Komunikować się a prosty fakt poinformowania partnera musi być częścią twojego arsenału padel. Zajmijmy się tym tematem niekoniecznie przyjętym przez wszystkich.

Zaczynasz grać padel. Uczysz się uderzać piłkę, odczytywać trajektorie, zbiórki, potem podchodzisz do taktyki gry, ale czy pracujesz nad komunikacją? Na wysokim poziomie, jeśli miałeś okazję lub szansę uczestniczyć w meczach padelrzuca się w oczy komunikacja między zawodnikami, nie między punktami, co jest normalne, a raczej w trakcie rajdu. Czemu oni to robią?

Dialog między kropkami

alayeto world Padel tour

Po prostu zacznijmy. Klaskanie między kropkami zbliża Cię do partnera. Zachęcacie się nawzajem, gratulujecie, ale też pozwala przygotować taktykę na kolejny punkt. Kierunek serwu, kierunek gry, jaki rodzaj zwrotu będzie rozgrywany itp… całe mnóstwo informacji, które są częścią rzeczy, które każdy powinien zdobyć, aby nie grać w pojedynkę, ale w parach.

Komunikuj się podczas punktu

Trudniej jest nad nim pracować, przyswajać sobie, ponieważ nie jest naturalne zmuszanie kogoś do mówienia, gdy jest skoncentrowany. Widzimy w innych sportach zespołowych, że komunikujemy się, aby o coś poprosić (piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka itp.), ale niekoniecznie po to, aby poinformować partnera. Jest to więc nowa sytuacja do pracy. Musisz zmusić się do wysiłku informowania partnera słowami, zawsze tymi samymi, aby z praktyką były ogłaszane płynnie.

Co mam ogłosić? Możemy skupić się na dwóch motywach: albo informowaniu o pozycji przeciwników, albo dawaniu obszaru do gry. W zależności od partnera, którego masz, będzie on bardziej reagował na te lub inne informacje. Lider lub osoba przedsiębiorcza woli być informowana o pozycji przeciwników, aby móc podejmować własne decyzje i obowiązki. Osoba niezdecydowana, która wątpi w swoje umiejętności, lepiej zareaguje na rozkazy.

Ogłoś pozycję

Każdy powinien tworzyć własne reklamy, ale aby Ci pomóc, jeśli nie masz pojęcia, oto kilka wskazówek:

– Wypowiedz imiona przeciwników (jeśli ich znasz).

– Ogłaszaj „swoje” lub „moje”, mówiąc o graczu umieszczonym przed tobą lub po przekątnej. Aby to zrobić, uzgodnij wcześniej ze swoim partnerem, że mówisz o tym samym graczu (nie wszyscy mamy tę samą logikę).

– Ogłoś stanowisko. Przeciwnicy mogą pozostać z tyłu toru, zatrzymać się w połowie drogi, być przy siatce lub być bardzo ciasnym.

– Ogłoś, czy tylko jeden zawodnik podszedł do siatki, lub przeciwnie ogłoś tego, który pozostał na dole.

– Ogłoś, czy zawodnicy przy siatce są „otwarci”, tj. są wystarczająco rozstawieni, aby można było między nimi wsunąć piłkę.

– Zmotywuj swojego partnera, aby towarzyszył Ci do przodu.

– Poproś partnera, aby zagrał piłkę w określony sposób, na przykład lobem, aby odzyskać pozycję.

Wydawać rozkazy

Powtarzając wszystko, co powyżej, możesz ogłosić w inny sposób, wydając rozkazy:

– Graj głęboko na swoim

- Bandeja wolno szybko

– Potężny, powolny cios

– Cierpliwości, przyspiesz

Komunikacja jest częścią padel, ale należy go używać ostrożnie, ponieważ nawet jeśli może unieść partnera i „wyhodować” go na ziemi, może go również stresować, jeśli jest używany źle lub zbyt często. Więc komunikuj się tak, ale w odpowiedni sposób. Co myślisz ? 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.