Wyrzucenie piłki z toru, jaka satysfakcja i jaka przyjemność. Ale zrób przez 3 to ruch, który nie jest taki prosty. Spróbujmy cię oświecić.

Aby wypełnić par 3, wszystkie warunki muszą być najpierw wyrównane. Technika, umiejscowienie, jakość lobu, pala, siła, siła uderzenia i wizja gry.Dość powiedzieć, że na pierwszy rzut oka nie jest to proste i na pewno to należy rozumieć od samego początku; kiedy widzimy profesjonalistę grającego par 3, wszystko wydaje się proste, podczas gdy w rzeczywistości jest to znacznie bardziej skomplikowane.

Przejdźmy przez każdy krok

Technika jest z pewnością najtrudniejsza do nauczenia. Mimo że możemy uderzyć bardzo mocno, aby wybić piłkę, dobra technika sprawi, że ten strzał będzie znacznie płynniejszy.

Umieszczenie pod piłką będzie podstawą, dzięki czemu można ją wyciągnąć. Przy takim rozmieszczeniu musisz zrozumieć, że jeśli jesteś praworęczny po lewej stronie, na początku łatwiej będzie ci umieścić par 3 na linii środkowej niż w pobliżu siatki (to samo dla leworęcznych prawo) .

Jakość lobu częściowo determinuje jakość twojego uderzenia. Lob w kształcie dzwonu da ci czas na ustawienie się dobrze pod piłką, dzięki czemu możesz lepiej ją wyciągnąć, w przeciwieństwie do lobu niższego, na przykład w pomieszczeniu, który będzie faworyzował więcej bandeja.

Kolega jest ważnym elementem w tym paragrafie 3. Jeśli twój kolega jest zorientowany na kontrolę, rozumiesz, że wybicie piłki będzie trudniejsze niż z palaczem skoncentrowanym na sile.

Siła oczywiście wchodzi w grę, oczywiście niektórzy gracze są potężni, a inni mniej. Nic na to nie poradzimy, tak to jest. Gracz 1,90 mln będzie miał większą dźwignię na ramieniu niż gracz 1,60 mln. W zależności od tego, czy potrafisz być potężnym, będziesz musiał dostosować cios.

Uderzenie mogłoby dołączyć do techniki. Dobre uderzenie w najsłodszy punkt rakiety pozwoli piłce nabrać najlepszego rotacji i maksymalnej siły.

Wizją gry jest wiedza, kiedy szukać par 3, a kiedy nie. Wykrycie najlepszego momentu pozwoli Ci uderzyć z większym wyzwoleniem. Granie na liniach, z których wyjście gracza jest niemożliwe, będzie również wywierać na ciebie mniejszą presję niż uderzenie przeciwnika, który biegnie w kierunku bramy.

Javi Garrido rozbija Vigo Open WPT 2022

Kto?

Każdy może spróbować swoich sił z par 3, niezależnie od tego, czy został umieszczony z lewej lub prawej strony, z lewej czy z prawej strony, ale w przypadku drużyny złożonej z dwóch osób praworęcznych, większość wysokich piłek trafiających do środka będzie przeznaczona dla gracz od lewej. Gracz po prawej stronie może dążyć do uzyskania par 3 po jego prawej stronie, gdy przeciwny gracz po lewej wykona lob równoległy lub gdy jeden z dwóch graczy wykona lob dzwonkowy.
W przypadku drużyny praworęcznej wszystko zależy od tego, skąd leci piłka. Aby uzyskać prosty i poprawny par 3, piłka powinna pochodzić z przekątnej.

Kiedy?

Rozmawialiśmy o tym powyżej. Par 3 sprawdza się przede wszystkim podczas wysokiego lobu w centrum toru, jest to podstawa do uspokojenia. Z czasem i doświadczeniem możesz sprawdzić się z obszarów bliższych sieci.

Taktycznie, par 3 zostanie zastosowany, gdy tylko wypędzisz przeciwników z ich strefy komfortu. Dobrze ustawiony gracz będzie mógł wyczuć wyjście z toru, co będzie wywierało na ciebie presję, natomiast gdy będzie się poruszał, straci orientację.

Par 3 sprawia, że ​​marzysz dzięki swojej spektakularnej stronie. Umiejętność wyciągnięcia piłki z dowolnej pozycji to sztuka, ale nie dla każdego, przynajmniej dla początkujących i średniozaawansowanych.

Jeśli par 3 jest twoim marzeniem, pracuj krok po kroku, bez pomijania kroków poprzez zrozumienie techniki, umiejscowienia i wpływu. Jeśli par 3 to dla ciebie jeszcze jeden strzał, bez większych emocji, skup się na tym, że to uderzenie da twoim przeciwnikom jeszcze jeden strzał, a ten strzał będzie dla nich trudny. I pewnego dnia piłka sama wyjdzie… Vamos! 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.