Philippe Cerfont, prezes FEPA, podsumowuje wydarzenia organizowane przez FEPA w 2021 roku oraz relacje jego federacji z FIP.

Wydarzenia FEPA w 2021 roku

„Ze strony instytucjonalnej musieliśmy niestety odłożyć Euroamerica Padel Puchar, który miał się odbyć w marcu w Argentynie i który prawdopodobnie zostanie rozegrany w sierpniu. Oprócz tego na koniec roku odbywają się Mistrzostwa Europy (Od redakcji prawdopodobnie w Szwecji) i być może inne wydarzenia w każdym kraju (na przykład Trofeum Mistrzów), jeśli Covid trochę się uspokoi. Oferujemy również, w ścisłej współpracy z APT Padel Zwiedzaj kilka wysokiej jakości turniejów w całej Europie, zarówno turnieje APT, jak i turnieje FEPA, licząc się do tego samego rankingu. Pozwoli to graczom zbierać punkty, aby łatwiej wejść do tabel głównych wydarzeń APT. ”

FEPA / APT: najbardziej międzynarodowy tor

„Nowy dyrektor toru APT Thomas Johansson wykonuje świetną robotę. Zrozumiał, że padel profesjonalny miał odbywać się nie tylko w Hiszpanii. Kalendarz APT i FEPA na 2021 rok nie jest jeszcze kompletny, ale nieuchronnie będzie bardzo międzynarodowy, ku uciesze miłośników padel które szybko się mnożą we wszystkich zakątkach Europy. Przynajmniej 8 różnych krajów europejskich w pierwszym roku trasy APT w Europie, jest już wspaniały i już znacznie lepszy niż WPT rozgrywany głównie w Hiszpanii. Spodziewamy się co najmniej jednego turnieju FEPA na federację, więc tylko z tym jest już praca."

Relacje między FIP i FEPA

„Myślę, że powinniśmy przestać systematycznie sprzeciwiać się FIP i FEPA. Nasza organizacja chce padel międzynarodowe pokojowe i zjednoczone, a my zrobimy wszystko, aby tak się stało, jeśli nadarzy się okazja. FEPA jest federacją europejską, więc oczywiście skupiamy się na rozwoju padel w Europie. Wzrost padel na naszym kontynencie jest wyjątkowa, jesteśmy zachwyceni. Jeśli możemy kiedyś pracować z FIP, tak jak powinno być od początku, jesteśmy za, ale to nie jest koniec świata, jeśli nam się nie uda. Wizja tak zwanej jedności, za którą opowiada się FIP, jest w rzeczywistości podporządkowaniem FEPA FIP. Nie popieramy tego pomysłu, ponieważ uważamy, że mamy wszelkie możliwości, aby zrealizować nasz projekt bez nadzoru FIP. Z drugiej strony opowiadamy się za wzmocnioną współpracą i koordynacją z FIP. Nasi członkowie mają szczerze dość całej tej polityki i chcą mieć swobodę robienia wszystkiego, co chcą, bez niepotrzebnej presji ”.

„Podczas naszego walnego zgromadzenia w grudniu 2020 roku zaproponowałem utworzenie grupy roboczej, aby ponownie spróbować znaleźć rozwiązania dla zbieżności. Grupa ta składa się z przewodniczących federacji Węgier i Irlandii. Były kontakty z FIP i jej prezesem, ale na razie bez wymiernych rezultatów, zobaczymy. Myślę, że porozumienie jest możliwe, jeśli rozsądnym ludziom uda się porozmawiać ze sobą w konstruktywnym duchu. Mamy konstruktywnego ducha ”.

Philippe Cerfont, prezes FEPA i Luigi Carraro, prezes FIP, w 2019 r

Małe zainteresowanie FIP w Europie?

"FEPA i FIP powinny moim zdaniem działać obok siebie. Praca, którą należy wykonać na szczeblu światowym, jest kolosalna, osobiście nie rozumiem uporu FIP w chęci dalszego utrudniania naszej pracy, ponieważ wyraźnie istnieje europejska dynamika.

FIP tradycyjnie nie interesowała się Europą, ponieważ jej system wyborczy faworyzuje kraje Ameryki Południowej. I tak Paragwaj, Urugwaj, Brazylia, Argentyna, Chile i Meksyk (6 z + -40 krajów) mają prawie 40% głosów na Zgromadzeniu Ogólnym FIP.

Różne kraje europejskie wypowiadały się przeciwko tej niesprawiedliwości, ponieważ uważamy, że istniejący system jest niesprawiedliwy i należy go zreformować. Oczywiście trudno będzie uzyskać kwalifikowaną większość w tej sprawie w AH, ponieważ niektóre kraje oczywiście chcą zachować swoje „znaczenie” polityczne, nawet jeśli nie odpowiada to rzeczywistości.

