Po poznaniu najczęstszych uderzeń w sportach rakietowych, porozmawiajmy o konkretnym geście, który jest używany tylko w padel : la bandeja.

Gdy trafisz do sieci, nie chcesz stracić pozycji, gdy przeciwnicy próbują cię lobować. W te wysokie piłki można grać na różne sposoby; z rozbiciem, z zwinięte ramię (gancho) lub z bandeja. bandeja sam można odłączyć na 2 części; la bandeja i vibora. Jaka jest różnica ? Efekt i technika.

Więc w podręcznikach padel, te dwa strzały nazywają się bandeja, ale stopniowo ludzie rozróżniają i oddzielają bandeja z vibora. Dziś porozmawiajmy o pierwszym: bandeja.

Zrozum przede wszystkim, że bandeja to, że zamierzasz grać, nie jest uderzeniem atakującym, ale uderzeniem obronnym, które pozwoli ci nie stracić pozycji atakującej blisko siatki. Z pewnością w niektórych przypadkach będziesz w stanie przyspieszyć ten proces bandeja i może będziesz w stanie odróżnić, ale dopóki nie poczujesz się komfortowo z tym ruchem i nie będziesz w stanie wykryć pozycji, która pozwoli ci zaatakować, zachowaj ten pomysł na ruch defensywny, który będzie ci odpowiadał. do siatki, jednocześnie utrzymując i spychając przeciwników na tył toru.

 

Bandeja ? Quesaco?

La bandeja pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „plateau”. Celem jest zatem przygotowanie i uderzenie w piłkę z pala zwróconym ku niebu, tak jak zrobiłby to kelner. Jeśli chcesz skopiować gest profesjonalistów, spójrz na bandeja Fernando Belasteguina, eksperta w tej dziedzinie hazardu.

Bela Bandeja wpt

O co chodzi?

Jak właśnie wyjaśniliśmy, bandeja daje nam czas na powrót do sieci. Jeśli więc zdecydujesz się na mocne uderzenie, upewnij się, że piłka odbije się od jednej lub nawet dwóch szyb, zanim przeciwnik zwróci ją do Ciebie, w przeciwnym razie zdecyduj się na powolność, która pozwoli Ci wysunąć się do przodu.

La bandeja, dzięki efektowi cięcia od góry do dołu, zmniejszy odbicie piłki w obozie przeciwnika, co skomplikuje obronę. Ponadto, w przypadku, gdy przeciwnicy naciskają na ciebie w drodze do siatki, bandeja pozwoli Ci zanurzyć piłkę bezpośrednio w ich stopy.

Wreszcie, jeśli szukasz centrum, bandeja będzie idealny, jeśli gra się powoli, ponieważ piłka będzie miała tendencję do umierania na dole toru.

technicznie

Zostajesz umieszczony w siatce w pozycji oczekiwania identycznej jak podczas woleja, a twoi przeciwnicy próbują cię lobować.

Przede wszystkim musisz ustawić się w profilu. Istnieje technika ułatwiająca tę pozycję profilu, nazywana jest „3 w 1”:

1- dominująca noga porusza się do tyłu
2- dominujące ramię jest umieszczone z tyłu, z palem skierowanym do nieba
3- ręka niedominująca w kierunku siatki bocznej

Ten ruch 3 w 1, wraz z praktyką, zostanie zautomatyzowany, dzięki czemu zawsze będziesz gotowy do gry we właściwy sposób. bandeja.

Ostrzeżenie: pamiętaj, aby podnieść łokieć dominującej ręki do wysokości twarzy, aby ułatwić ułożenie płaskowyżu.

Postępując zgodnie z 3 w 1, dostosujesz swoją pozycję za pomocą ściganych kroków.

Tuż przed uderzeniem spróbujemy wyciągnąć się w górę, aby „złapać” piłkę i zrzucić ją. Ważne jest, aby nie czekać na to, ale podjąć ten wysiłek, aby podnieść się, aby złapać piłkę jak najwyżej, a następnie opaść z nią i nadać jej kierunek. Nasza dominująca ręka będzie wyciągnięta, pala zwrócona ku niebu i to nasze mięśnie brzucha będą pracowały, aby osiągnąć rotację ciała niezbędną do umieszczenia piłki w pożądanym miejscu, w domu przeciwnika.

Gdy piłka zostanie uderzona, wznowimy naszą presję do przodu, aby odzyskać pozycję przy siatce i zagrać ładną woleja.

La bandeja to cios, który przy dużym uderzeniu wymaga dużego wysiłku fizycznego. W przypadku dziewcząt Léa Godallier jest ekspertem w tej dziedzinie. Zobaczcie, jak bardzo wcześnie powstaje preparat, piękna zawiesina, która ma na celu uniesienie piłki jak najwyżej, aby towarzyszyć jej w dół, a następnie obrót ciała dzięki sile brzucha.

 

 

Ostatnie słowo będzie zakończeniem gestu, który będzie się różnił w zależności od graczy między ramieniem w temblaku wokół szyi lub na poziomie pasa jak rycerz wkładający miecz z powrotem do pochwy, będzie to zależeć od tego, czy Twoja piłka kończy swoje uderzenie w siatce lub w dolnym okienku.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.