Podstawy padel z roku na rok stają się coraz lepsze, a dni, w których betonowe pasy startowe były normą, powoli zanikają. Jednak dyscyplina ta pozostaje traumatyczna dla stawów. Dwóch włoskich specjalistów wspomina o pewnych innowacjach ograniczających ryzyko kontuzji.

Złam ten gest

Mauro Testa, ekspert w dziedzinie biomechaniki z siedzibą w Turynie w Piemoncie, jest znany z tego, że złożył kilka patentów w dziedzinie innowacji sportowych. W szczególności przyczynił się do powstania toru lekkoatletycznego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, po tym, jak zawodnicy doznali wielu kontuzji podczas poprzedniej edycji w Atenach.

Jego rola jako biomechanika była kluczowa, a jego wiedza dotyczy również padel. „Trzeba znać genezę kontuzji, aby im zapobiegać, biorąc pod uwagę gest techniczny, wyjaśnia w kolumny Corriere dello Sport. Ciało ludzkie to maszyna, która musi działać w równowadze. Plik padel ma, podobnie jak piłka nożna, wiele zmian kierunku, które mogą powodować traumę u tych, którzy nie są przygotowani. Jak to praktykuje wielu amatorów, należy zwrócić uwagę na rozgrzewkę i być może używać akcesoriów, które ograniczyłyby urazy".

Podłoga bólu urazu Bela

 

Badanie wibracji ramienia

Gnatolog (specjalista żuchwy) i protetyk, Marco Zilia jest specjalistą w zakresie problemów związanych z okluzją żuchwy, która powoduje zaburzenia równowagi postawy. Jego pierwsza wskazówka: „Jeśli czujesz jakiekolwiek problemy ze swoją postawą, nie zaniedbuj tego”. Pracował również nad narzędziem z graczem Marcelo Capitani do badania wibracji ramienia i obciążeń całego ciała.

„The padel to wspaniały sport, ale kontuzji jest wiele. Wśród głównych są zapalenie ramienia, częste dla wielu zwrotów akcji. Musimy przyjąć małe środki zaradcze aby uniknąć tych urazów ”.

Wśród innowacji na górną część ciała możemy wymienić różne środki przeciwwibracyjne, ochraniacze na łokcie, ale przede wszystkim rakiety specjalnie zaprojektowane, aby uniknąć zapalenia nadkłykcia.

Ogranicz kontuzje dolnych partii ciała

Au padel biegamy, skaczemy, schylamy się i bardzo często zmieniamy oparcie. Aby czuć się tak stabilnie, jak to tylko możliwe, niektóre marki oferują innowacje zmniejszające ryzyko urazów dolnej części ciała. Nox uruchomił pierwsze butyopracowany we współpracy z podologiem specjalizującym się w sporcie na wysokim poziomie Martą Ruedą. Marka SoXPro oferuje opatentowane skarpety, które pozwalają zachować nienaganny chwyt w butach i ograniczają ryzyko kontuzji kostek czy kolan, jednocześnie poprawiając swoją wydajność na boisku!

Dzisiejsze badania będą najlepszymi sprzymierzeńcami jutrzejszych amatorów. Dzięki tym postępom naukowym cała uprawianie sportów rakietowych może zostać szybko ulepszone w nadchodzących latach!

François Miguel Boudet Dziennikarz padel sport

Jestem dziennikarzem sportowym mieszkającym w Barcelonie i oczywiście fanem padel.

RMC Sports, L'Equipe Magazine, Sport24, Infosport +, BeIN sports, a teraz wisienka na torcie: Padel Magazine ! ;)