Czy trwający od kilku lat kryzys tenisowy może pomóc Padelowi w jego rozwoju i pozwolić Francuskiej Federacji Tenisowej nie popełnić takich samych błędów jak w przeszłości?

W każdym razie jest to pytanie, które kluby Padel otwarcie zadają FFT. Podczas gdy doświadczamy bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego, prywatne kluby padel szczególnie obawiają się, że polityka FFT będzie kontynuowana, zagrażając ich strukturze. Chcą skorzystać z tej „przerwy”, aby porozmawiać o sprawach klubowych.

  • Czy historia padla zmierza w tym samym kierunku co historia tenisa?

Philippe Brossard, autor „Halte au tennis triste” pomaga nam zrozumieć, czego nie powinniśmy robić w Padel, aby uniknąć obrania tego samego kierunku, co ten dotyczący rozwoju tenisa. Według tego specjalisty od tenisa, działanie 5000 kortów FFT miało straszny wpływ na francuski świat tenisa:pustynnienie klubów (…) poprzez tworzenie mikroklubów składających się z jednego lub dwóch pól bez rzeczywistej struktury recepcyjnej„. (Wikipedia)

Jednak w Padel wielu aktorów i specjalistów od Padla potępia przez pewien czas „to zwielokrotnienie małych klubów, w których nie mieszkają dusze„Lub nawet” ten konglomerat bardzo małych klubów Padel na ograniczonym obszarze ”.

Pamiętamy również słowa kandydata na prezydenta Francuskiej Federacji Tenisowej, Gilles Moretton, który słusznie potępił to ryzyko.

Na to FFT nie pozostaje obojętny i już ogłosił, że zaoferuje konferencję prywatnych klubów Padel.

Et „Kluby Padel, które budują 1 lub 2 boiska do padla w obszarach już bardzo wyposażonych w padel, są w rzeczywistości ofiarami polityki FFT”.

  • Kluby prywatne i miejskie: ta sama walka

Nie wolno nam wierzyć, że są to kluby prywatne z jednej strony, a kluby miejskie z drugiej strony, mówimy jednym głosem. Dystrybucja finansowa FFT musi odbywać się przy minimalnej spójności i inteligencji.

W niektórych regionach, takich jak Île-de-France, w tym samym obszarze można znaleźć 4 lub 5 klubów Padel.

Miałoby to zatem 2 bezpośrednie skutki:

1. Utwórz nadwyżkę oferty w obszarze geograficznym

2. Rozcieńczyć graczy na kilku konstrukcjach (a zatem na pół maszcie, problemach ekonomicznych itp.)

Alarmy budzą prywatne i miejskie kluby Padel:

FFT musi pamiętać o swojej polityce samobójczej w tenisie w latach 80., którą wciąż płacimy.

FFT musi nas usłyszeć jak najszybciej. Kryzys w tenisie musi służyć Padelowi. Nie powinniśmy popełniać tych samych błędów. I w tym tempie idziemy prosto.

Sami gracze przyznają, że „mnożąc i rozpraszając pałki na bardzo małych obwodach, zwiększamy ryzyko posiadania pałek bez atmosfery ”.

  • „Potrzebujemy ludzi do prowadzenia klubu Padel”

Aby grać w padla, musisz mieć 4 lata. Ten sport wymaga grupy graczy:

Dlatego ta polityka za wszelką cenę stawiania sądów na każdej ulicy jest fałszywym dobrym pomysłem.

A jeśli popyt nadal się utrzymywał, ale generalnie nie tworzymy tylu graczy, że budując boisko do gry w padla w klubie.

Jeśli nie powinniśmy karykaturować ani uogólniać, prywatne kluby są najczęściej dostawcami zawodników z miejskich klubów tenisowych. Gracze korzystają z cen, a czasem nawet z quasi-wolnej od struktury padla.

Inwestycje FFT muszą być bardziej zrównoważone: nie można zapomnieć o sektorze prywatnym.

Jeśli FFT nie może pomóc klubom prywatnym, nie powinno tego robić w przypadku klubów miejskich, ponieważ powoduje to zbyt duże zakłócenia konkurencji, a ostatecznie wszyscy przegrywają.

Te słowa, które regularnie się powtarzają, nie powinny dzielić klubów i świata padel. „Szczególnie nie, wręcz przeciwnie”.

Brak dofinansowania klubów miejskich byłby ekstremalnym rozwiązaniem. Ale dzisiaj jesteśmy w kolejnej skrajności. Potrzebna jest większa równowaga.

  • Czy są jakieś rozwiązania?

Francuska Federacja Tenisowa nie może legalnie subsydiować prywatnych klubów. To sprawiło, że kilkakrotnie zrozumieliśmy FFT za pośrednictwem wybranego urzędnika odpowiedzialnego za padla, Huberta Picquiera. Dużo inwestuje w padel, ale tak naprawdę jest oskarżana o „misinvest".

Oto kilka pytań, na które pozwalamy sobie zadać:

1- Czy stowarzyszenia sportowe utworzone przez prywatne kluby mogą uzyskać te dotacje, ale po utworzeniu klubu?

Jeśli prywatne kluby padel spełniają specyfikacje lub partnerstwa z FFT, stowarzyszenia klubów prywatnych mogą uzyskać pomoc finansową.

Czy jest to rozwiązanie mające na celu obejście przepisów, które są trudne do zaakceptowania dla prywatnych klubów, które uważają, że istnieje obecnie „różnica w traktowaniu”? Jeśli związki sportowe w prywatnych strukturach spełniają specyfikacje FFT, dlaczego nie mogą uzyskać dotacji po utworzeniu klubu?

2- A jednocześnie, czy nie możemy znaleźć dokładniej mniej restrykcyjnej specyfikacji dla klubów na FFT PADEL TOUR lub podczas różnych mistrzostw padla organizowanych przez FFT? Czy nie możemy im pomóc finansowo, płacąc im „Właściwa cena„Wypożyczenia ich konstrukcji zamiast ich”poprosić o bardzo specjalne stawki"?

Również tutaj Hubert Picquier pozostaje uważny, ponieważ FFT powinna zorganizować konferencję prywatnych klubów Padel. „Ale musimy działać szybko, ponieważ jeśli kluby zostaną zamknięte, na FFT spoczywa część odpowiedzialności”. Bardzo mocne słowa, które również wydają się być jednomyślne wśród prywatnych klubów padel.

3- Czy FFT nie jest w stanie lepiej zarządzać swoją polityką dotacji geograficznie, koncentrując się na określonych obszarach, w których nie ma padel?

Koronawirus rani wszystkie struktury. I oczywiście prywatne kluby napotykają dziesięciokrotnie trudności. Post-wirus będzie niezbędny i wiele klubów oczekuje od Federacji „gest / plan finansowy mający pomóc im odzyskać zdrowie i spokojniej przygotować się na przyszłość".

Przyszłość powie nam, czy zostali wysłuchani. FFT już powiedział, że to pomoże 35 milionów euro na ożywienie ekosystemu francuskiego tenisa i powiązanych dyscyplin.

Wróć do postu na ten sam temat: https://padelmagazine.fr/la-fft-aura-t-elle-sa-part-de-responsabilite-si-certains-clubs-de-padel-ferment

Pamiętaj, że nie wymieniliśmy wszystkich nazwisk mówców w tym poście na ich prośbę.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.