Przeanalizowaliśmy kilka dopasowań World Padel Tour i zauważyłem, że Par 3 jest rzadko używany, ale pozostaje bardzo opłacalny.

Par 3 nie jest używany na WPT?

Był czas, kiedy Par 3 był jednym z flagowych hitów na World Padel Tour. Ale z biegiem lat gracze stali się ekspertów od wycieczek po pasach startowych, co powoduje ten cios ryzykowne, jeśli są często używane, ponieważ obrońcy przewidują i mają szansę na zdobycie punktu bezpośrednio przy bloku.

Oczywiście o tym mówimy Mecze WPT Main Draw. W rzeczywistości, aż do poprzednich finałów, z pewnymi wyjątkami (3 turnieje wznowienia rozegrane w tym roku na Madrid Arena), jest nie wolno wychodzić, ponieważ mecze rozgrywane są w klubach, w których często nie ma wystarczającej ilości miejsca na wycieczki.

W previa i preprevia Par 3 jest zatem potężną bronią ponieważ „wystarczy” wyjąć piłkę, aby dokonać bilansu. Gracze, którzy mają zaplecze w tym obszarze, jak Jérémy Scatena, mogą puścić ramię bez ryzyka kontrowania.

Analiza 689 punktów World Padel Tour

Zobaczyć jak często zawodowi gracze używają par 3, kiedy wyjście jest dozwolone, przeanalizowaliśmy Dopasowania 4 głównego losowania WPT. Aby statystyki były jak najbardziej odkrywcze, 2 mecze rozegrano podczas Barcelona Master, w raczej powolnych warunkach, i dwa w Madrycie, gdzie upał i wysokość przyspieszyły grę.

Dobrowolnie śledziliśmy mecze, w których byli specjaliści od Par 3, a także specjaliści od smashów w ogóle. Analizowane spotkania były zatem:

  • Galan / Lebron vs Belasteguin / Tapia podczas Barcelona Master: 7/6 7/6 (rozegrano 151 punktów)
  • Paquito Navarro / Pablo Lima vs Juan Martin Diaz / Lucas Campagnolo podczas Adeslas Open w Madrycie: 6/2 6/7 6/2 (rozegrane 154 punkty)
  • Federico Chingotto / Juan Tello vs Maxi Sanchez / Mati Diaz na Madrid Estrella Damm Open: 7/6 2/6 7/6 (209 rozegranych punktów)
  • Sanyo Gutierrez / Franco Stupaczuk vs Paquito Navarro / Pablo Lima podczas Barcelona Master 2/6 7/6 6/2 (rozegrane 175 punktów)

Mniej niż jeden Par 3 na 15 punktów

Innymi słowy, 6,4% punktów daje Par 3. To bardzo niewiele, spośród 4 analizowanych przez nas dopasowań Par 3 stanowi tylko 14% rozbić ! Wrażenie wizualne jest dobrze potwierdzone, Par 3 jest używany znacznie rzadziej niż kiedyś World Padel Tour.

wyszczególnij to statystyki są zasadniczo taki sam pomiędzy turniejami rozgrywanymi w Barcelonie i tymi rozgrywanymi w Madrycie, ponieważ 6,1% punktów dało Par 3 w dwóch meczach w stolicy Katalonii i 6,6 w stolicy Hiszpanii.

Dlatego par 3 stał się bardzo rzadki. Wynika to oczywiście z faktu, że obrońcy stają się silniejsi, gdy schodzą z toru, ale także fakt, że gracze są coraz wygodniej zwracać piłkę na boiskonawet z dużej odległości.

Juan Lebron Smash babolat żmija

Par 3: niesamowita wydajność

Z 44 par 3 uzyskanych podczas tych 4 meczów, tylko 13 zostało obronionych, co daje nam bezpośrednia efektywność Par 3 powyżej 70% ! Co zostało lepszy od uderzenia w ogóle, który osiąga 64%. Przede wszystkim w ciągu tych 4 meczów tylko 2 Par 3 spowodowały kontratakę, podczas gdy cios z przodu, gdy jest broniony, bardzo często skutkuje par 4 ...

A na 11 innych zakazanych „Por tres”, tylko jeden widział, jak drużyna broniąca zdobyła punkt. Oznacza to, że ostatecznie z 44 wydanych Par 3, 41 pozwoliło atakowi zdobyć punkt, tj niesamowita wydajność 93% ! Jest to znacznie lepsze niż wszystkie inne rodzaje rozbić.

Dlaczego ta wydajność? Po pierwsze dlatego, że Par 3 stał się rzadki i obrońcy oczekują znacznie mniej. Gracze tacy jak Paquito Navarro czy Pablo Lima, który był najbardziej płodny z 13 Par 3 w dwóch grach, ukryć swój gest do ostatniej chwili, co opóźnia wyjście przeciwników. Ponadto, dzisiaj Par 3 jest uderzony tak mocno, jak to tylko możliwezapobiec wypadnięciu piłki w pobliżu drzwi.

Sanyo Gutierrez zboczył z toru

 

 

W ten sposób, nawet gdy obrona ma możliwość wyjścia na boisko, aby zagrać piłką, to przez większość czasu jest zmuszona do ponownego zagrania z góry, para zostaje zdestabilizowana, z zawodnikiem, który musi chwilowo pokryć całe pole, a atak zawsze znaczna przewaga, aby zdobyć punkt podczas kolejnych dwóch uderzeń rakietą.

Par 3: oszczędnie, kiedy wycieczki są możliwe?

Jest to z pewnością rada, której możemy udzielić graczom na dobrym poziomie, którzy mają technika pozwalająca na wyjęcie piłki Par 3 z wysokim procentem. Kiedy poziom rośnie, gracze specjalizują się w schodzeniu z toru, co czyni Par 3 bardziej ryzykownym. Konieczne jest więc rozsądne korzystanie z niej, maskowanie jej jak najlepiej, aby zaskoczyła przeciwników.

Z drugiej strony, gdy warunki na to pozwalają, a wychodzenie z domu jest zabronione, nie wahaj się puścić ręki!