Podczas ogólnopolskiego seminarium im Wstańorganizowane przez Paris Volley, pływaka i mistrza olimpijskiego Yannicka Agnela wyszedł na scenę na wyjątkowy wywiad. Nie jest padel, ale zobaczysz, że tak jest inspirujące.

Rzeczywiście, aby odnieść sukces, musisz walczyć, a czasem nawet poświęcić część swojego życia, aby zobaczyć koniec. Wielu graczy z padel Francuzi pojechali spełnić swoje marzenie do Hiszpanii. Marzenie, ale też dużo pracy, a czasem nawet prawdziwy zakład. Byli jednymi z pierwszych obcokrajowców (po Argentyńczykach), którzy wyruszyli na World Padel Tour. A żeby być konkurencyjnym, nie ma wyboru, trzeba ciężko pracować. Dobra robota dla nich.

dziękuję 4EverSport, Ruch na żywo et Spalony za jakość treści i obrazów.

Budowa ciała pływaków

„Istnieją różne rozmiary w zależności od uderzeń. Pływacy w stylu klasycznym są mniejsi. Podobnie jak na przykład Usain Bolt, który mierzy prawie 1 mln 95, pływacy rosną z pokolenia na pokolenie. Im większe ramię, tym więcej wody nosisz i tym szybciej jedziesz. „

„Odkąd przestałem uprawiać sport, przytyłem 10 kilogramów. W pływaniu liczy się to, co jest stosunek mocy do masy. Musisz być jak rowerzysta: tak lekki, jak to tylko możliwe, i wytwarzać w wodzie jak najwięcej watów. Przez 2m02 ważyłem 86 kilogramów ”.

„Cieszę się, że widzę pełnowymiarowych siatkarzy. Mieliśmy pokolenie pływaków, gdzie wszyscy byliśmy na około 2 metrach ”.

Pokora mistrza

Le podwójny złoty medalista olimpijski został zapytany o reakcję publiczności na jego występy. Odpowiedź jest niesamowita:

„Jest coś szalonego. Nie czuję, że to ja na zdjęciach. Dorastałem z ideą Igrzysk Olimpijskich jako czegoś niedostępnego ”.

„To najlepszy prezent, jaki możemy podarować sportowcowi inspirować młodsze pokolenia. Nie wiem, czy zdaję sobie sprawę z wpływu, jaki mogliśmy mieć ”.

Szkolenie to inwestycja, a nie poświęcenie

„Dla mnie przez 10 lat dzień dobry oznaczał wstawanie po 6 rano. Nie uważałem tego za ofiarę, to właściwie bardzo francuski sposób widzenia rzeczy. Postrzegałem to jako inwestycję. Wstać i doświadczyć tego. Nie zawsze było to łatwe, ale przeżycie takich chwil uważałam za przywilej. Niewiele było na świecie osób, które tego doświadczyły”.

„To było 7 dni w tygodniu z 7-6 godzinami treningu dziennie. Ale kiedy zaczynasz przeżywać takie chwile (wielkie zwycięstwa), jesteś gotowy zrobić wszystko, aby żyć innym. Wspinaczka na górę jest dość skomplikowana, ale są to wyjątkowe chwile. "

Dyspozycje taktyczne i mentalne na wyścig

„Wolałem zachować energię podczas etapów kwalifikacyjnych i pozostawić„ najlepsze linie ”przeciwnikom”.

„Kiedy dziennikarz zadaje słynne pytanie „o czym myślałeś podczas wyścigu?” a sportowiec zawsze znajduje się w sytuacji, w której tak naprawdę nie wie, co odpowiedzieć. To nie tak, że o niczym nie myślimy, to dlatego, że jesteśmy w stan prawie medytacyjny. Jesteśmy tak skupieni na naszym wydarzeniu i doświadczyliśmy już tego na treningach, że tym razem po prostu dobrze się bawimy i wkładamy w to dodatkową duszę. 

„Kiedy jesteś w pokoju telefonicznym, tysiące ludzi tupie nogami i sprawia wrażenie gladiatora. To jedna z niewielu rzeczy, za którymi naprawdę tęsknię."

amerykańska kultura

„Kultura na skraju basenu. Kiedy po raz pierwszy trenowałem z człowiekiem, który trenował Michaela Phelpsa, przeszedłem z zimnego środowiska do miejsca, w którym dudniła muzyka, a faceci krzyczeli na ciebie „no, daj spokój, możesz zrób to ”, gdy jesteś w basenie”.