Dlatego możemy powiedzieć, że dziś rdzeń FIP to te kraje Ameryki Południowej i kilka europejskich federacji tenisowych (Francja, Włochy, Wielka Brytania). Z godnym uwagi wyjątkiem Hiszpanii, która niedawno opuściła FEPA, ale która jest czysto padel, "

„Właściwie dzisiaj myślę, że niewiele federacji europejskich nadal oczekuje czegoś od FIP i są nim zupełnie niezainteresowane, podobnie jak ogół społeczeństwa. Nasza organizacja nie ma nic przeciwko FIP ani nikomu. W przeciwieństwie do FIP i ich przyjaciół w WPT, nie stosujemy taktyk nacisku, aby uniemożliwić naszym graczom lub naszym federacjom uczestniczenie w tym, czego chcą ... Chcemy skupić się na naszym projekcie, nie sprzeciwiając się zawsze FIP. Pozwól im wykonywać swoją pracę, życzymy powodzenia ”.

Kraje biorące udział w dwóch Mistrzostwach Europy?

„Tak, oczywiście, mam nadzieję, że FIP wróci na ziemię i skoncentruje się na różnych wydarzeniach, za które już odpowiada, ale na tym etapie byłoby niesamowite. Pozostajemy jednak otwarci na dialog i oczywiście mamy nadzieję, że w 2021 roku będziemy mieć tylko jedne mistrzostwa Europy. Myślę, że wszystkie nasze kraje będą obecne na naszym końcowym spotkaniu w Szwecji. Jeśli zostaną zorganizowane dwa mistrzostwa, nie będziemy uniemożliwiać nikomu udziału w wydarzeniach innych niż nasze. ”

Nowe stowarzyszenia członkowskie FEPA

„Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nasz statut nie zezwalał nam na przyjmowanie regionalnych stowarzyszeń lub związków zawodników. Zmieniliśmy je w grudniu zeszłego roku, aby sprostać wymaganiom tych organizacji i tym samym umożliwić graczom, których główna uznana federacja nie jest członkiem naszej federacji, nadal uczestniczyć w naszych wydarzeniach. Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, które zostały przyjęte na ostatnim posiedzeniu zarządu w zeszłym tygodniu. Cieszymy się z tego ”.

„Są to regionalne stowarzyszenia lub stowarzyszenia zawodników legalnie utworzone w ich krajach i które, oczywiście, będą mogły wysyłać zawodników na zawody. Zostawiam to stowarzyszeniom, aby ogłaszały, jakie chcą na swoim terytorium ”.

Alfredo Garbisu kandydat do FIP, czy byłoby to remedium na pogodzenie FIP / FEPA?

"Jmyślę, Tak. Nawet jeśli Luigi Carraro z pewnością ma w ręku wszystkie karty, aby poprowadzić rozmowę i naprawdę zjednoczyć świat padel. Jak powiedziałem powyżej, niestety wiele słów i wysiłków komunikacyjnych skierowanych do opinii publicznej, ale niewiele konstruktywnych działań. Może ten post-covid rok będzie rokiem wielkiego pojednania. Osobiście tego życzę, podobnie jak zdecydowanej większości świata padel ale nienawiść między ludźmi jest uparta, a struktury instytucjonalne nie sprzyjają zdrowej sytuacji ”.

Możliwe pojednanie z Luigim Carraro?

„Staram się przekazać społeczeństwu trochę informacji, ponieważ społeczność generalnie ignoruje te rzeczy i nie rozumie, dlaczego padel Instytucjonalny nadal wydaje się nie zgadzać. Oficjalne przemówienie FIP, które chciałbym nazwać propagandą, ponieważ jest dalekie od rzeczywistości w terenie, jest powtarzającym się apelem o jedność ... W rzeczywistości nie jest to kwestia jedności, tak naprawdę jest bezwarunkowego podążania za przywództwem FIP. Jej prezes, Luigi Carraro, który również ma wiele cech, w rzeczywistości nie może znieść istnienia federacji niezależnych federacji europejskich bez kontroli jej organizacji. Problem istniał już z jego poprzednikiem, panem Pattim, który chciał stworzyć europejską „komisję”, którą pan Carraro również niedawno osiągnął bez większych sukcesów poza nielicznymi wyżej wymienionymi federacjami ...

Myślę, że Luigi odziedziczył skomplikowaną sytuację i szybko zrozumiał, na kim mógłby się oprzeć, aby umocnić swój uścisk. W rzeczywistości jest politykiem. Europa nie jest zainteresowana jego planem dominacji nad światem, więc nigdy nie uważał naszej federacji za strategiczną. Opowiada się za jednością, padel Igrzyska itp., Ale niestety działania, a zwłaszcza konkretne osiągnięcia w tych dziedzinach, nie nadążają. Szkoda dla naszego sportu. Powodów do radości jest jednak o wiele więcej niż negatywne rzeczy i spory na niskim szczeblu o kontrolę nad padel międzynarodowy. Nasz sport ma bardzo pozytywną dynamikę i nie chcemy już tracić energii w tych jałowych kłótniach. Wszystko będzie dobrze. Pokój!

Nasza przyszłość zależy od organizacji wysokiej jakości wydarzeń i skupienia się na potrzebach federacji, klubów i zawodników. Jeśli FIP chce się z nami spotkać w tych kwestiach, myślę, że możemy dojść do porozumienia. ”

Zespół zarządzający Padel Maj

Zespół Padel Magazine od 2013 roku stara się oferować to, co najlepsze padel, ale także ankiety, analizy, aby spróbować zrozumieć świat padel. Od gry do polityki naszego sportu, Padel Magazine jest do Twojej dyspozycji.