Le lob jest częścią panoplia du dobry gracz padel. Istnieje kilka rodzajów lobów i świeca lobowa może cię wydostać? sytuacje czasami dobrze skomplikowane.

Zanim przejdziemy do szczegółów, zdefiniujmy lob świecowy: jest to piłka zagrana ze strefy obrony, która nabierze dużej wysokości. Celem będzie albo uspokojenie sytuacji, albo zaniepokojenie przeciwników czynnikami zewnętrznymi (takimi jak słońce), albo danie ci czasu na stanięcie na nogi.

Jak to się rozgrywa?

Ponieważ jest to cios, który musi sięgnąć bardzo wysoko, nasz gest będzie szeroki i wykonany od dołu do góry. Jeśli musisz wyjść ze swojej strefy komfortu (np.dom) i wybierzesz świecę, chodzi o to, aby uspokoić przeciwny zapał. Posiadanie wzrostu, a co za tym idzie czasu, pozwoli Ci odetchnąć, zmienić pozycję i przełamać rytm ataku przeciwników. A jeśli masz trochę szczęścia, możesz nawet zepchnąć graczy przed tobą na tył toru i przejść do ataku. 

Ostrzeżenie: lob świecy gra się pośrodku, aby uniknąć błędów.

Kiedy jesteś w swojej strefie komfortu, w swoim domu i wybierasz ten lob ze świecą, nie jesteś już pod presją. Chodzi więc o to, aby przeszkadzać, utrudniać, krótko mówiąc „połamać nogi” przeciwnikom, aby uniemożliwić im grę. Spotkanie z graczami, którzy nie akceptują „normalnej” gry, jest bardzo niepokojące. Ostatecznie jest to broń jak każda inna, która może wpłynąć na wynik meczu.

Często tego typu taktyka obejmuje tylko kilka punktów lub gier, ale te kilka punktów może spowodować, że słabi psychicznie gracze odłączą się od meczu. Jeśli zaczną udaremniać grę, dokonując złego wyboru strzałów, prędkości piłki lub obszarów gry, może to ożywić parę, która wybrała taktykę „świecy”.

RIera lob icardo WPT Marbella 2023

Jak się bronić?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć i przede wszystkim zaakceptować, jest to, że Twoi przeciwnicy mają prawo „zanieczyszczać” grę tego typu lobami. Powiedz sobie, że jeśli zdołasz ich obronić, zmienią strategię i zaprzestaną tej taktyki. Z drugiej strony, jeśli cię to zirytuje lub wykonasz ruch, który pozwoli im zaatakować i zdobyć punkt, nie skończysz przewracać oczami.

Masz więc do wyboru dwa rozwiązania: albo wrzucisz piłkę do siatki, albo pozwolisz jej się odbić.

Pozwalam temu odbijać się.

Może to być trafny wybór, gdyż po odbiciu piłkę łatwiej będzie pokonać. PRAWDA. Z drugiej strony, po odbiciu, piłka może w ciągu 4 sekund wylecieć nad dolną siatkę, odbić się od siatki lub nawet utknąć w dolnym okienku. I tu pojawia się największy problem. Negocjowanie tych trudnych piłek z pewnością zmusi cię do zagrania lobem, a kto wie, czy ten lob będzie skuteczny, czy nie? W większości przypadków ten trudny lob zachęci przeciwników do przejęcia siatki. Więc pozwól mu się odbić, tak, ale wtedy i tylko wtedy, gdy wiesz, że piłkę można łatwo pokonać na żywo z atakującym forhendem lub po wyjściu przez okno po dobrze zagranym lobie.

Wstawiam piłkę.

Oznaczałoby to grę w bandeja tyle że nie będzie to takie proste do osiągnięcia. Celem będzie tutaj otwarcie pala w kierunku nieba, tak aby piłka odbiła się od niego. Robiąc to, nie będziesz mógł tego przegapić. W takim razie nie szukaj niczego nadzwyczajnego. Staraj się grać piłką dokładnie na środku pola serwisowego. Wprowadzasz piłkę z powrotem do gry, ograniczasz możliwości ataku przeciwników i przede wszystkim nie tracisz już siatki.

Lob ze świecą to bardzo dobry sposób na przechylenie gry na swoją korzyść. Nie wahaj się z niego skorzystać. Ale bądź ostrożny, wiedz, że możesz spotkać się z graczami, którzy stosują te same plany taktyczne. Więc nie spiesz się, zachowaj spokój i Vamos!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.