Zacznij grać Padel est une wybrał "bardzo prosty dla wszystkich. Ale kiedy już jesteś fanem, warto się z tym uporać technika. Porozmawiajmy o pierwszy krok.

Padel to sport, w którym odległości między przeciwnikami są krótkie, więc piłka będzie miała dość krótki czas lotu. Abyś mógł naciskać klawisze w jak najlepszych warunkach, porozmawiamy na temat, o którym być może nigdy nie pomyślałeś… pierwszy krok.

Jako punkt wyjścia weźmy klasyczną pozycję oczekiwania, nogi ugięte, rozstawione na szerokość barków, spoglądające w stronę naszych przeciwników i pala trzymana obiema rękami przed nami. Stamtąd będziemy mogli rozpocząć pracę.

Jaki jest Twój pierwszy naturalny krok?

Podjęcie lekcji padla z profesjonalistą jest interesującą rzeczą, gdy chcesz się poprawić. Każdy ma swój własny sposób postrzegania padla i jego technikę, nie chcemy nikogo urazić. Przede wszystkim trzeba powiedzieć instruktorom padla, że ​​padel jest sportem odrębnym i że nie można mieć lekcji tenisa na torze do padla. Technika jest podobna, ale inna.

Więc kiedy grasz z przyjaciółmi lub kiedy masz zamiar uderzyć podczas lekcji padla, spróbuj skupić się na pierwszym kroku, który zamierzasz wykonać dla forhendu i bekhendu. Może to być prawą lub lewą stopą. Którą stopą powinieneś zrobić ten pierwszy krok? Szczerze mówiąc, to nie ma znaczenia.

Prawa noga na forhend?

Czy jesteś praworęczny i stawiasz pierwszy krok prawą nogą na forhend? Cóż, oznacza to, że będziesz miał trochę więcej czasu na oddanie strzałów defensywnych, że będziesz miał naturalnie czekającą grę, że będziesz mógł pracować przy oknach.

Lewa stopa do prawego kopnięcia?

Jesteś byłym tenisistą i nie możesz zmienić tego pierwszego kroku naprzód lewą nogą? Nie ma sprawy. Jesteś agresywnym graczem, który wcześnie przyjmie piłkę, będzie miał trochę problemów z grą oknami i będzie wolał przyjmować piłkę pół wolejami.

To samo na odwrocie

Z drugiej strony jest tak samo. Praworęczny, naturalnie pierwszy krok do tyłu zrobisz lewą nogą, będziesz bardziej defensywny, pierwszy krok do przodu prawą nogą, będziesz bardziej ofensywny. Czy za każdym razem robisz pierwszy krok tą samą stopą, czyli zarówno forhendem, jak i bekhendem robisz pierwszy krok prawą nogą? Bez obaw, to działa. Nie zmieniaj tego, z czym czujesz się komfortowo.

Jak profesjonaliści

Jeśli dobrze się bawisz, widząc, z jaką stopą profesjonaliści robią pierwszy krok, nie zrozumiesz, ponieważ cały czas się zmieniają. Wszystko zależy od tego, ile czasu poświęcą na grę piłką. Kiedy decydują się bronić i potrzebują czasu, robią pierwszy krok do tyłu, ale kiedy chcą spędzić trochę czasu przy piłce, robią ten pierwszy krok do przodu.

W miarę zdobywania doświadczenia i awansowania będziesz dostosowywać pracę nóg, aby była bardziej wydajna.

A co z siecią?

W siatce jest to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ jesteśmy w pozycji atakującej, więc zrobienie pierwszego kroku do tyłu postawi nas w niezręcznej pozycji. Nasza rada jest taka, aby pierwszy krok wykonać nogą, na której zamierzasz wykonać ruch.

Dla praworęcznych, siatkówka forhendowa, prosta noga. Ten pierwszy krok pozwoli ci zbliżyć się do piłki, a tym samym dostosować swoją pozycję tak dobrze, jak to możliwe, kontrolować czas, aby zagrać piłką bardziej pod kontrolą lub z większą siłą, a zwłaszcza w celu prawidłowego ustawienia pali. W tym samym czasie, gdy robisz krok do przodu, pala ustawia się. Wreszcie, po uderzeniu, zakończysz z lewą nogą do przodu do woleja forhendowego (praworęcznego) i prawą nogą do woleja bekhendowego.

To samo dotyczy Bandeja?

Bandeja jest dość skomplikowanym ruchem do wykonania, ponieważ nie jest ruchem ofensywnym, ale jeśli zostanie wykonany źle, stanie się ruchem ofensywnym dla naszych przeciwników. Nasza rada jest taka, aby przygotowywać się tak samo, jak w przypadku woleja forhendowego, ale zamiast zrobić pierwszy krok do przodu, cofamy się. W ten sposób od pierwszego ruchu ustawisz się prawidłowo.

Wreszcie uderzenie

Smash to atakujący cios, który otrzymujemy po zrobieniu pierwszego kroku do tyłu. Celem jest szybkie odnalezienie się z profilu, przy bardzo szerokim ruchu. Dla osoby praworęcznej najlepiej jest zrobić duży krok do tyłu prawą nogą.

Słowo końca

Oprócz sieci, w której musisz zastosować określoną w książkach technikę zorganizowanego ataku, to na końcu toru możesz zrobić pierwszy krok według własnego uznania. Idąc naprzód lub wstecz, będzie twoje DNA padla. Po prostu uświadom sobie ten bardzo ważny pierwszy krok, który robisz, aby zawsze mieć takie samo przygotowanie. Zawsze to samo przygotowanie do uderzenia zapewni Ci komfort na torze i pozwoli skoncentrować się na czytaniu piłki, jej trajektorii i odbiciach.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielką padla na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowania bardzo popularnego wśród klubów i graczy Padel. Felietonista i doradca, pomaga ci grać lepiej dzięki licznym samouczkom.