucieka się do drogi sądowej, składając pozew w jednym z sądów handlowych w Madrycie (CIMA) przeciwko FIP, QSI i PPA.

Premier Padel kwalifikuje inicjatywę World Padel Tour „desperackiej akcji”.

Czerwiec 2022 r.: przeformułowanie procedury

Wymaga tego kilka braków formalnych World Padel Tour przemyśleć rozpoczęte procedury zarówno w CIMA, jak i kanałami komercyjnymi, co doprowadzi do wznowienia tych procesów.

Lipiec 2022: WPT podpisuje kontrakt z Álexem Corretją

Aby relacje z graczami były bardziej elastyczne, World Padel Tour włącza byłego tenisistę Álexa Corretję na stanowisko zastępcy prezydenta. Teraz odpowiada za komunikację ze sportowcami.

Październik 2022 r.: nowy wniosek dot World Padel Tour

Obwód World Padel Tour zaprasza graczy osobno na wydarzenie mające na celu zaprezentowanie propozycji nowego toru w obecności prezydenta WPT, Ramóna Agenjo i Álexa Corretji. Odbywa się ona 18 października na Minorce, podczas odbywającego się tam turnieju WPT.

Zarząd PPA jest nieobecny na posiedzeniu i zaleca, aby pozostali gracze nie przychodzili. Zawodnicy utrzymują, że nie rozpoczną rozmów z torem, dopóki nie wycofa pozwów i zażądają uznania stowarzyszenia za punkt kontaktowy zawodników w ewentualnych negocjacjach.

Na spotkaniu pojawia się bardzo niewielu zawodników. Z drugiej strony gracze są bardzo obecni.

Tydzień później środowisko zawodowe samo zwróciło się do CIMA o zawieszenie postępowań przeciwko graczom na trzy miesiące, ponieważ według WPT rozpoczęto z nimi „proces negocjacji”.

Listopad 2022 r.: porażka prawna

Le World Padel Tour ogłasza pięć pierwszych wydarzeń kalendarza na rok 2023.

Z drugiej strony poniósł porażkę w swoich roszczeniach prawnych. Sąd Handlowy nr 15 w Madrycie odrzuca żądane środki zapobiegawcze. Dlatego Premier Padel jest znany.

Grudzień 2022: dziewczyny zabierają głos

IPPA Stowarzyszenie Graczypo raz pierwszy publicznie podnosi głos przeciwko World Padel Tour i krytykuje decyzję organizacji uniemożliwiającą udział sportowców bez kontraktu w organizowanych przez nią wydarzeniach.

Styczeń 2023: ostatnia potyczka i początek dialogu

World Padel Tour ogłasza swój kalendarz na rok 2023. W sumie odbędzie się 27 turniejów, które zostaną rozmieszczone w 14 krajach. Dodatkowo modyfikuje typologię wydarzeń, którą porządkuje w Master, Open 1000 i Open 500.

PPA ogłasza, że ​​bada środki prawne przeciwko World Padel Tour za wdrożone nowe funkcje, które jej zdaniem naruszają różne postanowienia umowy z graczami. Skarga kierowana jest do Naczelnej Rady Sportu.

Pod koniec miesiąca, le World Padel Tour et Premier Padel ogłosić rozpoczęcie rozmów mające na celu rozwiązanie sytuacji.

Marzec 2023: gracze podpisują kontrakt z Premier Padel

Po roku wahania gracze zaryzykowali i podpisali kontrakt Premier Padel. W Rzymie odbywa się premiera zawodów kobiet na torze finansowanym przez QSI.

Maj 2023: porozumienie co do zasady

Katarskie inwestycje sportowe i Damm osiągnąć zasadę porozumienia, która skutkuje pierwszym MOU (Porozumienie).

Lipiec 2023: rezygnacja Galána

Alejandro Galán nieodwołalnie rezygnuje z funkcji przewodniczącego PPA. Ogłasza to samo stowarzyszenie, wobec milczenia Madrylańczyka, w komunikacie prasowym, w którym uzasadnia swoją decyzję „powodami osobistymi i zawodowymi”.

Sierpień 2023: ostateczna umowa przejęcia

Jest ostateczne porozumienie. QSI przejmuje World Padel Tour w Dammieco oznacza, że ​​w 2024 roku będzie istniał tylko jeden obwód: Premier Padel.

Uchwała ta kończy także wszelkie toczące się postępowania sądowe i dziesięcioletnią działalność World Padel Tour. Tor zarządzany przez Estrella Damm w ogromnym stopniu przyczynił się do popularności tego sportu, w którym biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie.

Amance’a Redondy’ego

Zostałem fanem padel, Zamierzam informować Państwa na bieżąco o wszystkich nowościach padel ! Do zobaczenia wkrótce na stokach!