„To, co inaczej postrzegamy sprawy w Stanach Zjednoczonych, to poziom kontraktu. We Francji pływacy są opłacani przez klub. Tam przychodzę, podpisujemy umowę i zaczynam ją czytać: Widzę, że „Yannick jest winien Bobowi Bowmanowi 50 000 dolarów rocznie”. Więc go pytam, a on mi mówi: „Szkolenie to usługa, za którą płacisz”.

„Ma więc 3 natychmiastowe skutki. Po pierwsze, nigdy nie spóźnisz się na szkolenie, biorąc pod uwagę jego koszt. Po drugie, nigdy też nie spóźniał się na treningi. Po trzecie, tworzy to pewien dystans w związku, który oboje mieliśmy. Dzięki temu mogliśmy nawiązać bardziej intensywną współpracę”.

„We Francji często mamy trenerów, którzy śledzą nas, odkąd byliśmy młodzi, i jeśli zerwiesz ten związek, poczujesz się, jakbyś zakończył karierę. Efekt starej pary jest znacznie mniejszy ”. 

Jego sportowa emerytura

Le nîmois przeszedł na emeryturę w wieku 23 lat, po igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku.

„W sporcie na wysokim poziomie istnieją dwa rodzaje odchodzenia na emeryturę. Ja, jaByłam pewna, że ​​chcę przestać, to była decyzja. Powiedziałem sobie: nie mam nic innego do roboty poza byciem sportowcem. My, pływacy, planujemy igrzyska olimpijskie, więc musieliśmy planować na kolejne 4 lata. Szczerze mówiąc, cieszę się, że tego nie zrobiłem, kiedy widzę obecną sytuację. Myślę, że musi to być bardzo trudne dla sportowców, zwłaszcza tych, którzy muszą przełożyć emeryturę.

„Druga kategoria sportowców to ci, którzy zmuszeni są przerwać trening z różnych powodów, często z powodu kontuzji. Przez lata mają ten cichy głos, który mówi im: „gdybym się nie skrzywdził…”. A to naprawdę trudne. Teraz mieszkam w Paryżu, studiowałam na Uniwersytecie Dauphine i czuję się dobrze.

E-sport

Yannick Agnel został dyrektorem sportowym klubu e-sportowego.

„Pomysł polegał na połączeniu najlepszej wiedzy sportowej z e-sportem i nadzorowaniu tych graczy jako prawdziwych sportowców na wysokim poziomie. Nie jestem ekspertem w świecie gier wideo, ale z drugiej strony my nadzoruje wszystkie szczegóły, które wyróżniają przedstawienie : przygotowanie fizyczne, odżywianie, opieka medyczna, psychologiczna, rekonwalescencja… ”

"Emocje są dokładnie takie same jak w sporcie. Myślę, że jest nawet dziesięciokrotnie zwiększony. Nie zarządzam występem, ponieważ to oni rywalizują, więc dużo bardziej się stresuję. Nigdy nie będę mógł trenować na wysokim poziomie, bo umrę na zawał serca. Wolę mieć tytuł magistra ”.

Zarządzanie karierą

„Porażka nigdy nie jest łatwa, ale to właśnie tam uczysz się najwięcej. Jeśli chodzi o świat nocy. Kiedy jesteś młody i masz ciała Afrodyty lub Adonisa i znajdujesz się pod presją, bo imprezujesz tylko kilka razy w roku, cóż, dajesz z siebie wszystko. To nigdy nie był szczególnie mój świat.

„Najtrudniejsze było ponowne odnalezienie sensu, kiedy przerwałam karierę. Aby znaleźć to, co w głębi duszy chciałam dać ludziom. Jako sportowcy jesteśmy przenośnikami emocji, dzisiaj chcę być przenośnikiem znaczenia. 

„Często rozmawiamy o zarządzaniu. W erze cyfrowej dobrze radzi sobie ze stopami. Co wysyłasz e-mailem, jeśli możesz Poświęcenie czasu na wizualne poinformowanie tej osoby i prawdziwa wymiana czegoś na poziomie emocjonalnym jest ważne, Zrób to."

Yannick Agnel to znacznie więcej niż pływak, którym kiedyś był. Jego głębokie myśli są bardzo inspirujące i można je zastosować w świecie padeli szerzej o życiu.

Z jego nazwisk możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jest międzynarodowym dżentelmenem Padel Magazine. Często można to zobaczyć na różnych międzynarodowych zawodach, ale także na najważniejszych francuskich imprezach. @oczkopadel na Instagramie, aby zobaczyć jego najlepsze zdjęcia padel !