Le padel jest gra zespołowa. Jeśli pozycja na torze, grając taktycznie, organizator mecz tak, że o drugiej mecz zmienia się na nasz korzyść, silna drużyna muszą się uzupełniać, być zrównoważony, ale też musi komunikować podczas szwów. 

Jest kilka rzeczy, które łatwo zauważyć u graczy na wysokim poziomie, ale których my, amatorzy, nie robimy lub robimy bardzo mało na niższym poziomie. Pierwszy byłby do pracuj nad punktem przed przyspieszeniem piłek, ale nie o to chodzi. Drugi to informacje, które gracze przekazują sobie nawzajem podczas punktu i to nas dzisiaj interesuje.

Gdzie i kiedy ?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej rozmawiać, aby pomóc naszemu partnerowi. Najprościej jest, gdy jesteśmy postawieni przy siatce i musimy zagrać wysoką piłkę. W tym przypadku interesujące jest poznanie pozycji przeciwników, aby jak najlepiej dostosować nasze uderzenie.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy musimy wrócić na linię po lob. Podczas tego wyścigu tracimy też z oczu pozycję adwersarzy, a słowa partnera będą dla nas cenne, aby uniknąć błędnego wyboru.

We wszystkich innych przypadkach lepiej jest dać wolną rękę grze i wyborom wszystkich, co też jest pięknem tej gry.Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po punkcie przeanalizować dobry lub zły wybór ruchu lub taktyki.

Dostosuj się do swojego partnera

Każdy jest inny i nie przyjmuje informacji w ten sam sposób. Musimy się dostosować. Niektórzy gracze lubią podejmować decyzje, więc będziesz musiał poinformować ich o pozycjach graczy, aby mogli podjąć decyzję. Wręcz przeciwnie, inni gracze nie będą wiedzieli, który ruch wykonać, jeśli poinformujesz ich o pozycji; ale jeśli powiesz im, gdzie i jak mają się bawić, będą znacznie bardziej skuteczni. 

Informacje do podania

Ważne jest, aby kilka razy powtarzać krótkie, jasne komunikaty, aby utrzymać partnera w napięciu. Istnieje kilka ogłoszeń, od Ciebie zależy, które z nich będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego partnera.

Ci, którzy ogłaszają przekątną

Le padel grając głównie po przekątnej, niektórzy opowiadają się za ogłaszaniem tylko pozycji gracza ustawionego po przekątnej partnera, który ma uderzyć. „Na dnie” (jeśli zostanie na dnie), „półgąsienica”, „utknął”, „bardzo utknął” to już całkiem sporo. Te same informacje można wznowić, gdy zostaniesz lobowany. Ta metoda może być punktem wyjścia do pracy nad komunikacją. Prosty i łatwy w obróbce. Kolejną małą radą, która działa, jest słowo „cicho”, które mówi drugiej połówce, że wszystko jest w porządku: ona/ona relaksuje się i „często” gra dobrą piłkę.

Ci, którzy wszystko ogłaszają

Jest o wiele pełniejsza jako informacja, ale trudna do podania i leczenia. Wiedza o tym, jak być kompletnym, zwięzłym i precyzyjnym, powtarzając kilka razy, nie jest dana każdemu od pierwszego dnia.

Przede wszystkim musisz uzgodnić ze swoim partnerem, jak nazwać każdego gracza. Jeśli masz ich imiona, idealnie, w przeciwnym razie możemy ogłosić „twoje” lub „moje” odnosząc się do tego, który stoi przed tobą lub tego na twojej przekątnej, to ty musisz to zdefiniować.

Stamtąd, podobnie jak w poprzednim rozdziale, w którym ogłosiliśmy pozycję gracza na przekątnej, ogłosisz pozycję graczy z ich imieniem lub nickiem. „2 na dole”, „2 połówki”, „2 sklejone”, „twoje na dole” itp. Wiedząc, że „cichy” nadal będzie działał w tym przypadku.

Wydawać rozkazy

Jesteśmy w sytuacji, gdy nasz partner ma trudności z podejmowaniem decyzji i jako dobry kolega z drużyny pomożemy mu. Jeśli jesteś typem gracza, który ma problemy z przetwarzaniem informacji, ale jest otwarty na polecenia, to absolutnie nie jest to problemem, ponieważ często lepiej ustawiasz piłki, a taktycznie grasz lepiej, ponieważ twój partner koniecznie wie, który strzał zagrasz i może towarzyszyć ci z wyprzedzeniem na innej parze, w której każdy podejmie decyzje.

Najważniejsza jest jasność, a przede wszystkim szybkość w przekazywaniu informacji. „Cicho na dole” dla a bandeja ; „delikatne dla stóp”, gdy są w połowie drogi; „go-go” po sklejeniu; „masz czas”, kiedy zostajesz lobowany i chcesz, żeby on/ona zagrał lob; „ona jest dobra” jak na lob, który odbiłby się trochę wysoko od dolnego kieliszka i pozwoliłby na a bajada. Możemy również wydać polecenie awansu lub wywierania presji, gdy to nie twój partner gra, ale ty: masz wyjście okienne, chcesz zagrać chiquitą i podążać za nią do siatki. Na przykład ogłosisz „idź” lub „jedziemy”.

Informacje między partnerami są bardzo ważne, ale często wymagają sprawdzenia, aby znaleźć najlepszą technikę, a przede wszystkim wiedzieć, jakie informacje słyszy i rozumie twój kolega z zespołu. Praca nie jest łatwa ani dla jednego, ani dla drugiego, bo podawanie jasnych i precyzyjnych informacji jest skomplikowane, a słuchanie ich jeszcze bardziej. Ale wiedz, że jeśli zawodowcy tak dużo mówią na torze i powtarzają do 3, 4 razy te same dane lub modyfikują je w zależności od sytuacji, jest ku temu powód. Twoja kolej. Chodźmy!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.