Kontynuujmy nasze Przegląd z strzały padel. Po forhend i bekhend, przejdźmy do jednego z „unikalnych” uderzeń padelThe Wyjście przez okno forhendowe.

Sporty rakietowe są liczne i zwykle uprawia się je bezpośrednio. W padelmamy okazję bawić się ścianami lub oknami za nami.

Na co pozwala nam zabawa szkłem?

Przede wszystkim przepuszczenie piłki spowalnia jej prędkość. Wówczas gra po odbiciu daje nam więcej czasu na zorganizowanie obrony, określenie pozycji naszych przeciwników i zagranie możliwie najlepszego strzału.

Mała rada

Aby lepiej zrozumieć, jak rozgrywa się wyjście z okna obrony, musimy porównać „klasyczny” forhend z forhendem wychodzącym z okna. Klasyczny forhend powinien powstrzymać piłkę przed kontynuowaniem kursu. Jest to uderzenie z wystarczającą siłą, aby wysłać piłkę z powrotem na drugą stronę siatki. Z drugiej strony w przypadku wyjścia z okna jest inaczej. Piłka leci już w interesującym nas kierunku, więc nie ma potrzeby „uderzania” piłki, ale trzeba jej towarzyszyć. Jeśli zrozumiesz ten sposób myślenia, twoje strzały będą znacznie lepsze.

Technika

Przejdźmy do faktów. Technika wyjścia przez okno forhendowe. Przede wszystkim staraj się przepuszczać piłkę tak często, jak to możliwe, a nie tylko wtedy, gdy musisz. W ten sposób będziesz coraz wygodniej odczytywać trajektorię piłki.

Krok 1: wznowienie wsparcia

I tak, wciąż tam jest i będzie na każdym zdjęciu padel. Ten mały skok wykonany przed graczem, który dotknie piłki, pozwoli nam uzyskać najlepszą możliwą reakcję.

Krok 2: przygotowanie

Po uzyskaniu informacji, że zamierzasz grać forhendem, ustaw pala do tyłu, na poziomie talii lub nieco poniżej. Jedną z technik jest wyobrażenie sobie, że twoja pala to drzwi, które otwierasz, aby wpuścić piłkę. Możemy również wyobrazić sobie, że koniec rączki twojego pala ma oko i że to oko obserwuje zbliżającą się piłkę.

Uważaj, jesteśmy na końcu toru i większość strzałów, które będziemy musieli oddać, będzie miała charakter defensywny, więc równie dobrze możemy od samego początku ustawić pala blisko ziemi.

Krok 3: pierwszy krok

Tak samo na „klasycznym” forhedzie będziemy w stanie zrobić pierwszy krok do przodu lub do tyłu, o ile przy wyjściu przez okno ten pierwszy krok koniecznie trzeba zrobić do tyłu. Śmiało, zrób „ładny” krok, dobrze widoczny w kierunku, który pokazuje nam pala. Pamiętaj, co powiedzieliśmy powyżej, pala jest jak otwierane drzwi. Końcówka pali wyznacza kierunek i to w tym kierunku powinien iść pierwszy krok z dominującą nogą (z boku pali).

Krok 4: regulacja

To trochę jak taniec, który chcielibyśmy zrobić z tą piłką. Pierwszy krok wyznacza kierunek, następnie kroki regulacji pozwalają znaleźć najlepsze miejsce do uderzenia piłki. Gdy będziemy już pewnie na miejscu, przednia stopa, niedominująca, wyląduje na ziemi, zapewniając maksymalną kontrolę.

Zauważ, że ta przednia stopa będzie zawsze ustawiana po odbiciu się piłki od dolnej szyby. Zauważysz, że gracze, którzy ustawiają się zbyt wcześnie, tracą kontrolę nad piłką, a zwłaszcza tracą dynamikę masy ciała, która przebiega od tyłu do przodu.

Krok 5: wpisywanie

Ostateczna chwila. To wtedy wiemy, czy cała praca wykonana wcześniej była dobra. Nie możemy tak naprawdę mówić o pisaniu, ale raczej o akompaniamencie. Wyjście przez okno to cios, który następuje z czasem spędzonym od tyłu, przez co tracimy z oczu naszych przeciwników. Powolne zagranie obronnym wyjściem z okna da nam wystarczająco dużo czasu na odzyskanie wygodnej pozycji i przygotowanie się do kolejnego strzału. Zbyt szybkie zagranie niskiej piłki naraziłoby nas na niebezpieczeństwo.

Krok 6: koniec gestu

Może być krótki lub długi w zależności od ruchu, który chcesz wykonać. Krótkie określenie powolnej piłki, która wpada za siatkę lub wcześniej przygotowanej sytuacji w grze, która obejmuje serię uderzeń (zwiększanie ciśnienia). Koniec gestu będzie długi, gdy będziesz miał więcej czasu, piłka, która odbije się trochę wyżej, że będziesz szukał głębokiej strefy wzdłuż linii lub w centrum, aby odesłać przeciwników z powrotem na dno.

Wnioski

Okno wyjściowe forhendu musi być przede wszystkim strzałem obronnym, który pozwala na trzymanie przeciwników na dystans, tak aby mieli oni trudności z zorganizowaniem ataku. Poświęć trochę czasu, zajmij nowe stanowisko, graj powoli to 3 kluczowe słowa do zapamiętania.

Reszta na zdjęciach.

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.